Megbővített útmutató a 2024-es főállású anyasági támogatásról – Íme a részletek a megnövekedett összegekről!
Megbővített útmutató a 2024-es főállású anyasági támogatásról – Íme a részletek a megnövekedett összegekről!
2024-es főállású anyasági támogatás: minden, amit tudnod kell!
A 2024-es főállású anyasági támogatás részletes ismertetése: összeg, feltételek, és a lehetséges igénylések! Ismerd meg, mennyit kaphatsz főállású anyasági támogatásként 2024-ben, milyen esetekben érdemes igénybe venned, és kinek ajánlott ez a lehetőség? Most következő cikkünkben kivesézzük a főállású anyasági támogatás fogalmát és tisztázunk néhány gyakran felmerülő kérdést.
Ez is érdekelhet:
Jön a változás – friss hír a családi pótlékról és a családi adókedvezményről! >>>
Mi az a GYET?
A főállású anyasági támogatás egy speciális jogi státusz és támogatási forma, amely lehetővé teszi, hogy a család gondozásában töltött idő egy részét az öregségi nyugdíjra számításba vegyék. Vagyis a szülői feladatokat főállású munkaként tekintik azok számára, akik jogosultak a GYET-re.
Miben különbözik a többi gyermekvállalási támogatástól? Az összeg nem csak a gyermekek számától függ, hanem az életkoruktól is, valamint maga a támogatás fix összegű, vagyis nem számít, mennyit kerestünk korábban.
Formailag a főállású anyaság a gyermeknevelési támogatást, azaz a GYET-et jelenti. Ezt azonban nem csak az anyák igényelhetik – bármelyik szülő jogosult rá, aki igényli és jogosult rá.
Kik jogosultak a főállású anyasági támogatásra, és mekkora az összege?
A támogatás akkor igényelhető, ha a következő feltételek teljesülnek:
- legalább 3 kiskorú gyermek nevelése
- a legfiatalabb gyermek 3 és 8 év közötti
- a legidősebb gyermek 18. életévének betöltéséig tart a támogatás, kivéve, ha a családban több mint 3 gyermeket nevelnek, ekkor a következő legidősebb gyermek 18. életévéig tart
A 2024-es főállású anyasági támogatás összege megegyezik az öregségi nyugdíjminimummal, ami jelenleg 28.500 forint. Mivel ez esetben 10% nyugdíjjárulékot vonnak le, így a végső támogatás összege – a gyermekek számától függetlenül – 26.560 forint lesz.
Ezekben az esetekben viszont nem igényelhető a GYET:
- ha az igénylő büntetését tölti, vagy előzetes letartóztatásban van
- ha az igénylő rendszeres gyermeknevelési támogatásban részesül
- ha az igénylő más rendszeres ellátást kap, mint pl. öregségi nyugdíj
- ha a gyermeket ideiglenesen elhelyezték, vagy több mint 30 napja szociális intézményben tartózkodik
Kiknek éri meg igényelni a főállású anyasági támogatást?
Bár nem nagy összegű a támogatás, vannak olyan esetek, amikor érdemes GYET-et igényelni. Ha valaki olyan teljes munkaidős munkát végez otthonról, amit rugalmas időbeosztásban tud végezni, és 3 kiskorú gyermeket nevel, akkor ez a többletforrás nagyon hasznos lehet.
A másik eset, amikor érdemes GYET-et igényelni, az a helyzet, amikor a családfenntartó jövedelme kiemelkedő, és emiatt lehetősége van a másik szülőnek otthon maradni. Ekkor főként az állami nyugdíjellátás biztosítása miatt értékes a GYET. Természetesen, ez önmagában nem elegendő, de többletbevételt jelent. Ebben az esetben érdemes más nyugdíjcélú megtakarítási formákban is gondolkozni. További híreink