174 ezer forint plusz pénzt kapnak a családok, ők jogosultak rá!
174 ezer forint plusz pénzt kapnak a családok, ők jogosultak rá! Még mindig kevesen tudják, hogy bizonyos betegségek és fogyatékosságok esetén 2025-től havi 14 500 forint, vagyis éves szinten 174 ezer forint adókedvezmény járhat.
Hitel-fórum.hu >>
A személyi kedvezmény 2025-ben emelkedett, mivel az összege a minimálbérhez igazodik, mely ugyancsak nőtt: év elején 9 százalékkal. A súlyos betegséggel élők adóalapkedvezményére akár 10-ből 3 magyar is jogosult lehet alapbetegségük alapján, ha azt tartalmazza a jogszabályban rögzített BNO-kód lista és erről orvosi papírjuk is van. Cikkünkből kiderül, hogy mely betegségekre jár adókedvezmény, milyen BNO-kód esetén érdemes igényelni az adóbevallásban.
Adókedvezmény 2025-ben a súlyos betegséggel élőknek
A minimálbér összegéhez számos juttatás igazodik, így 2025-ben ezek is emelkednek, többek között az az adóalap-kedvezmény, amely bizonyos betegségek esetén járhat a magyar dolgozóknak. Az egyes betegségek esetén járó adóalap-kedvezmény mértéke havonta mindig a minimálbér egyharmadának 15 százaléka száz forintra kerekítve, vagyis 2025-től 14 500 forint, mely egy évben ez 174 ezer forint kiesést jelenthet. Erre a kedvezményre becslések szerint akár a lakosok 35 százaléka is jogosult lehetne, de sokan nem veszik igénybe, illetve nem is tudnak róla, hogy jogosultak lehetnek rá.
Kinek jár tartós betegség adókedvezmény 2025-ben?
A 335/2009-es kormányrendelet határozza meg azt, hogy ki lehet jogosultja az adókedvezménynek: ez a rendelet sorolja fel ugyanis a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket. Így, ha valakinek orvosi papírja van róla, hogy a rendeletben felsorolt betegségek valamelyikével diagnosztizálták, akkor az jogosult a személyi jövedelemadóról szóló 1995-ös törvény alapján a személyi jövedelemadója csökkentésére. Bár sokan úgy hiszik, hogy a súlyos fogyatékosság alatt csak tényleg nagyon súlyos állapotok ért a jogszabály, de ez nem feltétlenül van így: például a laktózintolerancia, a cukorbetegség egyes esetei, a cöliákia, a fülzúgás, vagy az endometriozis esetén is járhat a kedvezmény.
BNO kódok
A törvény 29/E. §-a egészen pontosan úgy szól: „a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját személyi kedvezménnyel csökkenti. A kedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.” A rokkantsági járadékban, fogyatékossági támogatásban részesülők pedig automatikusan jogosultak az adókedvezményre.
A kedvezmény a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjában vehető először figyelembe. A kedvezményt visszamenőleg is lehet érvényesíteni, ha a betegség fennállt, de korábban nem igényelték a kedvezményt. Ezt az 5 éves elévülési időn belül lehet megtenni írja a Hirközpont.