2025 január 15-től bárkitől elvehetik majd a házát, egy tollvonással és kész!

Gulyás Gergely

2025 január 15-től bárkitől elvehetik majd a házát, egy tollvonással és kész!

2025 január 15-től bárkitől elvehetik majd a házát, egy tollvonással és kész! Már több helyen hallhattunk róla, hogy január 15-tel megszűnik a tulajdoni lap papírformában. Ahogy a hír felröppent, el is szabadultak a közösségi média felületeken a különböző elméletek arról, hogy többé nem lesznek biztonságban az ingatlanjaink, hackerek lophatják el a tulajdonunkat. A Pénzcentrummal utánanéztünk mi is pontosan ez a változás, ami januártól érvényesül és megkérdeztünk egy ügyvédet is arról, hogy valóban veszélyben van-e az otthonunk.

Friss híreink

Január 15-től elindul az E-ING, vagyis az e-ingatlan-nyilvántartás rendszere. Az új platform elsődleges célja, hogy a hazai földhivatali eljárások átfutási idejét csökkentsék és a működést egy modernebb struktúra bevezetésével optimalizálják. A végtelen ügyintézési idők és a földhivatali költségek mellett ez az elképzelés nem is tűnhet rossz iránynak, azonban a felhők, digitális terek, online elérések világa még mindig sokak számára ijesztő és kiismerhetetlen.



A nagy állami alrendszerek közül szinte az utolsó az ingatlan-nyilvántartási rendszer, ahol még mindig a papír alapú eljárások vannak túlsúlyban. A hatalmas rendszer közel 10 millió magyarországi ingatlan adatát kezeli, ezért az átállás rengeteg embert érinthet közvetett módon. Az e-ingatlan-nyilvántartás várhatóan egy E-ING nevű webes felületről érhető majd el és külön felhasználói jogosultságokat biztosít az állampolgároknak, az ügyvédeknek, a végrehatjóknak, a NAV munkatársainak, a banki ügyintézőknek és a közjegyzőknek is.

A mindenki számára érzékelhető változások közül leginkább az eljárások és az ügyintézések digitalizálása lesz újdonság, hiszen például átalakul a tulajdonjog bejegyzési engedélyeztetés folyamata. Az eddigi adásvételi szerződésbe foglalt engedély, ügyvédi letétbe vett engedély helyett, az E-ING rendszerben kell majd létrehozni, kitölteni, hitelesíteni a megfelelő személyek jelenlétében egy elektronikus űrlapot.

Nyugalom, lesz még papír is!

Dr. Szabó Kristóf Lajos, ingatlanforgalmi szakjogász földhivatali és földügyi szakértő, ügyvéd elmondta, hogy az ingatlan-nyilvántartás egy átfogó reform előtt áll, amelynek szerves részét képezi a digitalizáció is, ezért hívják majd elektronikus ingatlan-nyilvántartásnak, vagyis E-ING-nek. Hangsúlyozta, hogy fontos viszont megkülönböztetni két fogalmat, amelyet könnyű összemosni.

Az ingatlanok tulajdoni lapjait a földhivatalok vezetik, amelyeken szerepelnek az egyes ingatlanokkal kapcsolatos adatok, jogok és jogilag releváns tények. Az a dokumentum, amit erről a földhivatalban papír alapon kikérünk vagy elektronikusan letöltünk az a tulajdoni lap másolat.Mindezek ma már csak hiteles verzióban igényelhetőek. Azok számára, akik amiatt aggódnak, hogy az E-ING bevezetésével csak elektronikus tulajdoni lap fog létezni a földhivataloknál, van egy rossz hírem: a papír alapú tulajdoni lapok digitalizációja már az 1990-es években megvalósult, és azóta kizárólag elektronikus változásvezetés zajlik, tehát a hatályos adatokat tartalmazó tulajdoni lapok már csak elektronikusan állnak rendelkezésre, az egyes jogváltozások – például tulajdonjogbejegyzések – a korábbi papír alapú tulajdoni lapokra már nem kerülnek rávezetésre”




– fogalmazott a szakértő, majd hozzáfűzte, hogy az viszont megnyugtató lehet mégis azoknak, akik tartanak a digitalizációtól, hogy a papír alapú hiteles tulajdoni lap másolat a jövőben is elérhető lesz a szokott módon.

Ellophatják a házamat a felhőből? 2025 január 15-től bárkitől elvehetik majd a házát, egy tollvonással és kész!

Dr. Szabó Kristóf Lajos arra hívta fel a figyelmet a témával kapcsolatban, hogy a jelenlegi földhivatali informatikai rendszerek meglehetősen elavultnak számítanak, több évtizedes megoldásokat használnak, mégsem hallani hackerek által „ellopott ingatlanokról”.

Természetesen a kiberbiztonság, illetve az adattárolás megfelelő biztosítása szakmai kérdés, de a mai világban azt gondolom nem kell amiatt aggódnunk, hogy ennek a technikai követelményei nem állnak rendelkezésre” – emelte ki.

Az ügyvéd szerint pedig tényleg nincs ok ilyen szempontból az aggodalomra, hiszen az ingatlan-nyilvántartás egyik legfontosabb alapelve az okirati elv, vagyis, hogy a földhivatal egy olyan szerv, ahol a változások kizárólag szabályszerű okiratok alapján történhetnek meg és ez az E-ING bevezetését követően is így lesz.

Megjegyezte, hogy a reform egyik lényegi eleme, hogy a teljes átállást követően az okiratok kizárólag elektronikus úton, elektronikus okiratként érkezhetnek majd meg a földhivatalhoz. De például az ügyvéd által elkészített, hiteles adásvételi szerződés továbbra is ott lesz papírformában a tulajdonosok kezében, ami sokaknak biztonságérzetet adhat. Az átállás pedig elsősorban a hatóságok, a jogi képviselők, illetve a földhivatali dolgozók munkáját érintik.

error: Content is protected !!