Gázzal fűtők, figyelem! Itt az MVM közleménye a rezsidíjak változásáról!
Gázzal fűtők, figyelem! Itt az MVM közleménye a rezsidíjak változásáról! Sok panaszos levél után az MVM közzétette részletes magyarázatát ábrákkal, számokkal, grafikonokkal arról, hogy mégis, hogyan jelenik meg a gázszámlákban a kedvezményes, és a piaci ár a gázszámlákban. Részletesen bemutatják a különböző jelleggörbéket is.
A nagy gázszámla-magyarázat
Alaptézis: Minden magyar háztartás felhasználási helyenként az átlagfogyasztás mértékéig (63 645 Megajoule/év, tehát 1729 m3/év) rezsicsökkentett áron kapja az gázt. Ez a mennyiség 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. időszakra érvényes.
I.: Átalánydíj, azaz egyenletes részszámlázás esete:
Átalánydíjas egyenletes részszámlázás esetén a fogyasztó havi egyenlő részletekbe fizeti meg a várható éves fogyasztását. A várható éves fogyasztást a korábbi fogyasztási szokások alapján a szolgáltató határozza meg. fontos, hogy az ügyfél bármikor élhet azzal a lehetőséggel, hogy a várható fogyasztást megemeli vagy épp lecsökkenti. Ezt akkor érdemes megtenni, ha a fogyasztási szokásokban jelentős változás áll be. (Fűtés-korszerűsítés, vagy gázról részben vagy teljesen elektromos áramot használó fűtésre átáláskor, vagy ellenkezőleg, elektormos fűtésről gázfűtésre átálláskor.)
Mennyi gázt kap ilyenkor az ember olcsóbban?
Az adott számlási időszakra jutó napok számát megszorozzák az egy napra jutó rezsöcsökkentett áron kapott kedvezményes gázmennyiséggel. A kedvezményes mennyiség elszámolása átalánydíj esetén minden hónapban a napok arányában történik. Az egy napra jutó kedvezményes mennyiség 174,4 MJ, köbméterben számolva fűtőértéktől függően 4,5-5 m3. Az idő- és fogyasztásarányos elszámolás alapján tehát éves szinten 63 645 MJ, legalább 1729 m3 gáz biztosított rezsicsökkentett áron.
Ha a várható éves fogyasztás alapján beállított mennyiség így a kedvezményes sávhatár alatt marad, akkor a számlában jellemzően csak rezsicsökkentett ár fog szerepelni. Ha a várható éves fogyasztás meghaladja a kedvezményes mennyiséget, akkor a legtöbb esetben lakossági piaci ár (versenypiaci költségeket tükröző ár) is szerepelni fog a számlán.
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben az ügyfél éves elszámolási időszaka nem esik egybe a 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. közötti kedvezményes időszakkal, akkor az ügyfél éves elszámolási időszakában esetlegesen ki nem használt kedvezményes mennyiség nem vész el, azt a következő éves elszámolási időszak során a szolgáltató figyelembe veszi.
A havi kedvezményes, rezsicsökkentett határ attól függően változik, hogy az adott ciklus (hónap) hány napos, tehát 30 nap esetén 5231 MJ, 31 napos hónap esetén pedig 5405 Megajoule.
TEHÁT:
Ahány napos a számlázási időszak, annyiszor nagyjából 5 köbméter gázt (vagy másképp: annyiszor 174,4 Megajoule-t) kap kedvezményes áron a fogyasztó. Ha egyenletes átalánydíjas számláján ez nem jön ki, reklamáljon!
Példák egy átlagfogyasztáson belül és egy azon felül fogyasztó ügyfél esetére:
II.: Fogyasztási jelleggörbén alapuló elszámolás esete
Ilyenek a:
- diktálás,
- elosztói leolvasás,
- leolvasást helyettesítő becslés,
- hőmérsékletfüggő részszámlázás
Ezekben az esetekben idő- és fogyasztásarányosan, a fogyasztási jelleggörbe alapján történik a rezsicsökkentett áron kapható gázmennyiség számlázása.
