Családi pótlék emelése a téma 2024-ben, még 2008-ban Gyurcsány Ferenc emelte azt meg utoljára!
Családi pótlék emelése a téma 2024-ben, még 2008-ban Gyurcsány Ferenc emelte azt meg utoljára! A szocialisták arra vonatkozó állítása, hogy ők emelték meg utoljára a családi pótlék összegét, igaz.
A Magyar Államkincstár (MÁK) honlapja szerint a családi pótlék összege 2009. január elseje óta változatlan. Valójában már egy évvel korábban (a második Gyurcsány-kormány idején), 2008. január 1-jétől emelték az összeget a jelenleg is érvényben lévő szintre: egy gyermek esetén havi 12200 forintra.
A havonta kapható családi pótlék összege függ a gyermekek számától (több gyermek esetén a családi pótlék gyermekenkénti összege is magasabb), és az egyedülálló szülők vagy tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő szülők is valamivel magasabb összegben részesülnek.
Forrás: Magyar Államkincstár
Alanyi jogon jár, csak egyre kevesebbet ér
A családi pótlék Magyarországon először 1912-ben jelent meg, akkor még csak a közalkalmazottak számára volt elérhető, és mindössze hétezer gyermeket érintett. A jogosultság többszöri kiterjesztése után, 1979-re vált széleskörűvé, 1990-ben már „minden megfelelő korú gyermekre” érvényes lett – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összefoglalójában.
A KSH adataiból látszik, hogy a családi pótlék egy családra jutó havi átlaga 1995 és 2005 szolidan ugyan, de folyamatosan emelkedett, majd 2005-ről 2006-ra történt egy nagy ugrás. Utána 2008-ig még történt némi óvatos növekedés, azóta viszont az egy családra jutó havi átlagos összeg gyakorlatilag változatlan. Ugyanez a tendencia figyelhető meg a családtámogatások kiadásai KSH-táblázatban is.
Családi pótlék emelése a téma 2024-ben, még 2008-ban Gyurcsány Ferenc emelte azt meg utoljára!
Már ebben a cikkben megjegyzi a hivatal, hogy a családi pótlék az évek során vesztett az értékéből:
„A legátfogóbb családvédelmi juttatás, a családi pótlék azonban egyre kevesebbet ér: míg 1990-ben a családi pótlék egy családra jutó átlagos összege 26%-a volt a bruttó átlagbérnek, 2005-ben csak 8%-a.”
A 2008 óta változatlan összegű családi pótlék – az árak drágulása miatt – mára tovább vesztett az értékéből.
2022-re a családi pótlék egy családra jutó átlagos összege már csak 2,36%-a volt a bruttó átlagbérnek.
A családi pótlékot gyakran nevezik a „legátfogóbb családvédelmi juttatásnak”, mivel mindenkinek alanyi jogon jár a gyermek születésétől 16 éves koráig (bizonyos esetekben még tovább). Két részből áll: a nevelési ellátásból, amely a gyermek tankötelessé válásáig jár, és az iskoláztatási támogatásból, amely a tankötelezettség (16 éves kor) alatt jár. Ha a gyermek 16 éves kora után is köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanul, 20 éves koráig kaphatja a szülő a családi pótlékot, sajátos nevelési igényű gyermekeknél 23 éves korig.
A családi pótlékot csakis abban az esetben lehet szüneteltetni, ha
- a gyermek bizonyos óraszámot igazolatlanul hiányzik az óvodából vagy az iskolából,
- 18. életévét betöltötte és 3 hónapig vagy tovább rendszeres keresete van,
- jogerősen bűnösnek találta a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetése miatt.
A Fidesz másban hisz
„A gyermekesek ma már sokkal kevésbé vannak kitéve a szegénységi kockázatoknak, mint korábban. Egy dologról azonban nem tudunk lemondani, az pedig az, hogy munkához kössük a támogatást” – ezt Novák Katalin 2020-ban, akkor még családokért felelős tárca nélküli miniszterként mondta a Mandinernek adott interjújában. Novák Katalin nincs egyedül ezzel az állásponttal, a Fideszben sokszor sokan hangoztatják, hogy a munkaalapú társadalomban hisznek, és hogy a családtámogatásokat is a jövedelemhez kell kötni.
Erről beszélt például tavaly januárban Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára is:
„Miután a munkaalapú társadalomban hiszünk, a támogatások a munkajövedelmek irányából érkeznek a családok felé – a legjobb példa erre a családi adókedvezmény.”
Vagy maga Orbán Viktor is: „Marad a családpolitika, marad a munkaalapú gazdaság (…). Marad a családok támogatása és minden évben lesznek újabb családsegítő döntések. Mint például a legutóbb bevezetett, 30 év alatti nőket érintő adómentesség.”
Munka, család, támogatás
A családi pótlék mellett valóban számos támogatás igénybe vehető. Különböző feltételek mellett megilleti az anyát (vagy apát, gyámot, örökbefogadó szülőt)
-
- az anyasági támogatás,
- a csecsemőgondozási díj (CSED),
- a gyermekgondozási díj (GYED),
- a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES),
- a gyermeknevelési támogatás (GYET).