Hétfőtől rendkívüli szünet több iskolában! Leáll a tanítás!

  • Péntektől több száz tanár szünteti be a munkát.
  • Azért tiltakoznak, mert a héten kirúgtak nyolc budapesti tanárt polgári engedetlenség miatt.
  • Több iskolában nincs tanítás.
  • A karinthysok a tankerületükhöz vonulnak.





„Az ország nyilvánossága előtt történt pedagógus-elbocsátások kapcsán megfogalmazódott bennem a döntés: számomra ez így nem mehet tovább. Elég” – írja Facebook-nyilatkozatában Hegyi Norbert, a soproni Lackner Kristóf iskola magyar nyelv és irodalom szakos tanára. „Elég abból, hogy nincs bennünk megfelelő erejű szolidaritás, hogy mindent csak megúszni akarunk, hogy „majd valahogy megoldjuk”, hogy azt csinálnak velünk, amit akarnak, hiszen erre épp magunk adunk okot azzal, hogy működtetjük ezt a rendszert.”

„Nincs már tükröm, amibe belenézhetnék, ha ezt emberként, pedagógusként eltűröm” – írja, és csütörtökön határozatlan idejű polgári engedetlenséget jelentett be.




„Tanítási óráimat a a mai naptól kezdve saját döntésem nyomán nem tartom meg. Cselekedetem nem az intézmény és annak vezetői ellen irányul. A polgári engedetlenségemből fakadó szándékos jogsértésem figyelemfelhívó, de békés eszköz, annak jogkövetkezményeivel tisztában vagyok, azokat magamra nézve vállalom.”

22 csepeli tanár határozatlan idejű polgári engedetlenségbe kezd




A Jedlik Ányos Gimnázium pedagógusai így tiltakoznak a kirúgások ellen. „Egyúttal munkamegtagadásunkkal nyilvánítjuk ki a szakmai párbeszédre nem hajlandó, diktatórikus oktatáspolitikával való egyet nem értésünket. Polgári engedetlenségünk célja továbbá, hogy felhívja a figyelmet az oktatásirányításban dolgozók jogviszonyukból eredő lényeges kötelezettsége szándékos, jelentős mértékben történő megszegésére, vagyis: az önálló oktatási minisztérium hiányára, a XXI. század kihívásaira nem reagáló, korszerűtlen Nemzeti alaptantervre, a szelektív és szegregációt erősítő intézményrendszerre, az oktatást-nevelést ezer szálon átszövő, túlzott központosításra, az oktatásban dolgozók és a tanulók túlterheltségére, a pedagógushiányra, a befagyasztott, méltatlanul alacsony bérekre, az ügyért kiállók lejáratására és megfélemlítésére, valamint az érdekérvényesítést szolgáló sztrájkjog kiüresítésére. Ezek mind, külön-külön is súlyos problémát jelentenek, együtt pedig ellehetetlenítik a minőségi oktatást-nevelést és csorbítják a diákok tanuláshoz fűződő, alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását” – írják.


Miután szerdán három budapesti gimnázium nyolc tanárának mondott fel a Klebelsberg Központ, újabb lökést kapott a pedagógusok és az oktatás helyzete elleni országos tiltakozási hullám.

A szerdai tüntetést követően csütörtökön és pénteken is számos oktatási intézményben tartottak, illetve tartanak valamilyen formában munkabeszüntetést, és a diákok is több helyen tiltakoznak ülősztrájkokkal, élőláncokkal.

Több tankerület előtt pedig tüntetéssel tiltakoznak a pedagógusok és diákjaik, támogatóik a pedagógusok elbocsátása ellen.

A Tanárok a Tanárokért mozgalom tájékoztatása szerint összességében legalább 71 iskolából 700 tanár tiltakozik valamilyen formában, és több iskolában is rendkívüli tanítási szünetet rendeltek el.


Péntek reggelig 71 iskola 697 tanára csatlakozott a Tanárok a Tanárokért Facebook-oldalán meghirdetett tiltakozási felhívásához, válaszul arra, hogy szerdán a Belügyminisztérium közleményéből derült ki: az Eötvös József Gimnázium egy, a Karinthy Frigyes Gimnázium hat és a Vörösmarty Mihály Gimnázium egy tanárának szűnik meg rendkívüli felmentéssel a közalkalmazotti jogviszonya december 1-jétől, mert részt vettek a polgári engedetlenségben. A felhívás szerint vidéken húsz iskola csatlakozott a tiltakozáshoz. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy hol és mennyien csatlakoztak a kezdeményezéshez, és folyamatosan frissítünk a legfrissebb információkkal. Pénteken délben megközelítőleg ezren, diákok és szülők vegyesen gyülekeztek a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium előtt, hogy így tiltakozzanak az iskola tanárainak kirúgása ellen. „Szabad ország, szabad oktatás” – ezt skandálták, miközben elindultak a 18. kerületi tankerültei központ épülete elé. A tüntetés nem sokkal délután fél 2 előtt ért véget.




Pénteken délben megközelítőleg ezren, diákok és szülők vegyesen gyülekeztek a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium előtt, hogy így tiltakozzanak az iskola tanárainak kirúgása ellen. Miután a hat elbocsátott tanár kijött az iskolából, elindultak a Külső-Pesti Tankerületi Központ Üllői úti épülete elé, azt skandálva, hogy „Szabad ország, szabad oktatás”. A menet, aminek elején egy „A csend nem rend” feliratú molinót vittek diákok, kicsivel negyed egy után ért a tankerületi központ elé, ahol egyenként felolvasták a kirúgott tanárok nevét és azt is, hogy hány diákot tanítanak, a tüntetők pedig megtapsolták őket.




A tankerület zárva volt, a Telex tudósítója szerint a diákok és szülők sírva, ölelkezve búcsúztak az elbocsátott tanároktól. A tüntetés nem sokkal fél 2 előtt véget ért. A tüntetés ideje alatt a tankerületi központ épülete előtti 2×2 sávos út le volt zárva, a helyszínt néhány rendőr biztosította, a megmozdulás végén pedig felterelték az embereket a járdára.

Fotó: Simor Dániel / Telex Fotó: Simor Dániel / Telex
Fotó: Simor Dániel / Telex
Fotó: Simor Dániel / Telex

Karinthy Frigyes Gimnázium, Budapest

Nincs tanítás a Karinthyban, mert december első két napjára rendkívüli szünetet rendelt el az iskolaigazgató, mert a munkabeszüntetést bejelentő, hiányzó és elbocsájtott tanárok miatt a tantestület létszáma nem éri el a jogszabályban előírt minimális szintet. A kieső napokat várhatóan január 23-én és 24-én pótolják.




Közben az iskola igazgatója megerősítette a Telex információját, hogy újabb hét tanár kapott figyelmeztetést a polgári engedetlenségben való részvétel miatt. Az iskolában így eddig összesen 31 tanár kapott felszólítást az ősz óta tartó tanártiltakozásokban való részvétel miatt.

error: Content is protected !!