Bejelentették – 5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatárt! Itt mindenki hamarabb mehet nyugdíjba!

Bejelentették – 5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatárt! Itt mindenki hamarabb mehet nyugdíjba!

Bejelentették – 5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatárt! Itt mindenki hamarabb mehet nyugdíjba! Ausztriában hivatalosan is nehéz fizikai munkának minősítik az ápolókét, így az érintett dolgozók már 60 évesen nyugdíjba mehetnek. A döntés a testi és lelki megterhelés elismerését, valamint az ápolói szakma társadalmi megbecsülésének erősítését szolgálja.

Hitelfórum.hu

Az osztrák kormány bejelentette, hogy a jövőben hivatalosan is nehéz fizikai munkaként ismerik el az ápolók tevékenységét. Ennek köszönhetően azok az egészségügyi dolgozók, akik legalább 45 évig fizették a társadalombiztosítási járulékokat és az elmúlt 20 évben 10 év fizikai munkavégzéssel rendelkeznek, már 60 éves korukban nyugdíjba mehetnek. A döntést Korinna Schumann szociális és egészségügyi miniszter, valamint August Wöginger, az ÖVP frakcióvezetője jelentette be az 5min.at szerint.

A reform részeként bővítik a nehéz munkakörülmények kritériumait: a jövőben nemcsak a fizikai, hanem a pszichés terhelés és a többféle leterheltség is beleszámít az elismerésbe. Eddig csak a kifejezetten testi megterhelést jelentő feladatokat ismerték el, például a rendszeres éjszakai műszakot vagy bizonyos fizikai munkával járó energiafelhasználást. Mostantól az ápolók szolgálati idejét és teljesítményét átfogóbban és méltányosabban veszik figyelembe – közölték.

A miniszter hangsúlyozta, hogy az ápolás rendszerszinten nélkülözhetetlen, és társadalmi szinten is jelentős támogatottságot élvez a változás. Schumann több mint 190 ezer aláírást vett át, amelyek az ápolók nehéz fizikai munkaként való elismerését követelték. Szerinte a reform nemcsak a megbecsülés jele, hanem egy lépés a méltányos munkakörülmények megteremtése felé.

Az osztrák kormány emellett további intézkedéseket is tervez az ápolói szakma vonzóbbá tételére, például a munkaidő-beosztások rugalmasabbá tételével és a személyzeti hiány csökkentésével. A cél, hogy hosszú távon is fenntarthatóbbá és emberközelibbé váljon az ápolás, miközben az ápolók terhei csökkennek. A reform már régóta napirenden volt, és várhatóan még a nyári szünet előtt életbe lép.