Változik a gázszámlázás – így jönnek a rezsiszámlák!

Változik a gázszámlázás – így jönnek a rezsiszámlák!

Változik a gázszámlázás – így jönnek a rezsiszámlák! Az MSZP törvénymódosítással akadályozná, hogy az MVM a meglehetős kusza elszámolási szabályok közepette bárkitől, akár átmenetileg, hétszeres árat kérjen a fűtőanyagért.

Törvénymódosítást kezdeményez az MSZP annak érdekében, hogy az átlagnál kevesebb gázt fogyasztó háztartások részlegesen vagy időlegesen se kaphassanak kézhez emelt összegű rész-számlát – jelentette be hétfőn Tóth Bertalan frakcióvezető. Ehhez kapcsolódóan azt is javasolják, hogy a kedvezményes, évi 1729 köbméteres mennyiséget ne csak augusztus 1-je és a következő év július 31-éje között mérje a szolgáltató, hanem erre az év bármely 12 hónapját – de leginkább az egyedi, éves elszámolási időszakot – ki lehessen jelölni.


( Friss hírek )

Bár a Fidesz a választási kampány során azt ígérte, nem emeli a lakossági rezsit, 2022 augusztusával évi 1729 köbméteres fogyasztás felett minden idők legbrutálisabb lakossági gázáremelését hajtották végre – fogalmazott online sajtótájékoztatóján Tóth Bertalan. A szolgáltatást végző MVM ugyanakkor „további nehezítést eszelt ki”. Az elmúlt hónapok során ugyanis az állami szolgáltató, arra hivatkozva, hogy „elfogyott az igénybe vehető, kedvezményes keret”, rengeteg háztartásnak a korábbi, havi részszámlaösszeg többszörösét számlázta ki. Közülük sokak éves fogyasztása nem haladja meg az 1729 köbmétert. Ez a helyzet azért alakult ki, mert míg a kedvezményes mennyiséget augusztus 1-től július 31-ig mérik, az egyes fogyasztók elszámolási időszaka ettől eltérhet. A jelleggörbe miatt ugyanakkor egyes fogyasztóknál az elszámolási éven belül elfogyhat a kedvezményes árú mennyiség.

Nem éri kár a lakosságot

Leegyszerűsítve: az egyébként egyenlő feltételekkel fogyasztó háztartások, mérőjük leolvasásának időpontjától függően, eltérő számlákat kaphatnak. Az MVM, „képmutató módon”, úgy véli, a fogyasztókat nem éri kár, mivel az éves elszámolás során a kimutatott túlfizetést jóváírják, illetve visszafizetik. Az ellenzéki politikus értelmezése szerint a szolgáltató így,


„ingyen” és kamatmentesen, akár átmenetileg, de a magyar háztartások pénzét használja, amit aztán majd egyszer – az „orbáni infláció” miatt jelentős értékvesztéssel, „nagy kegyesen” – visszatérít.

Mennyi jár vissza?

Miközben az így kiállított, elképesztő összegű számlák kifizetését a családok gyakorta képtelenek kezelni. Szerintük ez elfogadhatatlan, igazságtalan és méltánytalan. Akinek az éves fogyasztása nem haladja meg az 1729 köbmétert, azzal egyetlen molekula után se fizettessenek 767 forintos köbméterenkénti árat – követelte. Szerinte ez, olyan „trükközések” helyett, mint a diktálás, vagy a becsült mennyiség csökkentése, a józan észnek megfelelő szabályozással orvosolható. Mivel sem az érintett cég, sem a rezsiemelő Fidesz nem lépett, de az illetékes szerv is „elvesztette fogyasztóvédelmi jellegét”, az Országgyűlésnek törvényben kell kimondania: az egyetemes földgázszolgáltató nem folytathat a felhasználókra nézve hátrányos üzletpolitikát. (Ismereteink szerint a fővárosi kormányhivatal fogyasztóvédelmi főosztálya a politikus panaszát elutasította.) Így a diktáló és az egyenlő összegű részszámlák melletti éves elszámolást választók között ne lehessen hátrányos megkülönböztetést tenni se anyagi, se más téren – közölte. Annak érdekében pedig, hogy az MVM a leolvasás időpontjától függően ne tudjon többszörösére emelkedő számlákat kiállítani,


szintén kezdeményezik, hogy a „rezsicsökkentett” áron vételezhető, 1729 köbmétert bármely 12 hónapos időszakban igénybe lehessen venni.

