Alkalmi munka 2024 – Itt vannak a pontos összegek! Havi, heti, napi és az órabér 2024-ben!

Alkalmi munka 2024 – Itt vannak a pontos összegek! Havi, heti, napi és az órabér 2024-ben!

Alkalmi munka 2024 – Itt vannak a pontos összegek! Havi, heti, napi és az órabér 2024-ben! Adózás és egyszerűsített foglalkoztatás szabályai 2024: mennyi a bér összege és hogyan kell adózni? Alkalmi munka esetén ennyi a havi bér, heti bér, napi bér és az órabér 2024-ben: az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése, adózása és szabályai 2024-ben. Mit jelent a mentesített összeg, mennyi adót kell fizetni egyszerűsített foglalkoztatás esetén?

(Friss híreink)

Érdemes figyelmesen olvasni összefoglalónkat az egyszerűsített munkavállalás változásairól, a szakképzettséget igénylő alkalmi munka bejelentéséről; az alkalmi munkavállaláshoz szükséges egyszerűsített munkaszerződés kötéséről és az alkalmi foglalkoztatás adózási tételeiről is. Az egyszerűsített foglalkoztatást a leggyakrabban turisztikai idénymunkák, illetve mezőgazdasági munkák esetén alkalmazzák. Írásunk folyamatosan bővül a 2024-ben érvényes rendelkezésekkel, mely az alkalmi munkát, vagyis az egyszerűsített foglalkoztatás 2024. évi tudnivalóit érintik.

Mennyi az alkalmi munkavállaló bére 2024-ben órabér és napi bér esetén 2024-ben?

Sokan az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatban csak a lényeget keresik. Ami nem más, mint a 2024-ben fizetendő bérek mértéke alkalmi munka alkalmazásakor. Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az alkalmi munkavállaló bére 2024-ben az aktuális minimálbér 85 százaléka. Azaz a szakképzettséget nem igénylő munkakörben 1.304 forint/óra. Míg a szakképzettséget kívánó munkakörökben az alkalmi munkavállaló minimális bére pedig a garantált bérminimum 87 százaléka, vagyis 2024-ben 1.631 forint/óra.

Mindemellett a maximálisan naponta elszámolható és kifizethető költség mértéke az egy napra jutó minimálbér kétszerese, vagyis 24.540 forint/fő/nap 2024-ben. Ez a kifizethető napi maximum munkabér összege is egyben. Fontos tudni hogy létezik a mentesített összeg fogalma. A mentesített összeg azt a napi keretösszeget jelenti, mely alatt nem kell személyi jövedelemadót fizetni. Szakképzettséget nem igénylő munkakörben (tehát minimálbéres foglalkoztatás esetén) a mentesített összeg 2024-ben a napi minimálbér 130%-a, vagyis 15.951 forint naponta.

2024-ben havonta a szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka esetén pedig a bruttó havi minimálbér 85%-a, vagyis 226.780 forint/hó jár. A szakképzettséget igénylő egyszerűsített foglalkoztatás esetén pedig a bruttó havi garantált bérminimum 87%-a adható a munkavállaló részére, azaz 283.620 forint/hó. Szakképzettséget igénylő munkakörben a mentesített összeg a napi garantált bérminimum 130% a, vagyis 2024-ben 19.487 forint naponta. Garantált bérminimumos alkalmi munkavállalók esetén a munkáltató által költségként elszámolható napi keretösszeg 2024-ben a garantált bérminimum kétszerese, vagyis 29.980 forint.

Különbséget kell tenni azonban az egyszerűsített foglalkoztatás formái között. Ez kétféle lehet, mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén a közteher az aktuális minimálbér 0,5 %-a, vagyis 1.300 forint naponta, míg alkalmi munka esetén az érvényes minimálbér 1 %-a, azaz 2.700 forint a naponta fizetendő közteher 2024-ben. Filmipari statiszta alkalmi munkája esetén pedig az aktuális minimálbér 3 %-a, vagyis 8.000 forint a naponta fizetendő közteher mértéke. Az idénymunka lehet turisztikai vagy mezőgazdasági célú. Turisztikai idénymunkát csak olyan munkáltató folytathat, aki kereskedelmi jellegű vendéglátóipari.szolgáltatást nyújt. Turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunkásként évente maximum 120 napig lehet a munkavállalót foglalkoztatni.

