Hivatalos! Ezt is betiltják, már a pontos dátum is megvan mikortól szigorítják a műanyaghulladék kezelést!
Olcsó és tartós műanyagokat sokszor használunk, de nem szabad elfelejtünk, hogy népszerű használatuk valami mást is jelent, még hozzá azt, hogy a műanyaghulladék és tengeri hulladék mértéke is egyre növekszik, negatívan befolyásolva a környezetet és az emberek egészségét.
2021-ben minden EU-ban élő ember átlagosan 36,1 kg műanyag csomagolási hulladékot termelt. Ebből személyenként mintegy 14,7 kg került újrahasznosításra. 2010 és 2021 között mintegy 29%-kal nőtt az egy lakosra jutó műanyag csomagolási hulladék mennyisége (+8,1 kg/fő).
A nem újrahasznosított műanyag hulladék szemétlerakókba vagy a természetbe kerül, például strandokra, erdőkbe, folyókba vagy tengerekbe. 2030-ra minden csomagolást újrahasznosíthatóvá tenne az Európai Unió, és a tervek szerint még ugyanebben az évben betiltják az egyszer használatos műanyag termékeket, az eldobható tányérokat, poharakat és könnyű zacskókat – írja a Portfolio.
Az Európai Unió előzetes megállapodásra jutott a csomagolási hulladék kezelését és az egyszer használatos műanyagok csökkentését célzó új jogszabályról. Ez sok termék betiltását jelenti a következő években. Az új célok csomagolási hulladékok csökkentésére: 2030-ig 5%-kal, 2040-ig pedig 15%-kal.
Szeretnék elérni, hogy 2030-ra minden csomagolás újrahasznosítható legyen, és ebben az évben betiltják az egyszer használatos műanyag termékeket, mint amilyen például az eldobható tányér, pohár vagy éppen a könnyű zacskó.
Elfogadását követően a jogszabály jelentős előrelépést jelent majd az EU azon erőfeszítéseiben, hogy kezelje a csomagolási hulladék növekvő problémáját. Az elmúlt évtizedben több mint 20%-kal nőtt ezek mennyisége, de az uniós szabályozás várhatóan drasztikusan csökkentheti ezt -írja a lap.