Site icon Hitel fórum – családi pénzügyek

Így változik meg az életünk 2025 Július 1-től, ezeket vezették be!

Így változik meg az életünk 2025 Július 1-től, ezeket vezették be!

Így változik meg az életünk 2025 Július 1-től, ezeket vezették be! Szja-mentes támogatások, kötelező háziorvosi ügyelet, közgyógyellátás, 120 napos alkalmi munka, új bűncselekmények, éjszakai fürdőnyitvatartás – összeszedtük a legfontosabb jogszabályi és egyéb változásokat, amelyet július elsejétől hatályosak.

Hitelfórum.hu

Családi adókedvezmény

Emelkedik a családi adókedvezmény mértéke július elsejétől. Az emelés két lépésben valósul meg. 2025. július 1-jétől az összeg az eltartottak számától függően, kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy eltartott esetén 100 ezer, két eltartott esetén 200 ezer, három és minden további eltartott esetén 330 ezer forintra emelkedik.

Ez azt jelenti, hogy a családi kedvezmény igénybevételével ha egy eltartott van a családban, kedvezményezett eltartottanként havi 15 000 forinttal, ha két eltartott van a családban, kedvezményezett eltartottanként havi 30 000 forinttal, ha három vagy több eltartott van a családban, kedvezményezett eltartottanként havi 49 500 forinttal magasabb összegű nettó jövedelem áll a családok rendelkezésére.

A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos kedvezményezett eltartott után a családi kedvezmény 2025 júliusától, jogosultsági hónaponként 100 ezer forinttal emelt összegben vehető igénybe.

Szja-mentes csed és gyed

A 2025. évi XVI. törvény alapján a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) mentesül a személyi jövedelemadó (szja) alól. A csedet a gyermek születésére tekintettel 24 hétig kaphatja az anya, ha a megelőző két naptári évben legalább 365 napig biztosított volt, míg a gyed ugyanezen feltétellel a gyermek kétéves koráig jár. Örökbefogadói díjat pedig a kétévesnél (ikrek esetén háromévesnél) idősebb gyermeket örökbefogadó szülő kapja, ha rendelkezik az előírt előzetes biztosítási idővel. A csed és az örökbefogadói díj után nem kell sem tb-járulékot, sem nyugdíjjárulékot fizetni, azaz egyiknek sem lesz közterhe. A gyedet viszont ezután is 10 százalék nyugdíjjárulék terheli.

Júliustól bevezetik a csed extrát is: a gyermek három hónapos korától kezdve az anyák munka mellett is jogosultak lesznek a csed 70 százalékának folyósítására.

Gyermekvédelmi változások

Július 1-jétől módosul a gyermekvédelmi törvény is. Ha a gyermekjóléti alapellátás a születendő gyermeket veszélyeztető körülményeket tár fel, és azokat az alapellátás keretében nem sikerül megszüntetni, akkor a gyermekjóléti központ javaslatára a gyámhatóság hivatalból megvizsgálja, hogy a gyermek szülei gondozásában történő nevelkedése veszélyezteti-e a testi, értelmi, érzelmi, illetve erkölcsi fejlődését. Ha a gyámhatóság megállapítja a veszélyeztetést, dönt a születendő gyermek haza nem adhatóságáról, és megvizsgálja a gyámnak jelölt személy alkalmasságát.

Közgyógyellátás

Júliustól kedvezően változik a közgyógyellátásra való jogosultság szabályozása. Eddig az alanyi közgyógyellátásra való jogosultságot négy évre, a normatív közgyógyellátásra való jogosultságot két évre állapíthatták meg. Ezt követően az alanyi közgyógyellátásra való jogosultságot a megállapítása alapjául szolgáló körülmény fennállásának időtartamáig, míg a normatív közgyógyellátásra való jogosultságot négy évre állapítják meg.

Háziorvosok kötelező ügyelete

Megváltozik az egészségügyi alapellátást rendező törvény: július 1-jétől az alapellátáshoz kapcsolódó háziorvosi, házi gyermekorvosi ügyeleti ellátásban való részvétel feltételeit a háziorvos, házi gyermekorvos és az állami mentőszolgálat megállapodásban rendezi, azzal, hogy a háziorvos, házi gyermekorvos a megállapodás aláírásától függetlenül köteles részt venni az ügyeleti feladatok ellátásában.

