43–46 fok is lehet Magyarországon

Álhír, hogy akár 43–46 fok is lehet Magyarországon! Sokan bedőltek az átverős cikknek! Mi is sajnos!

Álhír, hogy akár 43–46 fok is lehet Magyarországon! Sokan bedőltek az átverős cikknek! Mi is sajnos!

Álhír, hogy akár 43–46 fok is lehet Magyarországon! Sokan bedőltek az átverős cikknek! Mi is sajnos! Sajnos korábban mi is megírtuk, hogy hőség lesz itthon a nyáron, de ez nem igaz!

Korábbi cikkünk, mi is megettük >>>

Április végén megjelent egy hír egy ProfitLine nevű oldalon arról, hogy elképesztő meleg jön a nyáron, akár 43–46 fok is lehet Magyarországon. A cikkben több furcsaság is volt, ezért megkérdeztük a HungaroMetet, hogy valóban erre kell-e számítani. A válaszuk az volt, hogy ugyan lehet, hogy majd nagyon meleg lesz a nyáron, de az egész biztos, hogy hónapokkal korábban ezt nem lehet határozottan kijelenteni. A ProfitLine-tól pedig megtudtuk, hogy a cikket ChatGPT-vel íratták. Mindezt megírtuk egy tényellenőrző cikkben.

Az eredeti hírt azonban a cikkünk előtt már több lap is átvette, köztük az Index, a 24, a Mandiner, a Blikk és a Pénzcentrum. Miután cikkünk megjelent, azt a HungaroMet kiküldte az újságíróknak, akikkel korábban kapcsolatban álltak, hogy felhívják a figyelmüket arra, hogy egy álhír terjed az interneten.

Ez azonban sajnos nem sokat ért: összesen két dolog változott, miután megjelent a cikkünk: a ProfitLine utólag odaírta a cikke végére, hogy azt a ChatGPT írta, és a 24 írt külön arról, hogy ugyan a Sokszínű Vidék aloldaluk átvette az eredeti hírt, de valójában annak nem sok a valóságtartalma. A többi lapnál semmiféle változás nem történt, továbbra is elérhetőek ezek a cikkek:

  • Index: Extrém forróság jöhet nyáron, akár 46 fok is lehet
  • Pénzcentrum: Pokoli nyár: extrém forróság lehet Magyarországon, ilyen 100 éve nem volt
  • Blikk: Minden idők legforróbb nyara elé nézünk, 46 fokos hőség fenyeget
  • Mandiner: Mindenki készüljön: extrém forró, 46 fokos nyarunk is lehet idén.

Hasonló volt a helyzet, amikor az a hír ment át a magyar sajtón, hogy az Európai Központi Bank kivonja az 50 eurós bankjegyek egy részét. Ezt is megírta többek között az Index, a Mandiner, a Portfolio, a 24.hu és a Blikk, de erről is kiderült, hogy álhír, amit szintén megírtunk. A 24.hu már tényellenzőrzésünk megjelenése előtt törölte a cikket, a Blikk kicsit később, és a Portfolio jelezte, hogy mégsem úgy van, ahogy először írták, a másik két nagyobb lap nem módosította a cikkét, miután kiderült, hogy azok álhírt tartalmaznak.