Tóth Bertalan egyébként a napokban arra is felhívta a figyelmet, hogy az MVM a lakossági gázszámla rezsibokszában a hatósági tarifák révén az úgymond világpiaci árakhoz képest elért, gyakorta tetemes megtakarítást az adott havi tőzsdei adatokat többszörösen meghaladó, ily módon legalábbis megtévesztő értékekből vezeti le. Emiatt az MSZP-frakcióvezető a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult.

Az ügyről kikértük az MVM és az Energiaügyi Minisztérium véleményét is, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.



Ki itt belép, hagyjon fel minden reménnyel

A kormány tavaly a köbméterenként száz forintos gáztarifát az augusztus 1. és a következő év július 31-e között mért, 1729 köbméteres „átlagfogyasztás” felett augusztus elejétől először 747, majd október 1-től 767 forintra emelte. Az elmúlt hónapok során ugyanakkor átlag alatt fogyasztó háztartások tömegei kaptak emelt tarifájú számlákat. A kormány, illetve a szolgáltatást végző, állami MVM ezt a különböző elszámolási időszakok és eljárások sajátosságaival magyarázta. Miközben ugyanis a kedvezményt augusztus 1-je és július 31-e között mérik, az elszámolási időszak minden fogyasztó esetében egyedi. (Ráadásul egyes, szintén hatályos jogszabályok naptári évenkénti elszámolásról rendelkeznek.) Mindemellett a felhasználók kérhetik az MVM-et a havi vagy az éves fogyasztás megbecslésére, valamint ez alapján havi egységes, illetve épp a vélt vagy vállalt fogyasztás ívéhez igazodó számlákat. Ebben az esetben a fogyasztás és a fizetendők csak az évi egyszeri, hitelt érdemlő leolvasás során tisztázódnak. A felhasználó választhatja a gázmérő állásának havi diktálását is. A kedvezményes és az emelt díj határa ebben az esetben is havi 144 köbméter, avagy a téli-nyári fogyasztási hullámzást lekövető, jelleggörbe szerinti érték.



A Fidesz szerint az MSZP hiteltelen

A szocialisták az elmúlt években folyamatosan azt a rezsicsökkentést támadták, mely biztosítja, hogy a magyarok jussanak legolcsóbban az energiához egész Európában – válaszolták az üggyel kapcsolatos megkeresésünkre a Fidesznél. A rezsi kérdésében egy ilyen párt teljesen hiteltelen – írták. Közlésük kapcsán megjegyzendő: a szocialisták az elmúlt években nem a rezsicsökkentést támadták, csupán azt tették szóvá, hogy az Orbán-kabinet az – általuk valóban támadott – rezsiemelést is rezsicsökkentésnek nevezi. Emellett a szocialisták kifejezetten a rezsi – piackövető – csökkentését, de legalábbis szinten tartását szorgalmazták. Bár az EU-n belül valóban a hazai lakossági energiatarifák a legalacsonyabbak, az Orbán-kabinet ezt úgy éri el, hogy az MVM csekély gázbevételeit a fűtőanyag magas orosz tarifáinak kifizetése érdekében egyes ágazatok többletadójából, illetve költségvetési pénzből „egészíti ki”. Ráadásul az évi több ezermilliárdos kassza meglehetős átláthatatlan. A kormánypárt Európára vonatkozó állítása ugyanakkor valótlan: a kontinens számos államában – így Oroszországban, Belorussziában, Ukrajnában, Grúziában és Törökországban – a lakosság az áramért és a gázért kevesebbet fizet, mint nálunk.

error: Content is protected !!