Betelepülési tilalom

Július 1-jén lép hatályba a településvédelmi törvény, amely lehetővé teszi az önkormányzatoknak, hogy korlátozzák a településükre vagy annak egyes részeire való beköltözést. Ennek érdekében a helyi önkormányzat elővásárlási jogot kap, feltételekhez kötheti a lakcímbejelentést, betelepülési adót vethet ki az ingatlanvásárlókra.

Az állami támogatással (csok plusszal vagy falusi csokkal) ingatlant vásárlók korlátozás és feltételek nélkül költözhetnek be bármelyik ilyen rendelettel érintett településre.

Új bűncselekmények

Július 1-jétől két új bűncselekmény jelenik meg a Büntető törvénykönyvben.

Kriptoeszközzel visszaélés: aki jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás igénybevételével jelentős értékű kriptoeszközt pénzre vagy más kriptoeszközre átvált, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha különösen nagy értékre, egytől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha különösen jelentős értékre követik el.

Jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása: aki a kriptoeszközök piacáról törvény szóló szerinti validálási kötelezettség megsértésével jelentős értékben kriptoeszköz-átváltási szolgáltatási tevékenységet végez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés bűntett miatt egytől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha különösen nagy értékre, kettőtől nyolc évig évig terjedő szabadságvesztés, ha különösen jelentős értékre követik el.

Alkalmi munka

Július elsejétől senki nem dolgozhat többet évente 120 napnál idénymunkában és alkalmi munkában. A jelenlegi szabályok szerint az azonos felek (ugyanazon munkáltató és a munkavállaló) között idénymunka és alkalmi munka együttes időtartama egy naptári évben nem haladhatja meg a 120 napot. Ezzel szemben a második félévtől, ha a munkavállaló idénymunkára vagy alkalmi munkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor a munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben legfeljebb 120 nap lehet.

Lényeges, hogy a júliusi változás mellett az alkalmi munkára vonatkozó időbeli korlátozás fennmarad: ugyanazon munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb 5 egymást követő napig, egy hónapon belül összesen legfeljebb 15 napig, egy éven belül pedig összesen 90 napig létesíthető határozott időre szóló munkaviszony. Továbbá 2025-ben érvényben marad, hogy idénymunka esetén azonos felek között az évi 120 napot nem haladhatja meg a munkanapok száma.

Foglalkoztatási jogviszonyt tisztázó eljárás

Július elsejétől hatályba lép a foglalkoztatotti jogviszonyt tisztázó eljárás, amely az alkalmazottjai után az adófizetést és a járulékbevallást csalárd módon elbliccelő munkáltatóval szemben lehet hatékony. Az új eljárás védi a munkavállalót és adminisztrációs könnyítést is hoz, hiszen revizori ellenőrzés helyett a NAV figyelmeztetését követően van lehetőség a hiba javítására. Aki azonban ezt elmulasztja, alkalmazottanként 100 ezer forintos bírsággal számolhat.

Szigorúbb lesz a NAV online adatszolgáltatási rendszere

A korábbinál jóval szigorúbb lesz 2025. július 1-től a NAV online adatszolgáltatási rendszere. Több, eddig csak figyelmeztetést eredményező adatszolgáltatási probléma onnantól hibának minősül, a hibás számlákat pedig visszautasítja az adóhatóság.

Esti nyitvatartás a fővárosi fürdőkben

Júliustól változik a budapesti fürdők nyitvatartási ideje is. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. egész évben üzemelő egységei három hónap tesztidőszakra – váltott rendszerben – hosszabban tartanak nyitva az esti órákban: a fővárosban minden nap lesz legalább egy olyan fürdő, amelyben 22 óráig lehet fürdőzni: hétfőn a Paskál, kedden a Lukács, szerdán a csillaghegyi, csütörtökön a Dandár, pénteken a Széchenyi, szombaton a Gellért, míg vasárnap a pesterzsébeti.

Exit mobile version