Kitiltják az oltatlanokat az éttermekből Január 3-tól:

Kitiltják az oltatlanokat az éttermekből

Franciaországban és Európában rendkívüli a helyzet, hiszen újabb járványhullám söpör végig a kontinensen – mondta Jean Castex francia miniszterelnök hétfői sajtótájékoztatóján. Az Euobserver által idézett kormányfő bejelentette, az omikron variáns rendkívül gyors terjedése miatt Franciaország január 1-től új, szigorúbb szabályokat vezet be:

  • az éttermekbe, bárokba és a múzeumokba való belépéshez oltási igazolványra lesz szükség, és csak asztalnál ülő vendégeket szolgálhatnak ki;
  • a városközpontokban és közterületeken kötelező lesz a maszkviselés;
  • tilos lesz az étel- és italfogyasztás a mozikban és tömegközlekedésen,
  • kötelező lesz a home office – heti legalább három alkalommal – azoknak, akiknek ez megoldható.

„Tudom, hogy olyan, mint egy film, aminek nincs vége”

GYORSKÖLCSÖN MÉG MA! BÁRLISTÁSOKNAK IS: KATTINTSON IDE

– fogalmazott Castex. A francia kormány továbbra is az oltási kampányban látja a megoldást, de emellett szükség van más intézkedésekre is. A francia miniszterelnök emlékeztetett, szombaton több mint 100 ezer új esetet regisztráltak az országban. A kórházban ápoltak és a halottak száma szintén emelkedni kezdett a napokban, a hétfői adatok alapján 3300 embert kezelnek intenzív osztályon, a kijelölt „vörös vonal” pedig 3000 fő, ezért is szükség van az újabb korlátozásokra.

Szilveszterre azonban nem vezetnek be kijárási tilalmat, és január 3-án az iskolák is kinyithatnak.

Az omikron variáns gyors terjedésére hivatkozva több országban is szigorúbb szabályokat jelentettek be a napokban. Az Egyesült Államokban december végére nagyobb járványhullámot idézett elő a koronavírus omikron variánsa, mint nyáron a delta. Németországban korlátozták a tömegrendezvényeket, az edzőtermeket, uszodákat és szórakozóhelyeket több tartományban bezáratták. Dániában korlátozták az éttermek és bárok nyitvatartási idejét, és be kellett zárniuk a kulturális létesítményeknek.

A legutóbbi hivatalos tájékoztatás szerint Magyarországon hatvanegyen fertőződtek meg igazoltan az omikron variánssal, az azonban valószínű, hogy jóval gyorsabb lehet az omikron hazai felfutása, mint ahogy az a kormányzati közlésekből látszik.

Arról egyelőre eddig csak keveset tudunk, hogy az omikron pontosan milyen terheket ró az egészségügyre, így az egészségügyi hatóságok a korlátozások, a több tesztelés, az oltási program további felpörgetése és az egészségügyben dolgozók felkészítése mellett foglaltak állást.