CSALÁDI ADÓKEDVEZMÉNY 2021: JANUÁRTÓL EMELKEDIK AZ ADÓKEDVEZMÉNY MÉRTÉKE!!! ENNYIVEL TÖBBET KAPNAK A CSALÁDOK KÉZHEZ >>>
Jövőre nő a súlyosan fogyatékos személyek személyi kedvezménye az adózásnál. A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos emberek részére nagy segítséget jelentenek azok a kedvezmények, amelyek kiadásaikat csökkenthetik. A kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik. Ismertetjük az szja-törvény legújabb módosítáását.
Az 1,2,3,4 gyerekes családok is többet kapnak!
Kedvezmények
A fogyatékossági támogatásban részesülők a személyi jövedelemadóból személyi kedvezményt vehetnek igénybe,
Normatív alapon közgyógyellátásra lehetnek jogosultak a Szociális törvény szabályai szerint.
A súlyosan mozgáskorlátozott fogyatékossági támogatásban részesülő személy közlekedési kedvezményt igényelhet ( személy gépkocsi szerzési, átalakítási támogatás), illetve parkolási igazolványt kaphat.
A hasonló egészségi állapotban lévő, rokkantsági járadékban részesülők is jogosultak az adókedvezményre, továbbá közlekedésüknél utazási kedvezményt, gyógyszereiknél alanyi jogon közgyógyellátást vehetnek igénybe.
Személyi kedvezmény 2020. december 31-ig
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40.§ -a szerint az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás, határozat alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).
Súlyosan fogyatékos személynek azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá aki rokkantsági járadékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
2020-ban az adókedvezmény összege emelkedett a minimálbér emelkedéséhez kapcsolódva. A kedvezmény ez évben a 161.000 forintos minimálbér öt százaléka, azaz 8.050 forint havonta, 96.600 forint éves szinten.
Az adókedvezményt az adóévben szerzett jövedelem (például munkabér) összevont adóalapjának adójából havonta, illetve az éves adóbevallás során lehet érvényesíteni.
Ha korábban nem élt az érintett személy a lehetőséggel, az adó eljárásban hatályos öt éves elévülési időn belül visszamenőleg is igényelheti a kedvezményt. Természetesen erre a visszamenőleges időszakra is kell orvosi igazolással, vagy az ellátást megállapító határozattal rendelkezni.
Személyi kedvezmény 2021. január 1-jétől
Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2020. évi CXVIII. törvény 1.§-a módosítja a személyi kedvezményre vonatkozó rendelkezéseket, egyúttal a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40.§-ából a 29/E§-ba helyezi át a személyi kedvezmény szabályait a 40.§ hatályon kívül helyezésével.
E szerint 2021. január 1-jétől a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját csökkenti személyi kedvezménnyel. (A korábbi szabályozás az összevont adóalap adóját csökkentette a kedvezménnyel.)
A kedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.
A kedvezmény mértéke is növekszik, A kedvezmény jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmada száz forintra kerekítve.
Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.