Emlékszel még az indul a bakterházban szereplő Bendegúzra? Így néz ki a sírja!

Emlékszel még az indul a bakterházban szereplő Bendegúzra? Így néz ki a sírja!

Emlékszel még az indul a bakterházban szereplő Bendegúzra? Így néz ki a sírja! Regős Bendegúz, a Banya, a Bakter és a többiek. Negyvenkét éve mutatták be az Indul a bakterház című kultikus filmet. Az Újságmúzeum annak járt utána, mi lett az Indul a bakterház szereplőivel. Tragikus életutakat tárt fel.

Friss hírek >>>

REGŐS BENDEGÚZ (Olvasztó Imre). Nem kérdés, Olvasztó Imre tette kultikussá a filmet. A szüleit nem ismerte, nyolchónapos korában került intézetbe. Talán éppen ezért hiányzott neki annyira a meghitt családi környezet, amit később, már felnőtt fejjel görcsösen keresett. A történet sajnos ismert: 2013. július 13-án magánéleti válsága miatt Fót és Csomád között, egy erdős részen felakasztotta magát egy fára. Nem akarta tovább cipelni a lelki terhet. Lerakta. Végérvényesen…

BANYA (Horváth Teri). Úgy halt meg, hogy szinte észre sem vették az újságok. Egy Népszabadság-nekrológ után kapta fel a fejét mindenki, jé, hát a Horváth Teri meghalt? Idősebb korára teljesen mellőzték, betegségek is gyötörték, ráadásul 2008-ban meghalt a férje, a festőművész Konfár Gyula. Gyerekük nem született, magukra maradtak, ráadásul Konfár szintén abba keseredett bele, hogy bár londoni galériáknak dolgozott, itthon nem ismerték el a művészetét. Horváth Téri Csók István egykori műteremlakásában élt a férjével, aki azzal próbálta vigasztalni az alkotástól megfosztott feleségét, hogy számtalan portrét festett róla. Az idős színésznő 79 éves korában, 2009. március 6-án ment az imádott férje után.

SZABÓ SÁNDOR, A BAKTER (Koltai Róbert). Sok filmben szerettük. Az Egészséges erotikától kezdve a Sose halunk megig és az Indul a bakterházban is hozta magát. Közismert, hogy a színésznő Pogány Judit a felesége, 1971-ben házasodtak össze. Tizenkét éve viszont már külön élnek, ám nem váltak el. Ahogy Koltai fogalmazott egyszer, az unokák összekötnek minket. Koltai Róbert 78 éves.

TOPPANCS MIKSA, A PATÁS (Haumann Péter). Elsőrangúan alakította a szerepet. Haumann is isten áldotta tehetség volt, szinkronszínészként is zseniális (lásd még Hókuszpók vagy éppen Louis de Funés magyar hangjaként). Három gyermek édesapja, Máté és Petra szintén színész lett, Dávid más pályát választott. Haumann Péter 81 éves korában hunyt el.

BUGA JÓSKA (Csákányi László). Ő volt Frédi, a két kőkorszaki szaki egyike, Döbrögi a Ludas Matyi rajzfilmben vagy éppen Karak a Vukban. A kis Csákányit az apja papnak szánta, ezért is került tízévesen a kőszegi papi internátusba. Egy színházi látogatás viszont megpecsételte a sorsát, azon az estét eldöntötte, hogy ő inkább színész lesz. A II. világháború alatt aztán a színpad helyett a lövészárok következett, ráadásul szovjet hadifogsága került, s csak négy év után, 1948-ban térhetett haza. Csákányi azon kevesek egyikre volt, aki drámákban és vígjátékokban is zseniálisat alkotott. 71 éves korában, 1992-ben távozott az élők sorából.

CSÁMPÁS ROZI (Pécsi Ildikó). Egy időben – joggal – a legszebb magyar színésznőnek tartották. Imádtuk a Tenkes kapitányában és később a Lindában is és az Indul a bakterházban is megcsillantotta a tudását. 1969 óta volt az olimpiai bajnok labdarúgó, Szűcs Lajos felesége. Sajnos a férje és már Pécsi Ildikó sincs az élők sorában. A színásznő 2020 decemberében aludt el örökre. Nyolcvanéves volt.

KONCZ BÁCSI (Bánhidi László). A ma Romániához tartozó Szatmárnémetiben látta meg a napvilágot 1906-ban, az ízes beszéd is ott lett a sajátja. A II. világháború előtt került Budapestre, már akkor is karakterszínészként számoltak vele. Egy alkalommal az ünnepelt kedvenc, Csortos Gyula nézte ki egy szerepre, a válogatáson azt mondta, az a hegyes orrú kapja a szövegkönyvet (ő volt Bánhidi László). A világháború alatt a fővárosban játszott, de bombatalálat érte a lakását, így egy ideig egy tanyán húzta meg magát a családjával. Az ifjúsági filmek állandó szereplője lett. Az 1967-ben bemutatott Tüskevár a csúcsra emelte. Nem véletlen, hogy Bánhidi a ma már legendás Indul a bakterházban is szerepet kapott, ott Koncz bácsit alakította, Regős Bendegúz talán egyetlen lelki társát. Bánhidi László a magánéletéről keveset beszélt, a felesége mellett élte le az életét, egy fia és egy lánya született. Bánhidi László 1984-ben, 78 éves korában hagyott itt minket.

PIÓCÁS EMBER (Szilágyi István). A kiváló karakterszínész a Keménykalap és Krumpliorr-ban Lopici Gáspárként is halhatatlan lett, de számtalan szerepben megmutatta a tudását. Idős korában méltatlan helyzetbe került anyagilag, szinte csak arról írtak a lapok, hogy Szilágyi már-már hajléktalan és ennivalóra is alig akadt pénze. Aztán jött a drámai hír, a remek színész gyilkosság áldozata lett. A hatóságok szerint a saját fia ölte meg.

BENDEGÚZ ANYJA (Molnár Piroska). Kivételes karriert futott be, ám idősebb korában bevallotta, nagyon bántja, hogy a színművészetnek a magánélete látta kárát. A zeneszerző Eötvös Péter volt a férje, ám elváltak, a fiúk, György pedig tragikusan korán, csupán 26 évesen halt meg. Molnár Piroska 76 éves.

CSENDŐR I. (Farkas Antal). Nyolc éve már nincs közöttünk, 2010-ben, 88 évesen halt meg a remek karakterszínész. Minden tekintetben hűséges volt. A feleségével 47 évig voltak házasok, a Vígszínháznak pedig csaknem 60 évig volt tagja.

CSENDŐR II. (Harsányi Gábor). Egészen fiatalon az Egy óra múlva itt vagyok című film Láng Vincéjeként robbant be a köztudatba, s nem volt megállás. Imádtuk a Palacsintás királyban és számtalan filmben, így az Indul a bakterházban is. Kevesen tudják, Harsányi író is, több bűnügyi regénye is megjelent a nyolcvanas években. Immár Kossuth-díjas is a 77 éves színész.