Benzin-árstop: fontos bejelentés érkezett, csökken a benzin és a gázolaj ára is!

Benzin-árstop: fontos bejelentés érkezett, csökken a benzin és a gázolaj ára is!

Benzin-árstop: fontos bejelentés érkezett, csökken a benzin és a gázolaj ára is! Ezen a héten már kétszer csökkentette az üzemanyagok árát a Mol, és ezzel együtt több kereskedő is, így karnyújtásnyira kerültünk a régiós átlagárakhoz. A kormány két hetet adott a piac szereplőinek arra, hogy önkéntesen vigyék le az árakat, különben a kabinet újra beavatkozik a tarifákba.

Kapcsolódó cikkünk – benzin árak, árstop >>>

A benzinkutasok szerint régen mozgott itthon annyit az üzemanyag ára, mint mostanában. Jelenleg a hagyományos benzint literenként 631 forintért, míg a dízelt 618 forintért lehet megvásárolni. Ehhez az kellett, hogy hétfőtől tíz-tíz, szerdától pedig 3–3 forinttal csökkentette a Mol – és ezzel együtt a többi üzemanyagforgalmazó is – a 95-ös benzin és a gázolaj árát.

Ez azt jelenti, hogy

karnyújtásnyi távolságra kerültünk a régiós üzemanyag-átlagárakhoz.

Vagyis, ha jövő héten is folytatódik az árcsökkenés, akkor teljesül a kormány elvárása és újra a középmezőnybe kerülnek a hazai üzemanyag tarifák a térségben.

A kormány üdvözli, hogy az üzemanyag-kereskedők megértették és elfogadták a kormány szándékait és önkéntesen csökkentették az áraikat – fejtette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kormány közösségi oldalára feltöltött videóban.

Elemzők külön kiemelik, hogy a kereskedők önkéntesen jártak el. Ennek azért van jelentősége, mert a miniszter az elmúlt hetekben többször is megerősítette, ha a hazai árak nem kerülnek vissza a régiós középmezőnybe, akkor a kormány beavatkozik az árak alakulásába.

Nagy Márton nem zárta ki egy újabb árstop lehetőségét sem, ugyanakkor a múlt heti kormányülés után két hét türelmi időt határozott meg a piac szereplőinek,

hogy maguktól vigyék lejjebb az árakat. A kéthetes moratóriumból egy már eltelt.

„Még további lépések szükségesek, mert a háborús árakat le kell törni, ahogy ígértük, a kormány jövő heti ülésén újra meg fogja vizsgálni az üzemanyagárak helyzetét, hogy a kerekedők teljesítették-e az elvárásokat. Emellett a kormány megfontolja az üzemanyag-forgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszéd országok üzemanyag-átlagára legyen a referenciaérték” – hangsúlyozta Nagy Márton Nemzetgazdasági miniszter.

Ez azért lehet fontos, mert a szomszédos országok és a hazai üzemanyagárak között nincs olyan kirívó különbség, mint a régiós átlagárakhoz képest. Az M1-en nyilatkozó szakértő szerint

a magyar árak közelmúltbeli megugrását, vélhetően, a termékdíj, vagy a kis- és nagykereskedelmi árrések növekedése okozta.

„Ezeknek a pontos mértékét nem lehet megmondani csak becsülni lehet. Úgyhogy csak elemzések vannak, amelyek próbálják felderíteni, hogy a 3 közül melyik volt az, amelyik leginkább felelős ezért a különbségért” – magyarázta Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.

Ami biztos, hogy az üzemanyagárak növekedését azért fontos féken tartani, mert

érdemben befolyásolhatja az inflációt, növeli az árakat,

legyen szó élelmiszertermékekről, vagy bármilyen szolgáltatásról.

Elemzők szerint azzal, hogy az Orlen után egy újabb szereplő az Eurowag is üzemanyagkút-hálózatot hozhat létre Magyarországon, várhatóan nőni fog a verseny a kereskedők között, ami önmagában is lejjebb viheti az árakat.