Mi az a fogyasztási jelleggörbe?
A fogyasztási jelleggörbe azt jelenti, hogy a szolgáltató a lakossági ügyfelek átlagos fogyasztási adatai alapján nem havonta egyenletesen osztja el a kedvezményes, egy évre járó mennyiséget, hanem alkalmazkodik a felhasználás tipikus ritmusához, ami nyáron alacsonyabb, télen magasabb gázfelhasználást jelent. Ez az elszámolási mód tehát a nyári hónapokra alacsonyabb, a téli hónapokra magasabb kedvezményes mennyiséget biztosít.
Hányféle fogyasztási jelleggörbe van?
- Vegyes profilú jelleggörbe, mikor fűtésre, főzésre és vízmelegítésre is használják a gázt.
- Csak fűtéshez használt gáz esetén alkalmazandó jelleggörbe.
- Lineáris jelleggörbe: Amikor fűtésre nem, csak főzéshez használja a fogyasztó a gázt.
Honnan tudom, hogy rám melyik jelleggörbe vonatkozik?
Természetesen nem elég csak azt tudni, hogy „én főzök és fűtök is, tehát a vegyes jelleggörbe vonatkozik rám.” Ugyanis a gázfelhasználási jelleget súlyozási kulcsnak hívják és az elosztó társaság tartja nyilván. Az ügyfél a saját súlyozási kulcsát az elosztó társasággal megkötött szerződésében találja meg. Ha a szerződés nincs meg, akkor az elosztó társaság vagy az MVM NEXT ügyfélszolgálatán szükséges érdeklődni. (Az elosztó társaság neve megtalálható a gázszámlán.)
Vegyes profilú jelleggörbe:
Alábbiakban a vegyes (ön fűt, főz, vizet melegít a gázzal és ez szerepel a szolgáltatóval kötött szerződésén is) jelleggörbe és a havonta rezsicsökkentetten kapható gázmennyiségek grafikonja, táblázata:
Fűtési profilú jelleggörbe:
Alábbiakban a fűtési profilú (ön csak fűtésre használja a gázt, és ez szerepel a szolgáltatóval kötött szerződésén is) jelleggörbe és a havonta rezsicsökkentetten kapható gázmennyiségek grafikonja, táblázata:
Lineáris profilú jelleggörbe
Lineáris profilú jelleggörbe azokra vonatkozik, akik csak főznek a gázzal. Ebben az esetben a fogyasztás egyenletes, nem kötődik szezonalitáshoz, tehát gyakorlatilag az egyenletes résszámlázásra vonatkozó szabályok érvényesek.
Mi befolyásolja még a gázszámla végösszegét?
- A jelleggörbe mellett a valódi hőmérsékleti adatokat is figyelembe veszik, épp azért, hogy a hidegebb napokon, amelyeken többet kell fűteni, magasabb kedvezményes mennyiség legyen igénybe vehető.
- A korrekciós tényező. A gázmérőn az úgynevezett üzemi állapotú gázmennyiség olvasható le, amelyet át kell számítani gáztechnikai normálállapotra. Az átszámítást azért kell elvégezni, mert a gáz térfogata változik a hőmérséklettel és a légköri nyomással. Ezt az átszámítást végezzük el a korrekciós tényező alkalmazásával, amelynek értéke megtalálható a számlán.
Tehát: Az éves kedvezményes mennyiség köbméterben számított egy hónapra eső részét a fogyasztási jelleggörbe, a valódi hőmérsékleti adatok és a korrekciós tényező határozzák meg. Ha valaki nyáron haladja meg a jelleggörbe alapján adható olcsóbb gázmennyiséget, tehát magasabb lesz a számlája, de ettől a havi átlagos 144 m3 kedvezményes mennyiség nem vész el, hanem a fűtési időszakban jóváírják, tehát ott többet lehet majd olcsóbban fogyasztani, mint a jelleggörbe alapján.
További példák: