Pénz 224

Itt az új 20 ezer forintos, mutatjuk hogy néz ki!

Itt az új 20 ezer forintos, mutatjuk hogy néz ki!

Itt az új 20 ezer forintos, mutatjuk hogy néz ki! A Magyar Nemzeti Bank (MNB) is megünnepelte a Föld Napját. Az alapításának 40. évfordulóját idén ünneplő Aggteleki Nemzeti Park tiszteletére 2025. április 22-én, a Föld napján 20 000 forint névértékű ezüst, valamint 3 000 forint névértékű színesfém emlékérméket bocsátott ki – írja a Bank360.hu.

Hitelfórum.hu

A különleges téglalap alakú emlékérmék a 2010-ben indult, magyar nemzeti parkokat bemutató sorozat hetedik részeként jelennek meg, az Őrségi, a Duna-Dráva, a Duna-Ipoly, a Bükki, a Kiskunsági és a Hortobágyi Nemzeti Parkot követve.

Az Aggteleki Nemzeti Parkot 1985-ben, hazánk 4. nemzeti parkjaként alapították. A parkon belül található a híres Aggteleki-karszt, amelynek barlangjait a Szlovák-karszt barlangjaival együtt az UNESCO 1995-ben a világörökség részévé nyilvánította. A nemzeti park bővelkedik a felszínen található természeti értékekben is: növény- és állatvilága egyaránt számos ritkaságot rejt, – több faj csak itt található meg hazánkban – amelyből 413 védett és fokozottan védett állatfaj.

Fizetni is lehet velük, de inkább gyűjtőknek ajánlják

Az MNB „Aggteleki Nemzeti Park” megnevezéssel 20 000 forint névértékű ezüst emlékérmét és annak 3 000 forint névértékű színesfém változatát bocsátja ki, a nemzeti park alapításának 40. jubileuma alkalmából. Az emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés és a nemzeti értékeink bemutatása, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő.

A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja. Az ezüst és a színesfém változat azonos érmeképpel jelenik meg, csak értékjelzésükben térnek el. Az érmékkel elvileg fizetni is lehetne a boltokban, de nem éri meg, hiszen ezek a különleges pénzek évről évre többet érnek a gyűjtő számára – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.

Az Aggteleki Nemzeti Park emlékérméket Imrei Boglárka iparművész tervezte, amely a természetvédelmi terület két jellegzetességét, a védett foltos szalamandrát, illetve a fokozottan védett tornai vértő (Onosma tornense) virágot ábrázolja, ezek kizárólag a Gömör–Tornai-karszt néhány pontján fordulnak elő.