Előretör a digitális transzformáció – így változnak a bírósági tárgyalások szabályai mostantól:
Előretör a digitális transzformáció – így változnak a bírósági tárgyalások szabályai mostantól:
Digitális transzformáció a hazai jogban: az új törvények kapujában
Új korszak veszi kezdetét a magyar jogrendszerben. A legfrissebb hírek szerint az új törvények szerint a jogászok immár a világhálón keresztül is képviselhetik ügyfeleiket a bírósági tárgyalásokon, míg a nyomozók előzetes bírói engedély nélkül is lefoglalhatnak vagyontárgyakat a vizsgálatok során – hívja fel a figyelmet a Ragány Ügyvédi Iroda üzenete.
Több területen is változtak a Büntetőeljárási törvény szabályai
2024. március 1-től több területen is módosult a Büntetőeljárási törvény (Be.). Ennek eredményeként a védő ma már a hatóságok jóváhagyásával bármikor képviselheti ügyfelét a bíróságon, akár online videóhíváson keresztül is. Amennyiben a jogász és a tárgyalás helyszíne nem ugyanazon a területen található, a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság csak különösen indokolt esetben utasíthatja el ezt a digitális úton történő képviseletet.
A Büntetőeljárási törvény módosítása további változást hozott. Márciustól kezdődően a nyomozóknak nincs szükségük előzetes bírói engedélyre ahhoz, hogy egy vizsgálat során lefoglalást hajtsanak végre. Ha a hatóság úgy ítéli meg, hogy veszélyeztetné a nyomozás sikerességét, akkor a bíróság döntésére való várakozás nélkül is foganatosíthatja ezt a lépést. De természetesen ezt követően a nyomozó hatóságnak az intézkedést haladéktalanul indokolnia kell az ügyészség felé.
Milyen további változásokat hozott a módosított törvény?
A módosított törvény szerint további jelentős változás, hogy a védő most már nem kérheti automatikusan a tárgyalás elnapolását, ha a szakvélemény ismertetését követően kérdések merülnének fel a szakértő felé. Az új szabályok szerint a bíró saját belátása szerint döntheti el, hogy szükséges-e idézni a szakértőt a tárgyalásra vagy sem.
A Büntetőeljárási törvény megváltozása jelentősen leegyszerűsítheti a bíróságok munkáját azzal, hogy lehetővé teszi a jogászok számára az online jelenlétet. Emellett a nyomozásokban rejlő potenciál is megnövekedhet, hiszen az erőforrásokat már nem feltétlenül kell a bírói jóváhagyásra várni a lefoglalások kapcsán.
A módosított jogszabályoknak köszönhetően márciustól már nem szükséges jegyzőkönyvvezető személyes jelenléte a tárgyaláson, ha a tárgyalásról hang- vagy képfelvétel készül. Ilyenkor a jegyzőkönyvet a felvétel készítésétől számított nyolc napon belül kell elkészíteni.
Összefoglalva tehát az alábbiakban a Büntetőeljárási törvény legfontosabb változásait ismertetjük: 126/C. § – az online jelenlét egyszerűsítése, 327. § (5) – hatósági lefoglalás a bíróság döntéséig, 444. § (2) – jegyzőkönyv rögzítés rajtaütésének személyes jelenlét nélküli lebonyolítása, 530. §-a (3) – a szakértői meghallgatás miatti tárgyalás elnapolásának feltételei.