Site icon Hitel fórum – családi pénzügyek

Július 29.-én kezdődik a NYUGDÍJASOKNAK, ilyen még nem volt soha Magyarországon!

Július 29.-én kezdődik a NYUGDÍJASOKNAK, ilyen még nem volt soha Magyarországon!

Július 29.-én kezdődik a NYUGDÍJASOKNAK, ilyen még nem volt soha Magyarországon! 2025. Július 29-től kezdi meg a Magyar Posta az öregségi nyugdíjban és más nyugdíjszerű ellátásban részesülő mintegy 2,5 millió nyugdíjas számára a 30 000 forint értékű élelmiszer-utalványok kézbesítését – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára keddi napirend előtti felszólalásában az Országgyűlésben.

HitelFórum.hu friss hírek

A 24.hu elemzésében azonban rámutatott, hogy a hivatalos időpont később módosult, és jelenleg az őszi hónapokra várható a postázás megkezdése. Ennél pontosabb dátumot a posta és a minisztérium egyelőre nem hozott nyilvánosságra.

A jogszabályi háttér és cél

Az élelmiszer-utalványokat a kormány a 2025. tavaszán elfogadott törvénymódosítás keretében vezeti be, az áfa-visszatérítés helyett nyújtva közvetlen támogatást a nyugdíjasoknak. A jogszabály kimondja, hogy:

A jogalkotás során kiemelt szempont volt, hogy a leginkább rászoruló, főként vidéken élő nyugdíjasok biztos, célzott támogatáshoz jussanak az alapvető élelmiszerek beszerzéséhez. A Magyar Államkincstár (MÁK) útján történő kibocsátás garantálja a folyamat állami fedezetét és a központi költségvetés teljes körű költségviselését (kibocsátás, felhasználás, beváltás, elszámolás).

A postázás ütemezése és módja

Az utalványokat összeggel és sorozatszámmal ellátott, 3 egységre osztott íven adják át, így a nyugdíjas akár kisebb tételekben is felhasználhatja a támogatást. A posta minden esetben tértivevénnyel bizonyítja a kézbesítést, ezzel csökken a visszaélés lehetősége.

Felhasználási feltételek és elfogadói kör

Az elfogadóhelyek listáját – a nagy láncokon túl – a helyi önkormányzat és a MÁK közösen teszi nyilvánossá, hogy a nyugdíjas könnyen megtalálja, hol használhatja fel a juttatást.

Beválthatóság és pénzügyi elszámolás

Az elfogadott utalványok beváltását – névértéken – bármely hazai kereskedelmi banknál kérhetik a jogosult vállalkozások. A bank a Magyar Államkincstártól utólagos elszámolás alapján kapja meg a beváltott összeget.

Ezzel a konstrukcióval a kereskedők számára garantált a likviditás, a nyugdíjasok pedig zavartalanul használhatják fel a kapott összeget.

A támogatás mértéke és hatása

A 30 000 forintos juttatás az öregségi nyugdíjasok éves összjövedelmének mintegy 1 %-át teszi ki, ám a mindennapi élelmiszerköltségek terhére jelentős kiegészítést nyújt – különösen a kisnyugdíjasok számára, akik a rezsi és gyógyszerköltségek mellett gyakran a bevásárláskor érzik meg leginkább az inflációt.

A program eddigi társadalmi felmérései szerint a nyugdíjasok többsége üdvözli a közvetlen támogatást, és több mint 80 %-uk a leginkább szükséges alapélelmiszerekre költené az utalványt.

Gyakori kérdések

  1. Mikor jár le az utalvány felhasználhatósága?
    – A postai kézbesítés napjától számított 12 hónapon belül, legkésőbb 2025. december 31-ig.

  2. Mit tegyek elvesztés esetén?
    – A sorozatszám alapján a MÁK és a posta újraküldést biztosít, feltéve, ha a jogosultság ellenőrizhető.

  3. Átruházható-e a juttatás?
    – Nem; az utalvány kizárólag a jogosult kezéhez kötött, végrendeletben sem ruházható át.

  4. Levonható-e tartozásokra?
    – Nem; mentes a végrehajtás alól, így nem használhatják fel tartozások kiegyenlítésére.

A 30 000 forint értékű nyugdíjas élelmiszer-utalványok bevezetése a kormány szociálpolitikai válasza az infláció által nehezített mindennapokra, célja a leginkább rászoruló idősek élelmiszerbiztonságának erősítése. A Magyar Posta őszi kézbesítési ütemterve, a széles körű elfogadói kör (nagyáruházak, kisboltok, piacok, őstermelők), valamint a banki beváltás díjmentessége biztosítja, hogy a támogatás gyorsan és hatékonyan jusson el a jogosultakhoz. A program sikeressége nagymértékben függ a pontos végrehajtástól, az adminisztráció gördülékenységétől és a visszaélések elleni szigorú ellenőrzéstől.

Exit mobile version