Betört Magyarországra is az árvíz, így védekezik az ország!
Betört Magyarországra is az árvíz, így védekezik az ország! Több mint egy évtizede nem látott árvízre készülnek fel ezekben a pillanatokban is a Duna melletti települések lakói. Az árhullám már úton van, a folyó mellett élők most azon dolgoznak, hogy felvegyék a harcot az árhullámmal. Fotókon mutatjuk, mi a helyzet most a Duna-menti településeken.
Dunaalmáson már víz alá került a kikötő, pedig még csak várják az árhullám javát a következő napokban. A kikötő büféjében már asztalokra, állványokra pakolták a hűtőket és más berendezéseket, mert a az előrejelzések szerint a cölöpökön álló épületet is eléri a víz szerdán.
A védekezés
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság több mint félezer szakemberét vezényelte át a veszélyeztetett szakaszokra, hogy a védvonalakon segítsék a helybélieket a munkálatokban. A Duna mentén mintegy ezer kilométeren van olyan töltés, ami állami kezelésben van, ezek tartoznak a vízügyi igazgatóságok felügyelete alá. Ugyanakkor több tucat olyan település van, amelyik önállóan védekezik a közeledő árral szemben, itt a polgármester végzi az irányítást.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője elmondta, hogy a Lajtán rekord közeli lehet az árvíz, ezért Mosonmagyaróvárnál megnyitnak egy szükségtározót, a Dunán a Szigetközi szakaszon lehet rekordközeli a szint. Itt szerdán, Komáromnál csütörtökön, Budapesten pedig a hétvégén tetőzhet a Duna, valamivel a 2013-as rekord szint alatt – akkor 891 centiméternél állt meg a folyó szintje.
A Duna mentén jelenleg 28 olyan település van, ahol önállóan védekeznek az árvíz ellen – tudtuk meg Mukics Dánieltől. Ezeken a településeken az önkormányzat, és különösen a polgármester feladata a védekezés irányítása.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ezek a települések magukra lennének hagyva
– kötötte ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Ugyanis mindenhol jelen van egy vízügyi szakmai irányító, valamint egy katasztrófavédelmi összekötő, aki segíti a védekezési munkálatokat. Ha egy önkormányzat nem rendelkezik elegendő erőforrással, eszközökkel, a katasztrófavédelem megszervezi a hiányzó erők, eszközök helyszínre jutását.