Vége, Kedden eltörlik az élelmiszer-árstopot! Itt vannak az árak, ennyivel emelkednek az élelmiszerek!

Vége, Kedden eltörlik az élelmiszer-árstopot! Itt vannak az árak, ennyivel emelkednek az élelmiszerek!

Vége, Kedden eltörlik az élelmiszer-árstopot! Itt vannak az árak, ennyivel emelkednek az élelmiszerek!

Vége, Kedden eltörlik az élelmiszer-árstopot! Itt vannak az árak, ennyivel emelkednek az élelmiszerek! Egy átlagos, három fős magyar családnak közel 40 ezer forinttal több pénzt is kihúzhat a zsebéből az árstop vége augusztus és december között. És ez mindössze négy terméken, a csirkemellen, a disznócombon, a cukron és az étolajon realizálódna. Közel másfél év után kerül ugyanis kivezetésre az élelmiszer-árstop: a Pénzcentrumon pedig kiszámoltuk, hogy a szakértői várakozások szerinti drágulás szerint, a fogyasztási adatok ismeretében, mekkora plusz költséget jelenthet a változás az év hátralévő részében. Ezen felül megkerestük a legnagyobb hazait boltláncokat is, ők mire számítanak az árstopos időszak utolsó napjaiban, kell-e készülni rohamra, bespájzolásra.





Összességében immáron majd 1,5 éve van velünk az az élelmiszer-árstop, amit a magyar kormány eredetileg 2022 február elseje és május 31-e közöttre hirdetett meg. A többi persze azóta történelem, a tavaly májusi határidőt ugyanis folyamatosan tologatták addig, amíg most már talán biztosra mondhatjuk, kivezetik. Nem túlzás tehát azt mondani, véget ér egy igen viszontagságos korszak, és július 31-el leköszönnek az élelmiszerárstopok.

A várható árakról persze a boltok nem beszélnek, de más szakértők azért igen. Raskó György, agrárközgazdás néhány hete úgy számolt, hogy bár a tojás és az UHT tej ára nem igen fog számottevően növekedni, addig bizony


  • a csirkemell és a sertéscomb 500-600 forinttal,
  • az étolaj 30-40 százalékkal,
  • a cukor pedig még ennél is jobban drágulhat.

A kapott információk alapján kíváncsiak lettünk arra, hogyha megnézzük az átlagos magyar fogyasztási adatokat, akkor mekkora áremelkedéssel számolhatnak ezeken a termékeket a hazai vásárlók az év hátralevő részében. Ezen felül megkérdeztük a legnagyobb hazai láncokat is, számítanak-e rohamra még az árstop vége előtt, hogyan állnak most a mennyiségi korlátozásokkal, illetve hogy összességében miként készülnek a váltásra.

Az Agrárközgazdasági Intézet adatai alapján a lap a következőkre jutott:

    • A csirkemell kilónkénti ára 1499-ről 1647 forintra emelkedik,
    • A BL55-ös liszt ára jelenleg átlagosan 290 forint, ez 155 és 168 forint közé csökkenhet,
    • Az étolaj ára szintén csökkenne, az 550-727 forint közötti szintről 459, illetve 493 környékére,
    • A sertéscomb ára várhatóan 1500-ról 1407 forintra csökken,




    • A 2,8 százalékos zsírtartalmú UHT tej ára 210-338 forintról várhatóan 156-281 forintra csökken,
    • A tojás mostani, 77-90 forint közé tehető ára augusztusra 46 forintra csökkenhet,
    • A kristálycukor ára várhatóan növekedni fog, 261 forintról 314-323 forintra,
    • A csirke far-hát ára 299-ről várhatóan 268 forintra csökkenhet.

    Az újburgonyára nem vonatkozik az árstop, öreg krumplit viszont már nem találni a piacon, így azzal nem számolt a lap.

    Ha augusztustól decemberig, ha maradt volna az árstop, akkor az átlagos fogyasztás mellett 36833 forintot költöttünk volna ezekre a termékekre, viszont így hogy az árstopot kivezetik körülbelül 49230 forintos költség fog jutni egyetlen magyarra, 5 hónapnyi fogyasztás alatt. A különbség egyetlen főre számolva mintegy 12 400 forint, tehát egy háromfős háztartásnak rögvest 37200 forint többlet pénz fog kicsúszni a tárcájából csak ezen a négy terméken, ami az öt hónapra leosztva havi 2 500 forintra jön ki egy fő esetén, egy három fős család esetében viszont már 7 500-ra a Kormány elég rosszkor pont iskolakezdés előtt vezette ki az árstopot.


    Az árstop vége?!

    Ez az összeg persze rendkívül sok, viszont az árstop kivezetése szükségszerű. A kormány kommunikációja szerint az már elérte a célját, védte a legszegényebbeket. Sok szakértő viszont már legalább fél-1 éve mondja, hogy azokat ki kellett volna már korábban vezetni, hiszen a boltok az ezeken a termékeiken jelentkező veszteségeiket minden bizonnyal szétterítették szortimentjük többi darabjára, ami átlagosan rengeteg termék árát növelhette, amit a fogyasztók ugyanúgy megéreztek. Sőt, ezeknek a termékeknek az ára sem fog már visszatérni a korábbihoz, éppen ezért most egyszer egy hirtelen drágulást is ki kell perkálnia a vásárlóknak, plusz más egyéb termékek drágulását is folyamatosan megfizetni.

     

error: Content is protected !!