Rendkívüli – Gulyás Gergely bejelentése mindenkit váratlanul ért, de a Kormány már döntött!
Rendkívüli – Gulyás Gergely bejelentése mindenkit váratlanul ért, de a Kormány már döntött! A Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter élesen kritizálta az Európai Bizottság által előterjesztett új uniós költségvetési tervezetet.
Hitelfórum
A magyar kormány számára a dokumentum jelenlegi formájában elfogadhatatlan, mivel – álláspontjuk szerint – jelentős forrásokat vonna el a kohéziós és agrártámogatásokból, hogy azokat Ukrajna támogatására csoportosítsák át – írja az ATV.HU
A kormány súlyos aránytalanságot, igazságtalanságot és politikailag indokolhatatlan előnyszerzést lát a javaslat mögött, és egyértelművé tette: Magyarország élni fog a vétó jogával, ha nem történik érdemi változtatás.
Az új uniós költségvetési tervezet: Ukrajna előnyben?
A kormány értékelése szerint az Európai Bizottság új, hét évre szóló költségvetési tervezete több mint 270 milliárd eurót irányoz elő Ukrajna közvetlen vagy közvetett támogatására. Ez az összeg a teljes uniós költségvetés közel egynegyedét teszi ki, ami példátlan arány az EU történetében.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: ez a forráselvonás súlyosan hátrányosan érinti a közép- és dél-európai tagállamokat, köztük Magyarországot, amelyek eddig is jelentős összegeket kaptak a strukturális és agrártámogatások révén.
Bővülő brüsszeli bürokrácia?
A miniszter emellett komoly kritikát fogalmazott meg az uniós adminisztratív tervek kapcsán is. A költségvetési javaslat részeként az Európai Bizottság több ezer új alkalmazott felvételét tervezi, jelentősen megemelt fizetésekkel. A magyar kormány ezt indokolatlannak, pazarlónak és a tagállamok terheinek növeléseként értékeli – különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben, amikor a nemzeti költségvetések is szűkösek.
Magyar vétó jöhet
Gulyás világossá tette: a költségvetés elfogadásához egyhangú döntés szükséges, és Magyarország élni fog vétójogával, amennyiben Brüsszel nem hajlandó kompromisszumra. Emellett arra szólította fel a magyar politikai szereplőket – függetlenül pártállásuktól –, hogy utasítsák el az uniós javaslatot, amely a nemzeti érdekekkel ellentétes irányba mutat.
3%-os otthonteremtési hitel szeptembertől
Pozitív fogadtatásra talált a kormány nemrég bejelentett 3%-os otthonteremtési hitelprogramja, amely szeptember 1-től lesz elérhető a bankok kínálatában. A részletek véglegesítése augusztus elején várható. A cél: segíteni azokat a dolgozó embereket, akik még nem rendelkeznek saját lakással.
Főbb feltételek:
-
Legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban maximum 50%-os tulajdonrész megengedett.
-
Az önerő mértéke 10%, amelyet várhatóan a 40 év felettiekre is kiterjesztenek.
-
A hitel összege legfeljebb 50 millió forint lehet, maximum 25 éves futamidővel.
-
Árkorlát: lakóingatlan esetén max. 100 millió forint, ház esetén 150 millió forint.
-
A négyzetméterár nem haladhatja meg a bruttó 1,5 millió forintot.
Gulyás kiemelte, hogy a program valódi otthonteremtési célt szolgál, és nem a lakáspiaci spekulációt vagy befektetéseket kívánja ösztönözni.
Szankciós javaslat ukrán katonai vezetők ellen
A kormány részletes tájékoztatást kapott a kényszersorozásokkal kapcsolatos ukrajnai fejleményekről, különös tekintettel egy újabb tragikus esetre: Sebestyén József, egy kettős – magyar és ukrán – állampolgár életét vesztette az ukrán hadsereg kötelékében. Az eset megrázta a magyar közvéleményt, és a kormány szerint ez is mutatja, hogy Ukrajna jelenleg nem áll készen az uniós csatlakozásra.
Magyar válasz:
-
Szankciós javaslatot tettek az ügyben felelős ukrán katonai vezetők ellen.
-
Magyarország nem ad ki senkit Ukrajnának, és a kormány megerősítette, hogy magyar területről senkit nem visznek a frontra.
-
A kényszersorozást, különösen a civil lakosság körében alkalmazott erőszakos módszereket a kormány teljes mértékben elfogadhatatlannak tartja.
Gulyás Gergely szerint az Európai Uniónak is kötelessége lenne részletes vizsgálatot indítani az ukrajnai toborzási gyakorlatokkal kapcsolatban, különösen azokkal, amelyek kettős állampolgárokat érintenek.
A Kormányinfón elhangzottak világossá tették: a magyar kormány a nemzeti érdekeket mindenekfelett szem előtt tartja, legyen szó európai költségvetésről, szociális támogatásokról, vagy éppen állampolgárok biztonságáról. A következő hónapokban több fontos döntés is várható, amelyek alapvetően meghatározhatják Magyarország jövőbeli mozgásterét az uniós politikában és a belső gazdaságélénkítésben egyaránt.