Ismét jönnek a szigorítások??? Magyarországot is elérte a negyedik hullám >>> ITT A BEJELENTÉS!!!
Frissítve: 2021 Szeptember 15
Az elmúlt napokban folyamatosan emelkedett a napi új koronavírusos esetek száma, miközben egyre több szakértő figyelmeztet arra, hogy hamarosan a járvány újabb hullámával kell szembenéznie az országnak. Már a kormányzat is egyértelműen a negyedik hullám bekövetkezéséről beszél, Kásler Miklós Emmi-miniszter pedig rámutatott: a vírus reprodukciós rátája 1 fölé került.
GYORSKÖLCSÖN MÉG MA! BÁRLISTÁSOKNAK IS: KATTINTSON IDE
Szakértők szerint ez a legfontosabb adat, ami eldönti, hogy a vírus visszaszorul vagy terjed az országban. A delta variáns miatt úgy látszik, hogy Magyarországon is elindul a negyedik hullám, ezért orvosok és kutatók is javaslatot tettek arra, hogyan nyerhetné meg a harcot Magyarország az újabb hullám ellen.
A legkedvezőbb nyári koronavírus-helyzetet már minden bizonnyal magunk mögött hagytuk. Július elején volt a legalacsonyabb a fertőzöttség, akkor 30 főre ereszkedett az új fertőzöttek 7 napos mozgóátlaga. Ma már újra 54 fő felett járunk, ami továbbra is kifejezetten alacsony számnak számít, azonban jelzi, hogy újra emelkedő pályára állt az esetszám.
Alig több mint két hét alatt duplázódott az új eseteknek a száma, amit minden bizonnyal a vírus delta változata (korábbi nevén indiai variáns) okoz, ami gyorsabban terjed, mint az előző mutációk. Ha a legfrissebb adatokat vizsgáljuk, akkor kissé még kedvezőtlenebb a kép, csütörtökön 71, pénteken pedig 85 koronavírusos esetet regisztráltak. Utóbbi olyan magas adat, amire egy hónapja nem volt példa, vagyis jelzi, hogy a vírus ismét felütötte a fejét az országban, és intenzív terjedésnek indult. Ezt erősíti meg, hogy a koronavírus indiai mutánsának egy rendkívül ritka variánsát mutatta ki négy magyarországi mintában a szegedi Avidin Kft. A cég egyébként a fertőzésszám lassú emelkedését méri, ami utalhat a negyedik hullám közeledésére.
De ezek még mindig alacsony számok, főképp, ha a harmadik hullám többezres esetszámaira gondolunk. Akkor mégis mi most a probléma? Az, hogy a vírus nem egyik napról a másikra fertőz meg százakat vagy ezreket, így alapvetően nem az a kérdés, hogy tíz, ötven, vagy éppen száz új esetet regisztrálnak naponta, hanem az, hogy növekvő vagy csökkenő az esetszám. És még a növekedés vagy a csökkenés kapcsán is fontos, hogy mennyire gyors vagy lassú ez a folyamat. Nos, a magyar növekedés sajnos nem túl lassú, amit az is jelez, hogy a vírus terjedése szempontjából kulcsfontosságú R mutató ismét stabilan 1 fölé került. Ilyen magas R értéket a harmadik hullám leszálló ága óta nem mértek Magyarországon. Mostanra tehát egy fertőzött több mint egy másik embernek adja tovább a fertőzést, ami a következő időszakban valószínűleg magasabb esetszámokat fog eredményezni.
GYORSKÖLCSÖN MÉG MA! BÁRLISTÁSOKNAK IS: KATTINTSON IDE
A vírus terjedése kapcsán tehát annyit mondhatunk, hogy habár az 55%-os magyar beoltottsági arány lassítja a delta variáns terjedését, ez nem elegendő ahhoz, hogy elkerüljük az emelkedő esetszámokat. Kásler Miklós Emmi-miniszter az InfoRádiónak a héten azt mondta, hogy nagyon lényeges az R-tényező, ami azt jelenti, hogy egy fertőzött hány további embert képes megfertőzni. Szavai alapján július elején 0,6-ről emelkedni kezdett, hét nap alatt elérte az 1-et, és attól kezdve efölött van. „Ha a magyarországi nagyon magas átoltottság mellett az R-tényező elindul, ez azt jelenti, hogy valamilyen eddig nem ismert, minden valószínűség szerint az indiai mutáns szaporodása jelenti a változást” – mondta Kásler.
Az R-tényező azóta már érdemben 1 felett alakulhat, ez okozza, hogy szinte napról-napra emelkedik az új esetek száma. Az új esetek mellett a pozitív tesztek aránya is emelkedni kezdett, ami szintén a vírus terjedésének a gyorsulását vetíti előre. Igaz, a pozitív tesztek aránya továbbra is 1% alatti, azonban itt is látszik a növekedés. Július második hetében a járványok modellezésével is foglalkozó Vattay Gábor fizikus azt mondta, hogy a megelőző hét volt a fordulópont Magyarországon a járványhelyzet tekintetében. Az azóta beérkező adatok pedig megerősítették ezt. „Innentől exponenciálisan emelkedni fog a járvány” – vetítette előre a szakember, aki a környező országok adatai alapján számol.
A napokban Kemenesi Gábor, biológus, virológus azt mondta: nem zárható ki, hogy már nyáron ideér a járvány negyedik hulláma. A hivatalos szervektől is jelzés érkezett a negyedik hullámra. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ országvezetője szerint „nem dőlhetünk hátra”, hiszen a delta variáns újabb járványhullámot indíthat el.
„A negyedik hullám elkezdődött Nyugat-Európában, ezért a járványt be fogják hozni Magyarországra, a delta variáns itt van közöttünk. Magyarországon is lesz negyedik hullám” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken. Felhívta a figyelmet arra, hogy az oltás megvédi az embereket a súlyos megbetegedéstől. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arról beszélt csütörtökön, hogy a járványhelyzetet már most is komolyan kell venni, több országban – például Spanyolországban – robbanásszerűen nő a delta variánssal megfertőződött emberek száma. Nincs okunk azt feltételezni, hogy ez nem így lesz itthon is, de az, hogy nálunk a másodszorra is beoltott emberek aránya a második legmagasabb az egész EU-ban, fontos nyugtató körülmény – mondta Gulyás. Leszögezte, hogy ha indokolttá válnak, akkor a korlátozások elsősorban a beoltatlanok számára jelentkezhetnek.