Hivatalosan bejelentették – Pénzbüntetés jár a hétvégi fűnyírásért!

Hivatalosan bejelentették – Pénzbüntetés jár a hétvégi fűnyírásért!

Hivatalosan bejelentették – Pénzbüntetés jár a hétvégi fűnyírásért! Kőkemény pénzbírságot kell fizetnünk, ha nem a megfelelő időben esünk neki a pázsit csinosításának. A fűnyírásnak is megvannak a szabályai.

www.hitelforum.hu >>

Nem árt tisztázni, hogy mikor szabad nekilátni a fűnyírásnak. Sokan borulnak ki tőle, amikor egy szép vasárnapi reggelen arra kell ébredni, hogy zúg a fűnyíró, s mérgelődik a szomszéd a damil miatt. Bosszantó ez, ha mi még épp az igazak álmát aludnánk. Azt már tudjuk, hogy büntetés járhat azért, ha nem kezeljük az ingatlanunkhoz tartozó zöld területeket, de azzal vajon tisztában vagyunk-e, hogy ezt mikor tehetjük meg.

fűnyírás
Óvatosan a fűnyírással, sokba kerülhet, ha nem jó időben végezzük.

Nem mindegy melyik nap, hány órakor kezdjük a fűnyírást, és arra sem árt figyelni, hogy hány decibelen zúgnak a gépek. Az önkormányzatok saját rendeleteikben alakíthatnak kicsit a szabályokon, de van egy alapvető időintervallum, amihez azt igazítani kell. Ha ezt nem tartjuk be, még feljelentést is tehetnek ellenünk, a bírság pedig nem kicsi.

Fűnyírást csak a megfelelő időben végezzünk!

2025-től még szigorúbb szabályozások vonatkoznak a fűnyírással és egyéb kerti zajkibocsátással kapcsolatban, amelyek jelentősen befolyásolhatják, hogy mikor és hogyan végezhetjük el ezt a munkát. Annak érdekében, hogy a zajszintet csökkentsék, illetve hogy megtartsák a ”jó szomszédi viszonyt” az emberek között, az önkormányzatok szigorúbb rendeleteket vezettek be a kerti munkák időbeli korlátozására.

Az általános szabályozás szerint A 2025-től érvényes zajvédelmi rendeletek az alábbi előírásokat tartalmazzák:

  • Hétköznapokon: Reggel 7:00 és este 20:00 között lehet fűnyírót vagy egyéb zajkeltő kerti eszközt használni.
  • Szombaton: A megengedett időszak reggel 9:00 és dél között, majd délután 15:00 és 18:00 között lesz.
  • Vasárnap és munkaszüneti napokon: A zajkibocsátás szigorúan tilos, vagyis fűnyírás, motoros fűrészek és egyéb zajos kerti munkák nem végezhetők.

Fontos tudni, hogy ezek az előírások településenként eltérhetnek, hiszen az önkormányzatok saját zajvédelmi rendeleteket hozhatnak létre, amelyek módosíthatják az országos szabályokat.

– Az én szomszédon rendszeresen  vasárnap reggel vagy az ebéd utáni időkben állt neki füvet nyírni. Többször kértem rá, hogy ne tegye, ugyanis ez az egyetlen nap, amikor pihenni tudunk, amikor tényleg az ember kicsit tovább maradhat az ágyban, de nem értette meg. Mondván, neki most van ideje, máskor dolgozik. – mesélte Lengyel András nagyatádi lakos. – Nem akartam, de meg kellett tennem, mert nem hallgatott a szép szóra. Feljelentést tettem, és úgy tudom meg is büntették, legalább is ezt mindig a fejemhez vágja azóta is. A viszonyunk megromlott, de legalább a füvet nem nyírja már a kolléga azóta – tette hozzá a sértett szomszéd.

Mutatjuk, hogy mennyi az annyi!

Aki a meghatározott időszakokon kívül végzi el a fűnyírást vagy egyéb zajos kerti munkákat, az szabálysértést követ el, amely pénzbírsággal sújtható. A bírság mértéke az adott önkormányzat döntésétől függ, de akár több tízezer forintos büntetést is kiszabhatnak a szabályszegőkre. Főleg, ha azok visszaesők.

Az Agrároldal információi szerint a legtöbb önkormányzat természetesen a fokozatosság elvét követi minden esetben, eszerint nem büntet azonnal több százezer forinttal.

Először ötezertől ötvenezerig terjedő helyszíni bírságra lehet számítani, később pedig húszezer és kétszázezer forint közötti közigazgatási bírsággal számolhat a szabálysértő. Jogi személy esetén pedig ötezertől ötvenezerig terjedő helyszíni, és ötvenezertől kétmillió forintig terjedő közigazgatási bírság járhat.

Az ingatlan környékén több egyéb kötelezettségünk is van, melyet feltétlenül el kell végeznünk, s ha ezeket nem tesszük meg, szintén büntetést róhatnak ránk a hatóságok.

Dél-Somogyban, például Barcs városában az önkormányzat rendelkezés szerint a tulajdonos köteles gondoskodni:

  1.  Az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetve ha a járda mellett zöld területsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület)
  2. A járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai, továbbá
  3. Tömbtelek a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület gondozásáról.