Rendkívüli bejelentést tett a Magyar Posta, 1 perce érkezett!
Rendkívüli bejelentést tett a Magyar Posta, 1 perce érkezett! Újra támadásba lendültek az SMS-ben és e-mailben terjedő csalók: ezúttal a Magyar Posta nevében próbálnak meg személyes és banki adatokat kicsalni hamis csomagértesítő üzenetekkel. A legfrissebb esetekben például egy [email protected] címről érkezett levél próbálja félrevezetni a felhasználókat egy valótlan szállítási problémára hivatkozva. A cikkben összefoglaljuk, mire kell figyelni, hogyan ismerhetők fel az ilyen átverések, és mit tehetünk annak érdekében, hogy ne váljunk áldozattá.
Újra felbukkantak a jól ismert, ám veszélyes csaló SMS-ek, amelyek ezúttal is csomagküldő szolgáltatók nevében próbálják meg átverni a gyanútlan felhasználókat. A legfrissebb hullámban a „Magyar Posta” nevében küldött üzenetek terjednek, de a feladó e-mail címe, mint például a [email protected], már önmagában gyanút keltő lehet. Egy tipikus üzenet így szól:
A csomag megérkezett a raktárba, de a szállítási cím helytelen vagy hiányos adatai miatt nem kézbesíthető. Kérjük, erősítse meg a helyes címet az alábbi linken keresztül…
Az ilyen szövegek célja, hogy az embereket rávegyék egy hamis weboldal meglátogatására, ahol személyes és banki adatokat próbálnak kicsalni. Fontos tudni, hogy a hivatalos szolgáltatók – mint a Magyar Posta vagy bármelyik futárcég – soha nem küldenek e-mailt vagy SMS-t magáncímekről, különösen nem Gmail-fiókokból, és nem kérnek érzékeny adatokat linkeken keresztül. Ha egy ilyen üzenet érkezik, az első dolog, amit ellenőriznünk kell, a feladó címe és az üzenet stílusa. A hibás magyarság, szokatlan szóhasználat vagy a gyanús linkek már árulkodó jelek lehetnek.
A legfontosabb szabály, hogy soha ne kattintsunk ismeretlen linkekre, és ne adjunk meg adatokat olyan oldalon, amelynek hitelességében nem vagyunk teljesen biztosak. Ha kétségeink vannak, érdemes közvetlenül a hivatalos oldalon vagy ügyfélszolgálaton keresztül ellenőrizni, valóban van-e folyamatban lévő csomagküldésünk. A csalók gyakran sürgetnek, nyomást gyakorolnak azzal, hogy „azonnali megerősítést” kérnek, ez is tipikus trükk a figyelmetlen kattintás kiváltására.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a csalások hullámokban térnek vissza, és az elkövetők folyamatosan finomítják módszereiket. Éppen ezért fontos a tudatosság és a kritikus gondolkodás minden gyanús üzenet esetén. Ha gyanús e-mailt vagy SMS-t kapunk, az a legjobb, ha jelentjük azt a szolgáltatónál vagy a Nemzeti Kibervédelmi Intézetnél, hogy másokat is megvédhessünk az átveréstől.