Természetesen egyszerűsített foglalkoztatás esetén is jogosult a munkavállaló időarányos szabadságra, mely alapszabadságból és életkortól függő pótszabadságból áll. Az egyszerűsített foglalkoztatottként dolgozó munkavállaló számára is jár az éjszakai pótlék, a túlóra pótlék vagy a vasárnapi pótlék is. Az egyszerűsített foglalkoztatást be kell jelenteni az adóhivatal felé vagy a 185-ös ügyfélszolgálati telefonszámon, interneten keresztül a 20T1042E nyomtatvány használatával, vagy EFO okostelefonos applikációval.

A felmerülő közterheket minden hónap 12. napjáig kell befizetni a nemzeti adóhatóságnak, az elektronikus bevallóknak erre a 1608-as bevallási nyomtatványt kell használniuk. Egyszerűsített foglalkoztatás esetén viszont a munkaszerződés nem kötelező, de igazolásként minden esetben bérfizetési jegyzéket kell készíteni. Kedvező fejlemény, hogy EFO 2024 – Egyszerűsített Foglalkoztatás Bejelentés néven új Android és iOS platformra is telepíthető alkalmazást fejlesztett ki a BME és a minisztérium, ezáltal is csökkentve az egyszerűsített foglalkoztatásra háruló adminisztrációs terheket. Az okostelefonos alkalmazással sokkal gyorsabban lehet elvégezni a bejelentési kötelezettséget az állami adóhatóság felé.

Az alkalmi munkavállalás 2024-ben is több százezer főnek biztosít tisztességes megélhetést, hiszen évente akár több helyen is elhelyezkedhetnek a munkavállalók alkalmi munkákat végezve. Az egyszerűsített foglalkoztatás évről-évre egyre népszerűbb, hiszen nagyon egyszerű a bejelentése, nem nagy az adóterhelése, nem kell munkaszerződést írni és rugalmasan alkalmazható idény-jellegű munkák esetén. A minisztériumi tervek szerint egyébként a jövőben még rugalmassá és egyszerűbbé teszik majd a bejelentés módját mind interneten keresztüli elektronikus, mind telefonos úton (ez ügyben évente egyébként mintegy 300 ezer hívást kap országosan az adóhivatal).

Már akik nem foglalkoztat főállású munkavállalót, csak egyetlen alkalmi munkaváltató foglalkoztatására jogosult. Ez a szabály az ettől különválasztandó idénymunkákra természetesen nem vonatkozik. 20 főállású munkavállaló alatt legfeljebb négy alkalmi munkavállalót foglalkoztathatnak, 20 fő felett pedig a főállású munkavállalók 20 százalékát vehetik fel ily módon . Így például az új szabályok szerint ha egytől öt főig foglalkoztat főfoglalkozású munkavállalót, évekkel korábban megváltozott az a munkaügyi szabályozás, mely szerint az a munkáltató, abban az esetben két főt foglalkoztathat alkalmi munkavállalóként.

További fontos szabály, hogy az alkalmi munkaviszony hossza nem haladhatja meg évente a 120 naptári napot, és a munkaszerződésnek határozott időre kell szólnia. Alkalmi foglalkoztatás esetén a kötelezően fizetendő minimális alapbér összegének el kell érni a minimálbér 85 százalékát, valamint diplomások esetében a garantált bérminimum 87 százalékát.

Kizáró okai az alkalmi munkavállalásnak illetve foglalkoztatásnak is vannak. Így köztisztviselők nem vállalhatnak alkalmi munkát. Illetve az a munkáltató sem alkalmazhat alkalmi jelleggel dolgozókat, akinek köztartozása vagy adótartozása van. Az alkalmi foglalkoztatás mértéke Magyarországon rendkívül dinamikusan nő. Hiszen számos munkáltató tud néhány hónapig munkát biztosítani akár nagyobb számú munkavállalónak is. Viszont számos idényjellegű munka esetén ezt egész évben nem tudják megtenni. Ezekben a helyzetekben kell alkalmazni 2019-ben is az alkalmi munkavállalás intézményét, mellyel a munkavállalók is jól járnak.