Leander metszése, gondozása tavasszal – most erre kell odafigyelned! Ezt kell tenned tavasszal a leanderrel, hogy virágba boruljon és egész nyáron ne száradjon ki!
A leander egy valódi mediterrán szépség, mely itthon is hatalmas népszerűségre tett szert. Lenyűgöző virágaival bármely teraszon és kertben igazi tengerparti hangulatot teremt!
GURULÓS ALÁTÉTEK, VIRÁGLÁDÁK, VIRÁGTARTÓK ÉS KERTI SZERSZÁMOK, EZEKRE MIND SZÜKSÉGED LEHET!
Ez a csodás növény rajong a meleg, napos helyért, a tűző napsütésért – nem csoda, hogy a téli mínuszokat Magyarországon nem tudja sajnos átvészelni a szabadban. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy a leander teleltetése után mikor vigyük ki a leandert a kertbe, erkélyre, kell-e szoktatni a leandert a téli pihenő után a kinti léthez. Szóba kerül többek közt a leander tavaszi metszése, a leander tápozása, és arról is írunk, hogyan serkenthetjük a kert díszét másodvirágzásra.
MIKOR VIGYÜK KI A LEANDERT A SZABADBA?
Tavasszal a közösségi médián futó összes létező kertészcsoportban, fórumon végig söpör a kérdés: mikor lehet kivinni a leandert a kertbe, mikor lehet kitenni a teraszra, balkonra? Bár Magyarország délebbi területein sokan sikerrel teleltetik át a leandert a házfal mellett, másutt azonban akkor mehetünk biztosra, ha a fagyos idők elmúltáig nem tesszük ki a leandert a szabadba. Hogy egészen pontosan mikor tehetjük ki a leandert, arra nincs pontos naptári időpont. Április elején már foglalkozhatunk a gondolattal: ekkor már nem várható -5 fok alatti hőmérséklet, és napközben már rendszeresen eléri a 12-15 fokot, napsütéses, melegebb napokon már elkezdhetjük szoktatni a leandert a kinti léthez.
HOGYAN SZOKTASSUK KI A LEANDERT A TELELTETÉS UTÁN A SZABADBA?
A leandert kb. egy hónapon keresztül érdemes fokozatosan szoktatni a szabad levegőhöz. Kezdetben tedd félárnyékos, széltől védett helyre, és ha lehet, inkább a reggeli vagy a délutáni napsugarak érjék. Éjszakára egészen addig tanácsos visszavinni a leandert, amíg rendszeresen 5 fok alá süllyed a hőmérséklet. Ha leanderünk kellőképpen megedződött és az időjárás is kegyes hozzánk, májusban már végleges, napsütéses helyre költöztethetjük kedvencünket.
A LEANDER TAVASZI METSZÉSE
Bár nyaralásaink alatt tapasztaltuk, hogy a leander a mediterrán éghajlati területeken mindenféle metszés nélkül is vígan elvan, és bőségesen ontja csodálatos virágait, itthon több okból is szükséges a leandert metszeni. Egyrészt a teleltetés miatt többnyire cserépben tartjuk a leandert, és a korlátozott hely ellenére a lehető legtöbb virágot szeretnénk a növényen látni.
Ha a teleltető helyiségben a leander egészségesen átvészelte a hidegebb időszakot, elég lehet minden második új hajtás harmadát visszavágni. Ha kompaktabb, tömörebb kialakításra törekszünk, felére is visszametszhetjük. Ezzel egyébként újabb oldalhajtások fejlesztésére buzdítjuk leanderünket, így szép, bokros hatást érhetünk el.
A METSZŐOLLÓ KARBANTARTÁSA UGYANOLYAN FONTOS, MINT MAGA A LEANDER METSZÉSE
A leander levelei lehullhatnak a teleltetés alatt, ez egy természetes folyamat. Azt azonban figyelni kell, hogy megjelennek-e új hajtások ezeken az ágakon: ha max. 1 hét múlva sincs mozgolódás, ezeket az ágakat éles metszőollóval ki kell vágni. Ha leanderünkön takácsatka fertőzés jeleit látjuk, vágjuk le a hajtást, mossuk le vízzel és kezeljük atkaölővel.