Figyelem! Ezek a régi mobilok aranyat érnek, ha van ilyen telefonod most akár több százezret is kaphatsz érte!
Figyelem! Ezek a régi mobilok aranyat érnek, ha van ilyen telefonod most akár több százezret is kaphatsz érte! Akár százezer forintnál is többet érhet napjainkban egy 1998-ban megjelent 8810-es Nokia telefon – tudta meg a Világgazdaság. Képzeljük csak el, hogy otthonunkban, egy rég elfeledett fiók mélyén olyan tárgyak lapulnak, amelyekről nem is sejtjük, hogy komoly értéket képviselhetnek. Sokan hajlamosak vagyunk megőrizni a már nem használt elektronikai eszközeinket, mondván, „jó lesz az még valamire”, vagy egyszerűen csak érzelmi okokból nem válunk meg tőlük. Pedig a porfogók között igazi kincsekre bukkanhatunk, amelyekért a gyűjtők és a hozzáértők akár milliókat is fizethetnek – különösen, ha azok érintetlen, eredeti állapotukban maradtak fenn.
Friss hírek
A 8810-es Nokia modellt az tette különlegessé, hogy ez volt a gyártó első olyan mobilja, amelyre nem helyeztek antennát, igaz, a króm árnyékolása miatt a vétele elég gyenge volt. A mobil drágább, extrább változatait lítium akkumulátorral árusították, amely egy töltéssel közel háromórás beszélgetési időt biztosított – írja a Világgazdaság.
A közel harminc éve megjelent telefon értékét a kora, a megjelenése és a ritkasága adja. Hazánkban kevés maradt belőle, és kevesen is engedhették meg maguknak a készülék akkori borsos árát.
Egy jó állapotban fennmaradt 8810-es a hazai online piactereken, például a Jófogás oldalán százezer forintba kerül, sőt makulátlan állapotban lévő darabokat a Vaterán 150 ezer forintért lehet megszerezni. A különösen ritka, aranyszínű modellek ára ennél is magasabb lehet.
Manapság szinte elképzelhetetlen az élet okostelefon nélkül, de nem is olyan régen még egészen más típusú készülékek határozták meg a mobilkommunikációt. Ezek a „butatelefonok”, ahogy ma sokan nevezik őket, gyakran robusztusabbak, egyedi tervezésűek voltak, és bizonyos modellek mára igazi ritkaságnak számítanak. Egy-egy ilyen készülék – főleg ha bontatlan csomagolásban vagy kiváló állapotban vészelte át az éveket – komoly összegeket érhet a gyűjtői piacon.
Gondoljunk csak bele, hányan cseréltük le annak idején a jól bevált Nokia 3310-esünket egy újabb modellre, a régit pedig bedobtuk a fiókba. Vagy talán egy korai Ericsson, Motorola vagy Siemens készülék lapul valahol a lakásban? Ezek a telefonok ma már nem csupán nosztalgikus emlékek, hanem potenciális befektetések is lehetnek.
Egy autó árával is vetekedhetnek
Nehéz elhinni, de egy-egy ritka, különleges állapotú régi telefon ára vetekedhet egy új autóéval, sőt akár meg is haladhatja azt. A gyűjtők hajlandóak mélyen a zsebükbe nyúlni egy olyan darabért, ami hiányzik a kollekciójukból, vagy amelynek különleges története van. Az egyik legismertebb példa erre az első generációs, bontatlan iPhone. 2023-ban egy ilyen, még eredeti fóliájában lévő, 2007-es kiadású Apple okostelefonért több aukción is elképesztő összegeket fizettek.
Megszűnhetnek a mobiltelefonok és az okos eszközök – Ez jön helyettük nyártól!
Volt olyan darab, amely több mint 63 ezer dollárért (akkori árfolyamon körülbelül 22 millió forintért) kelt el, de akadt olyan is, amely 190 ezer dollárt (több mint 65 millió forintot) ért egy licitálónak.
De nem csak az Apple termékei érhetnek sokat. Egy ritka Motorola DynaTAC 8000x, a világ első, kereskedelmi forgalomba került mobiltelefonja szintén több ezer, sőt állapotától függően akár több tízezer dollárt is érhet írja az index. Egy-egy limitált kiadású Nokia, Ericsson vagy akár egy korai Samsung készülék is meglepően magas áron cserélhet gazdát, feltéve, hogy makulátlan állapotban van, és esetleg még a doboza, tartozékai is megvannak.
De mi határozza meg az értéket?
Azt, hogy egy mobiltelefon mennyit érhet a gyűjtői piacon, több tényező is befolyásolhatja:
- Ritkaság: Minél kevesebb darab készült egy adott modellből, vagy minél kevesebb maradt fenn belőle jó állapotban, annál értékesebb lehet.
- Állapot: Ez az egyik legfontosabb szempont. Egy bontatlan, eredeti csomagolású készülék értéke a többszöröse lehet egy használt, kopott darabénak. A karcmentes kijelző, az ép burkolat, a működőképes állapot mind növelik az értéket. A legértékesebb darabok viszont azok, melyek csomagolásán még a fólia is érintetlen állapotban van.
- Eredetiség: Fontos, hogy a telefon eredeti alkatrészeket tartalmazzon, és ideális esetben meglegyenek hozzá az eredeti tartozékok is (töltő, adatkábel, doboz, használati útmutató).
- Történelmi jelentőség: Azok a modellek, amelyek valamilyen szempontból úttörőnek számítottak a maguk korában (pl. első színes kijelzős, első kamerás, első WAP-képes telefon), általában nagyobb érdeklődésre tartanak számot.
- Kereslet: Végül, de nem utolsósorban a gyűjtői kereslet határozza meg az árat. Vannak időszakosan felkapottabb modellek, és vannak örök klasszikusok.