Árrésstop – itt a KORMÁNY bejelentése, ismét beavatkozhatnak az élelmiszerek árába!
Árrésstop – itt a KORMÁNY bejelentése, ismét beavatkozhatnak az élelmiszerek árába! A kormány célja, hogy az infláció 4 százalék alá csökkenjen, illetve tartósan az 5 százalékos szint alatt legyen a hidegélelmiszerek inflációja – mondta az Indexnek Gerlaki Bence, az NGM adópolitikáért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.
Hitelfórum.hu
A legfrissebb, májusi inflációs adatok kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az enyhén emelkedő élelmiszer-infláció nem a kiskereskedők árazásának, árrései növelésének eredménye, hanem a vendéglátásban történő nyár eleji átárazásokhoz, illetve a szezonális élelmiszerek áremelkedéseihez köthető. Emellett megerősítette, hogy továbbra is folyamatosan nyomon követik az árréscsökkentés hatálya alá tartozó, valamint a nem árrésszabályozott élelmiszerek és háztartási cikkek árának alakulását. Az árréscsökkentéssel érintett szereplők esetében egyelőre nem látszik keresztárazás, de amennyiben ezt tapasztalják, további lépésekre lehet számítani az áremelkedés megállítása érdekében.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján májusban a fogyasztói árak 4,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapjának értékét, míg az áprilisnál 0,2 százalékkal voltak magasabbak – ahogy arról a friss KSH-statisztika alapján az Index is beszámolt. A Nemzetgazdasági Minisztériumnál (NGM) kiemelték: az élelmiszer-infláció mértéke éves szinten 5,9 százalék volt, ugyanakkor ezen belül a hidegélelmiszerek inflációja 4,5 százalékot, míg a vendéglátási szolgáltatásoké 9,1 százalékot tett ki. Az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer-infláció enyhe emelkedését egyrészt a vendéglátóipar nyár eleji átárazásai, másrészt a szezonális zöldségeknél és gyümölcsöknél tapasztalható termelői árak növekedése okozta
– mondta az Indexnek Gerlaki Bence, az NGM adópolitikáért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.
Ha kell, újra beavatkozik az állam
A szabályozás alá tartozó 30 termékkategóriából az online árfigyelő rendszerben 26 termékkategória mintegy 1000 termékének ára követhető nyomon napi szinten az intézkedés bevezetése óta. A kormányzati intézkedésnek köszönhetően az online platformon megjelenő, árrésszabályozás alá eső termékek több mint 90 százalékának csökkent az ára. Az érintett élelmiszerek ára átlagosan mintegy 20 százalékkal mérséklődött. Az NGM értékelése szerint az árréscsökkentés hatása nagyon is látványos a hideg élelmiszerek inflációjának mérséklődésében, hiszen míg az év első hónapjaiban a mutató legmagasabb értéke 7,1 százalékot is kitett, májusban már csak 4,5 százalék volt.
Az online árfigyelőben emellett több mint 1400 olyan élelmiszer ára is megfigyelhető, melyek nincsenek az árréscsökkentés hatálya alatt. A Nemzetgazdasági Minisztérium az árfigyelő mellett a NAV online pénztárgép adatai alapján is folyamatosan követi a kiskereskedelem árazási gyakorlatát.
Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján fontos hangsúlyozni, hogy az árréscsökkentéssel érintett szereplőknél nem azonosítható keresztárazás, tehát a nem árréscsökkentett élelmiszerek árának emelése. A hivatalos statisztikában jelzett élelmiszer-infláció enyhe emelkedése nem a kiskereskedők árazásához, illetve árréseinek növeléséhez köthető
– állapította meg Gerlaki Bence. Hozzátette: az árak emelkedése azonban nemcsak az élelmiszerek körében volt jellemző, hanem számos egyéb mindennapi kiadást is érintett, köztük a háztartási és higiéniai terméket, így a kormány 2025. május 19-től az árrésszabályozást további 30 nem élelmiszer-jellegű termékkörre – például mosószerekre, tusfürdőkre, babaápolási cikkekre – is kiterjesztette. A nem élelmiszer-jellegű termékekről szóló szabályozás a drogériákra vonatkozik, és előírja, hogy az érintett termékek esetében a kereskedők legfeljebb 15 százalékos árrést alkalmazhatnak, és az árrés mértéke nem haladhatja meg a 2025. január hónapban alkalmazott átlagos mértéket.
A drogériai termékekkel kapcsolatos intézkedés szintén eredményesnek bizonyult, ugyanis az érintett termékek ára átlagosan több mint 25 százalékkal csökkent, ezzel érdemben hozzájárulva a lakosság vásárlóerejének megőrzéséhez. Az NGM államtitkára ismertette, hogy az intézkedés hatása a bevezetés időpontja miatt először csak a júniusi inflációban fog megjelenni.
Több fronton folynak az egyeztetések
A minisztérium részéről a kötelező szabályozás mellett sikeres egyeztetések zajlottak a pénzintézetekkel, a biztosítótársaságokkal és a telekommunikációs cégekkel is a szolgáltatói és számlavezetési díjak befagyasztásáról, amelynek eredményeként önkéntes árkorlátozásokat vezettek be.
Emellett a legfrissebb áremelésekkel szembeni fellépést is érdemes megemlíteni, hiszen a szerdai bejelentés alapján a gyógyszerárcsökkenésre sem kell tovább várni. Ennek keretében az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM), a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) és a Richter Gedeon Nyrt. is önkéntes árcsökkentési vállalásokat ismertetett. Az NGM összegzése szerint ezeknek az intézkedéseknek érdemi hatása van az inflációra, melyek nyáron jelentkeznek.
A kormány célja, hogy az infláció 4 százalék alá csökkenjen, illetve tartósan az 5 százalékos szint alatt legyen a hideg élelmiszerek inflációja
– emelte ki az Indexnek Gerlaki Bence. Kifejtette: a Nemzetgazdasági Minisztériumban a magyar családok és nyugdíjasok érdekében továbbra is folyamatosan nyomon követik az árréscsökkentés hatálya alá tartozó és a nem árrésszabályozott élelmiszerek és háztartási cikkek árának alakulását. Az államtitkár előrebocsátotta: amennyiben az árréscsökkentés körébe nem tartozó termékeknél felmerülő keresztárazás indokolttá teszi, akkor további lépésekre lehet számítani az áremelkedések megállítása érdekében.