Hatalmas változás jön a Dohányboltokban, ennyivel drágulhat egy doboz cigaretta!
Hatalmas változás jön a Dohányboltokban, ennyivel drágulhat egy doboz cigaretta! Akár 1000 forinttal is drágulhat egy doboz cigaretta Magyarországon az Európai Bizottság tervezett jövedékiadó-emelése miatt. Az uniós reform célja a dohánytermékek egységes megadóztatása, amely jelentős terheket róna a hazai fogyasztókra. A változás különösen érzékenyen érintené a magyar piacot, ahol a jelenlegi adószint nem éri el az EU által előírt minimumot.
Friss híreink
Az irányadó számítások szerint legalább 1000 forintos, csaknem 50 százalékos vagy annál is nagyobb mértékű áremelkedés várható a cigaretták esetében Magyarországon, ha életbe lép az Európai Bizottság jövedékiadó-emelést kilátásba helyező reformja – derül ki egy a Pénzcentrumnak címzett iparági sajtóközlményből. A tervezet nemcsak a hagyományos cigarettát, hanem az alternatív dohánytermékeket – például a hevített dohányokat és a nikotinpárnákat – is érintené.
Az uniós javaslat értelmében egy új adórendszeri beavatkozással egységesítenék a tagállami szabályozást a dohánytermékek terén. A cigaretta esetében a jelenlegi 90 euróról 215 euróra nőne a jövedéki adó 1000 szálanként, ami 139 százalékos emelést jelent. A hevített dohánytermékekre 1000 szálanként 108 eurós, illetve kilogrammonként 155 eurós adót vetnének ki, míg a nikotinpárnák esetében 143 euró/kg lehet az irányadó minimum.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az értékek csak az uniós minimumszintek, tehát a tagállamok akár ennél magasabb adómértéket is megállapíthatnak. Különösen nagy arányú emelést helyeztek kilátásba a szivarok és szivarkák esetében: 1000 szálanként 12 euróról 143 euróra nőne a jövedéki adó – ez 1090 százalékos emelés.
A tervezetben nem szerepel átmeneti időszak, így az adóemelés a hatálybalépés után azonnal alkalmazandó lenne. Magyarország esetében a jelenlegi szabályozás alapján valószínű, hogy az úgynevezett árarányos feltétel nem teljesülne. Így a fix 274 eurós minimumadót kellene alkalmazni, vásárlóerő-paritással korrigálva. Ez becslések szerint legalább 1000 forintos drágulást jelentene dobozonként (20 szál), ami érezhetően növelné a fogyasztói terheket.
A javaslat nemcsak gazdasági, hanem szuverenitási kérdéseket is felvet: több tagállam – köztük Magyarország – is hangsúlyozza, hogy a nemzeti adópolitika megtartása kulcsfontosságú. A kritikák szerint az uniós javaslat figyelmen kívül hagyja az egyes tagállamok gazdasági sajátosságait, és a központosított újraelosztás lehetősége kérdéseket vet fel a tagállami költségvetések önállóságával kapcsolatban.