13. havi nyugdíj, nyugdíjemelés – Eljött a döntés pillanata, minden idősnek dönteni kell!
13. havi nyugdíj, nyugdíjemelés – Eljött a döntés pillanata, minden idősnek dönteni kell! A nyugdíjba vonulás évtizedek munkája után egy sorsfordító döntés, amit nem szabad elhamarkodni. 2025-ben a nyugdíjazás feltételei egyértelműek, de az ideális időpont megválasztása pénzügyileg komoly különbségeket jelenthet. Ebben a cikkben áttekintjük, kik jogosultak 2025-ben öregségi nyugdíjra, milyen feltételeknek kell megfelelniük, és milyen tényezők befolyásolják a nyugdíj összegét.
Hitelfórum.hu
Új jogosultság a 13. havi nyugdíjra
2026-ban is garantálja a Kormány a 13.-ik havi nyugdíjat! Azok jogosultak, akik az előző évben legalább egy napon, valamint 2025 februárjában társadalombiztosítási nyugellátásban részesültek, vagy olyan ellátásban, amely ezzel egy tekintet alá esik (pl. mezőgazdasági szövetkezeti járadék, szakszövetkezeti járadék). Ha valaki többféle nyugdíjat is kap egyszerre, minden ellátás esetében külön vizsgálják a jogosultságot.
Nyugdíjkorhatár és jogosultsági idő 2025-ben
A jelenleg hatályos jogszabályok alapján az öregségi nyugdíjkorhatár 65 év, amely az 1960-ban születettekre vonatkozik 2025-ben. Vagyis idén azok jogosultak öregségi teljes nyugdíjra, akik 1960-ban születtek, és legalább 20 év szolgálati idővel rendelkeznek.
Emellett 2025-ben is él a nők kedvezményes nyugdíjazási lehetősége: akik elérik a 40 év jogosultsági időt, már akkor is nyugdíjba vonulhatnak, ha nem töltötték be a nyugdíjkorhatárt. Fontos, hogy ebbe az időbe csak a tényleges munkaviszony és bizonyos, jogszabályban meghatározott ellátási időszakok számítanak bele.
Miért fontos az időzítés?
Sokan nem gondolnak arra, hogy a nyugdíj összegét az is befolyásolja, melyik hónapban és évben kérik az ellátást. A nyugdíjszámítás ugyanis az akkor érvényes valorizációs szorzók, valamint az addig megszerzett szolgálati évek és kereseti adatok alapján történik.
Ha például valaki 2025-ben, de év elején kéri a nyugdíjat, más szorzókkal számolnak, mintha várna pár hónapot. Ez akár havi több ezer forint különbséget is jelenthet hosszú távon.
2025-ös nyugdíjszámítás – mire figyeljünk?
A nyugdíj számítása során a szolgálati időn túl kulcsfontosságú a valorizáció, azaz a korábbi keresetek napjainkhoz való igazítása. 2025-ben az erre használt valorizációs szorzók a 2024. évi átlagkeresethez viszonyítják a korábbi évek béreit. Ez különösen azoknak fontos, akik hosszú munkaviszonnyal rendelkeznek és már évekkel ezelőtt jelentős jövedelemre tettek szert.
Visszamenőleges nyugdíjigénylés 2025-ben
Ha valaki korábban jogosulttá vált, de csak később adja be a kérelmét, akkor is kérheti az ellátás visszamenőleges megállapítását, legfeljebb 6 hónapos időtartamra. Ez azt jelenti, hogy ha valaki például júniusban adja be a kérelmét, de januártól jogosult lett volna, akkor januárig visszamenőleg megállapítják és egy összegben kifizetik az elmaradt hónapokat.
Aki a nyugdíjkorhatár betöltése után nem igényli azonnal az öregségi nyugdíjat, hanem tovább dolgozik, az nyugdíjnövelésre is jogosult. Ez évente a nyugdíj 0,5%-kal történő emelését jelenti minden további, munkaviszonyban töltött 30 nap után.
Például, ha valaki 65 évesen jogosult, de csak 66 évesen megy el nyugdíjba, az ellátása így akár 6%-kal is magasabb lehet. Ez az emelés élethosszig jár, így hosszú távon jelentős többletet eredményez.
Nyugdíjazási alternatívák: rugalmas döntési lehetőségek
-
Résznyugdíj lehetősége: Magyarországon jelenleg teljes öregségi nyugdíj jár a feltételek teljesítése után, résznyugdíj intézménye nincs.
-
Nyugdíj melletti munkavégzés: 2025-től ismét korlátozásmentes a nyugdíjas munkavállalás – az öregségi teljes nyugdíjban részesülők korlátlanul dolgozhatnak, és keresetük nem csökkenti a nyugdíjukat.
Mikor érdemes nyugdíjba menni?
Az optimális időpont személyfüggő, de az alábbi tényezőket mindenki mérlegelje:
-
Megfelelő szolgálati idő: minden teljes év növeli a nyugdíj alapját.
-
Valorizációs szorzók változása: évről évre módosulhatnak, hatással lehetnek az összegre.
-
Egészségi állapot, életkilátások: korábbi nyugdíj igénylés magasabb élettartam esetén hátrányos lehet.
-
Tervezett továbbfoglalkoztatás: a halasztott nyugdíjazás érdemi növekedést eredményezhet.