Fontos! Soha ne dugd a hosszabbítóba ezeket a háztartási eszközöket!

Fontos! Soha ne dugd a hosszabbítóba ezeket a háztartási eszközöket!

Fontos! Soha ne dugd a hosszabbítóba ezeket a háztartási eszközöket! Van több olyan háztartási gép is, amelyeket közvetlenül a fali konnektorba kell csatlakoztatni, bár ez nem mindig megoldható. Mutatjuk, hogyan lehet áthidalni ezt a problémát.

( További friss híreink )

Elméletben a legjobb, ha minden eszközhöz külön konnektort használunk, főleg a nagy fogyasztásúak esetében. Ez a gyakorlatban szinte lehetetlen, különben miért találták volna fel a hosszabbítókat? Ezért fontos megjegyezni egy lényeges szabályt:

az egyidejűleg csatlakoztatott eszközök teljesítménye nem haladhatja meg a konnektor megengedett terhelését.

Elméletileg minden konnektort 3,5 kW-ig lehet terhelni, és akkor nem történik baj, de ez a gyakorlatban nem mindig igaz. Vannak olyan eszközök, amelyek érzékenyek a hálózati feszültség ingadozásaira, és ez akkor is előfordulhat, ha több eszközt csatlakoztatunk ugyanahhoz a hosszabbítóhoz.

Hűtőszekrények és fagyasztók

A szabályok szerint a hűtőszekrényt a külön neki fenntartott konnektorba kell csatlakoztatni – emeli ki a Tudnivalók.eu. Nem ajánlott hosszabbítóval csatlakoztatni, mert ez növeli a feszültségingadozások esélyét. Ha mégis ez az egyetlen lehetőség, akkor be kell tartani néhány feltételt

  • egy 16 A-es szabványos hosszabbító tökéletesen megfelel, de csak akkor, ha nem csatlakoztatnak hozzá más háztartási gépeket, főleg nagy teljesítményűeket,
  • a hosszabbítónak földelő csatlakozóval kell rendelkeznie,
  • beépített túlfeszültség-védővel ellátott hosszabbítókat kell használni a feszültségingadozások elkerülése érdekében, valamint a rövidzárlat elleni védelem miatt.

    Mikrohullámú sütő

    Egyes mikrohullámú sütők, például a grill és konvekciós funkcióval ellátottak, nagyobb teljesítményűek, mint a mosógépek, amelyekhez külön konnektort vezetnek ki. Ezért a legjobb megoldás, ha a nagy teljesítményű mikrohullámú sütőt külön konnektorba csatlakoztatjuk.

    Kávéfőzők és kávédarálók

    Még egy kis méretű kávéfőző is nagyon sok energiát fogyaszt, ezt szem előtt tartva kerüljük a hosszabbító használatát.

    Kenyérpirítók

    A készülék belsejében rengeteg vezeték található, a felmelegítésükhöz szükséges áram pedig könnyen túlmelegítheti a hosszabbítót is – ezért szintén kerüljük a használatát. Ugyanez vonatkozik a gofri- és a palacsintasütőkre is.

    Multicookerek és gyorsfőzők

    A multicooker szintén sokenergiát fogyaszt, ezért ne dugjuk be egy hosszabbítóba a vízforralóval, a kenyérpirítóval és más készülékekkel együtt. Rossz érintkezés esetén a hosszabbító, az adapter vagy a multicooker dugója felmelegedhet és tönkremehet, rosszabb esetben pedig akár a készülék ki is gyulladhat.

    Ha elkerülhetetlen a hosszabbító használata, akkor ne egyszerre kapcsoljuk be ezeket a berendezéseket.

    Hajformázó eszközök

    A hajszárítók, hajsütővasak és hajvasalók nagyon sok energiát fogyasztanak, ezért a kismegszakító leoldásának megakadályozása érdekében mindegyik eszközt közvetlenül a konnektorba kell csatlakoztatni.

    Fűtőtestek és légkondicionálók

    A hordozható  fűtőtest az egyik legfőbb tűzveszélyforrás, amelyet mindig egy fali konnektorba kell csatlakoztatni. Ciklusosan be- és kikapcsolnak működés közben, ami túlterhelheti a hosszabbítót, és kioldhatja a kismegszakítót, de akár túl is melegedhet. A légkondincionálókat szintén a konnektorba dugjuk be.

    Hosszabbító a hosszabbítóba

    Az elosztókat nem arra tervezték, hogy egymásba dugva használjuk őket. Valójában több hosszabbító összekötése a leggyorsabb módja az elektromos hálózat túlterhelésének, veszélyezteti a készülékeket, és a legtöbb tűzvédelmi előírást is megsérti. Ha nem elegendő a konnektorok száma, próbáljunk meg néhány eszközt (legalább ideiglenesen) kikapcsolni.

    Fontos megjegyezni:

    • A hosszabbító egyetlen elektromos konnektorhoz csatlakozik, ezért nem szabad túllépni a csatlakoztatott eszközök teljesítményének összegét.
    • A hosszabbítót a legkisebb látható sérülés esetén azonnal ki kell dobni.
    • Hosszabbítót és hálózati elosztót csak a legszükségesebb esetekben használjunk, és inkább próbáljuk növelni a konnektorok számát a lakásban.