Most kaptuk a hírt az euró bevezetéséről Magyarországon, erre senki nem számított!

Most kaptuk a hírt az euró bevezetéséről Magyarországon, erre senki nem számított!

Most kaptuk a hírt az euró bevezetéséről Magyarországon, erre senki nem számított! Mikor vezetheti be Magyarország az Európai Unió közös pénzét, az EURÓ-t? Mire számíthatunk, mire érdemes már most felkészülni? Mi fog történni a forinttal és egyáltalán mi is az az ERM II. árfolyam mechanizmus?

( Friss hírek )

Euró bevezetésének szigorú feltételei vannak, amiket Magyarországnak is teljesíteni kell

1. Árstabilitás: Az inflációs ráta a három legjobb teljesítményt nyújtó tagállam inflációs rátáját legfeljebb 1,5 százalékponttal haladhatja meg.

2. Rendezett és fenntartható államháztartás: Az ország nem lehet túlzotthiány-eljárás alatt.

3. Árfolyam-stabilitás: Legalább két éven keresztül részt kell venni az árfolyam-mechanizmusban (ERM II) anélkül, hogy az árfolyam erőteljesen eltérne az ERM II-ben alkalmazott középárfolyamtól. Emellett a pénznem árfolyamát sem lehet lejjebb szállítani az euróval szembeni középárfolyamhoz képest.

4. Hosszú lejáratú kamatlábak: A hosszú lejáratú kamatláb legfeljebb 2 százalékponttal haladhatja meg az árstabilitás szempontjából három legjobb teljesítményt nyújtó tagállam kamatlábát.

Árfolyam-mechanizmus (ERM II)

Az ERM II célja, hogy bizonyítsa az ország gazdasági stabilitását és árfolyam-stabilitását az euróövezeten kívül is. A csatlakozáshoz az ország pénznemének az euróhoz viszonyított középárfolyamát állapítják meg. És a pénznem árfolyama mindkét irányban maximum 15%-kal térhet el a középárfolyamtól.

A részvétel általában önkéntes, de az euróövezeti csatlakozáshoz kötelező. Az ERM-II-höz csatlakozni kívánó tagállamoknak szorosan együtt kell működniük az Európai Központi Bank felügyeleti mechanizmusával, és eleget kell tenniük bizonyos szakpolitikai kötelezettségvállalásoknak.

Mikor jöhet az euró?

Sokan nem is tudják, de Magyarország már 2004-ben, az Európai Unióhoz való csatlakozáskor vállalta, hogy előretekintően az euró bevezetésére törekszik és ha az ország teljesíti a bevezetés feltételeit, akkor be is vezeti az eurót.

Matolcsy György korábbi kijelentése szerint az euró bevezetése akkor lesz reális lehetőség, ha Magyarország eléri az Európai Unió átlagos fejlettségi szintjének nagyjából 90 százalékát. A kormány célja, hogy ezt a szintet 2030-ig elérje. Azonban felmerül a kérdés, vajon ez a célkitűzés mennyire reális, és valóban elkezdődhet-e az euró bevezetése 2030-ban.

Az euró bevezetésének célja

Célunk a magyar gazdaság sikeres felzárkóztatása az euró bevezetésével. Fontos, hogy az euró bevezetésének időpontját olyan ponton határozzuk meg, ahol biztosítható, hogy a magyar gazdaság az euróval is képes folytatni fejlődését.

Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján tudjuk, hogy az euró bevezetése nem csupán formális lépés, hanem a gazdaság valós érettségét is jelzi. Matolcsy György MNB elnök a gazdasági fejlettségi szintet jelölte meg 90 százalékban, ami elérése még feladatokkal teli út elé állít bennünket – hangsúlyozta Virág Barnabás, az MNB alelnöke.