Fával fűtők figyelem

Fával fűtesz? Váratlan hír érkezett, erre sokan nem számítottak!

Fával fűtesz? Váratlan hír érkezett, erre sokan nem számítottak!

Fával fűtesz? Váratlan hír érkezett, erre sokan nem számítottak! Jobb helyzetből várhatják az idei fűtési szezont a fával fűtők, tavalyhoz képest mind a brikett, mind a tűzifa olcsóbb lett. Viszont 2022-höz képest érezhető a drágulás, az árak magasan ragadtak. Megnéztük, mire számíthatnak idén a fával fűtők. Az idei tél energetikai meglepetése a távhő lehet: Balogh József energiapiaci szakértő szerint a mostani rendszer tarthatatlan, mialatt a villany és a gáz lakossági ára megemelkedett, a távfűtésért még mindig 2014-es árakat fizetnek a lakosok – ez nem tartható sokáig szerinte.

Sokkal jobb helyzetben vághatnak neki a télnek a fával fűtők 2024-ben, mint a legutóbbi években – legalábbis nem csapott le rájuk akkora drágulás az előző fűtési szezonhoz képest, mint ahogy az a rezsiemelés és az energiaválság óta történt.

A KSH legfrissebb adatai szerint ugyanis egy mázsa fabrikett például augusztusban majdnem 4 százalékkal olcsóbb volt, mint egy évvel korábban volt. 2023-ban nyár végén még 17 980 forintot kellett fizetni ennyi tüzelőért, mialatt a múlt hónapban az országos átlagár 17 270 forint volt.

A tűzifa esetében látványosabb az árcsökkenés: manapság majdnem 8 százalékkal kerül kevesebbe egy mázsa egységes, fűrészelt tűzifa, mint egy évvel ezelőtt. Augusztusban ennek az országos átlagára 7640 forint volt, egy évvel korábban pedig még 8270 forint.

És hogy mi várható? Ha nem történik semmi váratlan (például nem lesz egy újabb gázár-robbanás), akkor a tüzelőárak illeszkedni fognak a korábbi trendekhez: azaz októbertől beindul az áremelkedés, ahogy hirtelen mindenki elkezd betárazni tüzelőből, ezért is lehet érdemes még idejekorán lépni.

Viszont azt a keserű pirulát mindenkinek le kell nyelnie, hogy 2022 őszéhez képest jócskán fennragadtak a tüzelőárak: a brikett augusztusban 63,4 százalékkal volt drágább, mint 2022 augusztusában, a tűzifa mázsája pedig majdnem 52 százalékkal kerül többe manapság.

Jön a hatósági ár?

Most, hogy a piac megnyugodott, biztosan nem lesz olyan tűzifaprogram, mint 2022-ben volt. Legalábbis erről tájékoztatta korábban az Agrárminisztérium a Pénzcentrumot.

Az Agrárminisztériumnak nincs tudomása a kormány olyan szándékáról, hogy 2024. évben hatósági árat vezessen be a tűzifára

– írták. Hozzátették: az állami erdészeti társaságok megfelelő készletekkel, kedvező árakkal, időszakos akciókkal és jelenleg rövid kiszolgálási határidővel várják a tűzifa iránt érdeklődők megrendeléseit.

Ismert, a hatósági áras tűzifaprogram tavaly áprilisban szűnt meg, akkoriban a lakosság 10 köbméter mennyiségig vehette igénybe a kedvezményt. Akkor az alábbi erdei köbméterárakat határozták meg a fafajtákra:

  • Keménylombos:       30 000 Ft
  • Lágylombos:            19 000 Ft
  • Fenyő:                      19 000 Ft

A távhő lesz a rezsiemelés következő áldozata?

Milyen energia meglepetés vár ránk ezen a télen? – tette fel a kérdést legutóbbi, a Portfolión megjelent véleménycikkében Balogh József energiapiaci szakértő. Azt írta, van egy tél-specifikus probléma Magyarországon, amiről nem divat beszélni: a távfűtés. Pedig ez lehet idén télen az energiaszektor nagy meglepetése – írta.

Politikai szempontból a távfűtés egy igazi átok. A költségvetésnek sokba kerül, de nem lehet „elengedni”, mert politikailag nagyon érzékeny: kerekített számokkal dolgozva kb. 100 településen van távhő, és kb. 650 000 lakossági fogyasztási hely van – fogalmazott, majd emlékeztetett, a lakossági távhő ára igazi retró jelenség: 2014 óta nem változott. A magyar távhő kb. 70%-át földgázból állítják elő, aminek az ára az elmúlt évtizedben 9 és 340 euró/MWh között ingadozott. Balogh József kiemelte: a rezsicsökkentés egyik nagy abszurduma az, hogy a lakossági fogyasztónak kiszámlázott távhő megajoule-onként olcsóbb, mint a domináns alapanyag, a földgáz nagybani piaci ára.

Nem kell semmilyen közgazdasági ismeret ahhoz, hogy valaki felismerje: ez a távhő elszámolási rendszer a szocializmusból jól ismert „keresztfinanszírozás” nélkül azonnal csődbe menne