Bringás jogsi 2024

Bicikliseknek is KÖTELEZŐ! Hatalmas büntetések jönnek, ha ezt figyelmen kívül hagyod!

Bicikliseknek is KÖTELEZŐ! Hatalmas büntetések jönnek, ha ezt figyelmen kívül hagyod!

Bicikliseknek is KÖTELEZŐ! Hatalmas büntetések jönnek, ha ezt figyelmen kívül hagyod! A kerékpárosokra is szigorú szabályok vonatkoznak, amiket, ha nem tartanak be, súlyos büntetés lehet a vége.

Hitelfórum.hu

Sok kerékpáros nem tartja be ezt a szabályt, pedig a KRESZ egyértelműen fogalmaz: „a kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat”. A mobiltelefonok széles körű elterjedése miatt először 1998-ban egészítették ki a KRESZ-t ezzel a szabállyal. Az ok egyértelmű és érthető: az okostelefon nyomogatása elvonja a közlekedők figyelmét, ami meglehetősen balesetveszélyes. Rengeteg balesetet okozott már a közlekedés közbeni mobilozás, és bár lehet, hogy nehezen hihető, de a kerékpárosok, gyalogosok miatt is sok galiba történik az utakon. – írja a Zaol.

A mobiltelefon használat kerékpározás közben épp úgy tilos, mint vezetés közben

– Az autósok már egyre inkább odafigyelnek arra, hogy ne nyomkodják a telefont vezetés közben, vagy kihangosítót használnak. Azonban a biciklisek közül sokan még nem szerelték fel járműveiket telefontartóval, ezért többször tartják azt kézben. Pedig kevésbé lenne balesetveszélyes és a KRESZ szabályoknak is megfelelne, ha biciklizés közben a tartóba helyezett mobilt kihangosítva használnák – mondta Sznopek Veronika rendőr őrnagy, a Zala Vármegyei Rendőr-kapitányság sajtószóvivője.
Mint megtudtuk: ha a bringást tekerés közben mobilozáson kapják, bizony súlyos büntetés fizethet:

Súlyos tízezreink bánhatják, ha szabályt szegünk

– Ha valaki szabályt szeg, akkor figyelmeztetésre, vagy pénzbírságra számíthat. A telefonálásért 26 ezer forintos helyszíni bírság járhat, de, ha szabálysértési eljárásra kerül sor, akkor ennek a duplája, azaz 52 ezer forint fizetendő – tudtuk meg a sajtószóvivőtől.
A szigor egyébként érthető. Ha belegondolunk, hogy például egy 20 km/h-val közlekedő biciklis körülbelül 5,5 métert halad másodpercenként, ami elég ahhoz, hogy ne vegyen észre egy elé kerülő gyalogost, autót, úton lévő állatot, tárgyat, akkor beláthatjuk: az előírások nagyon is megalapozottak.  Az is tudvalévő, hogy a közlekedésben a gyalogosok és a kerékpárosok a forgalom legvédtelenebb résztvevői, s esetükben egy kisebb ütközés vagy esés, vagy az útról hirtelen letérés elég ahhoz, hogy súlyos következményei legyenek, akár végzetesek is, amire sajnos már sok példa volt.

Kutyát sem lehet pórázon vezetni bringázás közben

Miután a kerékpározás a nyári időszakban csúcson jár, érdemes erre a szabályra figyelni. Sznopek Veronika elmondta: a telefonhasználat mellett

  •  jellemző szabálytalanság még, hogy a kerékpáros a gyalogosok számára kijelölt járdarészt használja;
  • az sem szabályos, sőt veszélyes is, hogy többen állatot vezetnek pórázon biciklizés közben, s
  • gyakran adódnak balesetek abból is, hogy az útkereszteződésben nem a kellő körültekintéssel közlekednek a kerékpárosok.