Fontos: Orbán Viktor péntek reggeli bejelentései:

Fontos: Orbán Viktor péntek reggeli bejelentései:

Rezsiválság: Orbán Viktor péntek reggeli bejelentései – „Nehéz tél előtt állunk”, és még nincs meg a pénz a rezsicsökkentés fenntartására!

Sok minden történt a héten: egyrészt biztató hírek érkeztek – legalábbis részben – az uniós pénzekről, másrészt rossz hírek az üzemanyag-ellátásról. Az újabb brüsszeli szankciók szerint hétfőtől nem lehet orosz olajat egyik országból a másikba átvinni, tehát a Mol szlovákiai finomítója sem tudja kisegíteni a félgőzzel működő százhalombattait. Lehet, hogy vége lesz a benzinársapkának? A szerdai kormányülésen emellett a nyugdíjemelés lehetséges mértékéről is szó volt. Nézzük, mit mondott a miniszterelnök a Kossuth rádióban péntek reggel.




Nehéz tél jön

Orbán Viktor azt mondta: kilenc hónapja tart a háború, s az volt az elképzelés, hogy a szankciók bevezetésével közelebb kerülhetünk a háború végéhez, ám ez a várakozás nem teljesült. Ellenben súlyos gondokat okoztak azoknak, akik a szankciót kivetették, tehát Európának. Nehéz tél előtt állunk, Ukrajna nagyon nehéz helyzetben van, nyilván az oroszok is elszenvednek veszteségeket, de a magas energiaárak miatt bevételük is van, tudják folytatni a háborút.

Ránk a szankciós tiltás nem vonatkozik, hozhatunk be Oroszországból olajat, nem kell attól tartani, hogy ellátási hiány lépne fel. A probléma az ár. A szankciók árfelhajtó hatása alól Magyarország sem tudja magát kivonni, ezért várjuk a hétfőt, hogy a szankciók milyen hatással lesznek ezekre – mondta a miniszterelnök.

Brüsszel azt akarja, hogy az olaj után az atomenergiára és a gázra is szankciókat vessenek ki, Magyarország számára ez végzetes lenne, mentességet kell kapnunk. Eddig ez sikerült, mert ezek nem új dolgok, jó reményekkel veszünk részt tehát a kilencedik csomagról szóló vitában is: ha eddig sikerült, most is tudjuk érvényesíteni az érdekeinket, de a nyomás folyamatos – mondta Orbán, aki ezek után a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt. Szerinte ma aligha van fontosabb kérdés a mindennapok szempontjából annál, hogy mennyit kell fizetniük a háztartásoknak, illetve az embereknek munkát adó vállalkozásoknak az energiáért. Orbán szerint az ország megértette, hogy a következő évben a gazdasági nehézségek mértéke a szankciókon múlik.


Még nincs meg a pénz a rezsicsökkentés fenntartására

Arra a kérdésre, mi lesz a családok védelmével, Orbán azt mondta, hogy még nincs elegendő mozgástér, de azon dolgoznak, hogy legyen.

A Magyarországra érkező energia 2021-ben 7 milliárd euróba került. Ez 2022-ben 17 milliárd lett, 2023-ban pedig még feljebb mehet, de lejjebb biztosan nem. A magas energiaárak miatt évente elveszítünk 10 milliárd eurót, azaz 4000 milliárd forintot. Ezt oda tudnánk adni béremelésre, beruházásokra, mindenre, amire szükség van. Ezt a 4000 milliárd forintot kezelnie kell a költségvetésnek – jelentette ki a miniszterelnök. Legalább a felét ki kell gazdálkodni. A 2023-as költségvetés újratervezése megkerülhetetlen, ez most folyik. Ha vállalkozók is jól teszik a dolgukat, a munkavállalók is jól dolgoznak, amiként a kormány is, akkor a magyar gazdaságot meg lehet védeni a recessziótól, és képesek leszünk megvédeni a családok rezsitámogatását. Ha ezt nem tudnánk megtenni, a családok felélnék a tartalékaikat, aztán tönkremennének. Ezért minden fillért a rezsivédelmi alapba kell tenni – mondta Orbán Viktor, aki kérdésre említést tett még a migrációról: szerinte ezen a téren most a legfontosabb feladat, hogy a déli határvédelmet még délebbre toljuk, hogy Szerbia déli határainál állítsuk meg a migránsokat. Erről már megállapodás is született a szerbekkel.


Nincs béke

Októberben Orbán azt mondta, erősödik majd Európában a békepárti vélemény. Ennek ellenére mégis a szankciók kiterjesztése van napirenden. A kormányfő szerint még a szankciópártiak vannak többségben, ők folytatni akarják a háborút, mert az vezet a békéhez. Mi a békepártiakkal vagyunk, szerintünk a tűzszünet és béketárgyalások vezetnek a békéhez. Félévente a szankciók sorsáról is dönteni kell: ez eddig automatikus volt, de most egy alapos és mély vitát kell folytani, s megnézni a szankciók hatásait, mielőtt folytatnánk – mondta a miniszterelnök.


Drága Amerika

Az amerikaiak négyszer drágábban adják a gázt Európának, mint otthon maguknak. Eddig az európai gazdasági stratégia úgy nézett ki, hogy az orosz energiát be kell szállítani Európába, cserébe fejlett technológiát kell vinni az oroszoknak. Most az a döntés, hogy ezt megszüntetjük. Magyarország ezt nem támogatta, de a „nagyfiúk” – különösen Németország – úgy döntöttek, hogy ezt a modellt megszüntetjük. A kérdés, hogy mi az új stratégia… Erre nincs válasz, mert ha a válasz az, hogy amerikai energiával pótoljuk a kieső oroszt, azzal számolni kell, hogy az drágább lesz, így mindennek felmegy az ára. A magas energiaár megjelenik mindenben, hiszen a dolgokat szállítani kell, elő kell állítani – részletezte a miniszterelnök a rádióban.



error: Content is protected !!