Telihold naptár 2024 – Ezeken a napokon lesz telihold 2024-ben!

Telihold naptár 2024 – Ezeken a napokon lesz telihold 2024-ben!

Telihold naptár 2024 – Ezeken a napokon lesz telihold 2024-ben!

Bár korábban sokan kételkedtek benne, mára tudományos kutatások bizonyítják, hogy a holdfázisok hatással vannak az alvásunk minőségére. Egy svájci kutatás orvosi műszerekkel bizonyította be, hogy telihold idején megváltozik az alvás alatti agytevékenységünk (EEG), valamint a melatonin, és kortizol kiválasztásunk.

( További friss híreink )




Telihold a Balaton tanúhegyei felett január 6-án, jobbról a Badacsony a Zala megyei Nagyradáról fényképezve Forrás: MTI/Varga György

Így ha egész éjjel forgolódtunk az ágyban, és mindezt a teliholdra fogtuk, akkor egyáltalán nem vagyunk babonásak, nagyon is lehetséges, hogy a Hold zavarta meg az alvásritmusunkat.

Hogyan keletkezik a telihold?




A Föld holdja minden hónapban megkerüli a bolygónkat. A Holdnak nincsen saját fénye, ami mégis világít, az a Nap fénye, ami visszaverődik a felszínén. Miközben a Hold, a Föld és a Nap keringési táncát járja, a Holdnak a napfény által megvilágított része be- és kimozdul a látómezőnkből, és az általunk észlelt holdfázisok kiszámítható sorozatát hozza létre.

Egy adott hónapban a Hold nyolc különböző fázisát láthatjuk. A holdfázisok az újholddal kezdődnek, ekkor a Hold a Nap és a Föld között helyezkedik el, és a Nap pontosan a túloldalát világítja meg, míg a felénk eső része teljes sötétségben marad, tehát nem látjuk.

Nagyjából egy hét alatt egyre növekedve éri el az első negyedet, újabb egy hét elteltével pedig elkövetkezik a telihold. Teliholdkor a Föld kerül körülbelül a Nap és a Hold közé, és a felénk eső oldalt éri a napsugár. A holdkorong ilyenkor teljessé válik. Ezután a Hold elkezd fogyni, egy hét múlva következik be az utolsó negyed, a negyedik hét végére pedig teljesen elfogy, és eljut az újhold-állapotba, ahol a ciklus újra kezdődik.




Január a vonyító farkasok hava

Több kultúra külön nevet adott minden hónap teliholdjának, de a leggyakrabban az amerikai őslakosok által adott nevekről lehet hallani. A mai Egyesült Államok északkeleti részén néhány száz évvel ezelőtt élő törzsek úgy követték nyomon az évszakokat, hogy minden teliholdnak megkülönböztető nevet adtak. Ez a név pedig az egész hónapra vonatkozott, nem csak a telihold napjára.

Bár több különböző indián név is létezik, de az Észak-Amerika keleti részén élő algonkin törzsek általában ugyanazokat használták New England-től a Felső-tóig. Az európai telepesek már saját szokásaikat követték, és más neveket adtak – írja a space.com.

A január az őslakosok számára a tél közepe, az az időszak, amikor a hideg és az erős havazás közepette hallani lehet a farkasfalkák éhes üvöltését az indián falvak közelében. Ezért lett a januári telihold neve farkashold, azaz Wolf Moon. Mivel a farkasok gyakran éjszaka vadásznak, üvöltésüket az esti órákhoz, és különösen a Holdhoz kapcsolták. A teliholdkor üvöltő farkasok évszázadok óta ismert képe azonban inkább folklór.




Mivel a januári telihold általában a karácsony utáni első telihold volt, egyes kultúrák a Karácsony utáni holdnak is nevezték. Mások néha Teljes Hóholdként emlegették a januári teliholdat, de a legtöbb indián törzs ezt a nevet a februárira alkalmazta, olvasható.

2024 teliholdjainak dátumai:

Január 25.

Február 24.

Március 25.

Április 24.

Május 23.

Június 22.




Július 21.

Augusztus 19.

Szeptember 18.

Október 17.

November 15.

December 15.




error: Content is protected !!