Szülők figyelem: Szeptemberben késhet az iskolakezdés!

Szeptemberben késhet az iskolakezdés!

Jön a káosz, Szeptemberben késhet az iskolakezdés! Mindenki tüntetni akar, és kérdés lesz-e tanár??? Megalakult az Országos Közös Akarat civil kezdeményezés, az oktatásért aggódók a pedagógus szakszervezetekkel és diákszervezetekkel közösen szeptemberre egy sztrájkhullámot hirdettek meg. Diákok szerint kevesebb beszéd és több hídfoglalás lesz. Kapcsolódó cikkünk

Megalakult az Országos Közös Akarat kezdeményezés, amely mögött hosszú hónapok, sőt évek kemény munkája áll – jelentette be Horgas Péter látvány és díszlettervező, politikai aktivista a Belügyminisztérium előtti sajtótájékoztatón. Az eseményen az Egységes Diákfront a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és Dialógus az Oktatásért is részt vett.




Forró őszre készülnek, hangzott el az eseményen. Először az oktatás területén szeretnék megfogalmazni, azokat a legfontosabb gondolatokat, amelyek kitörési lehetőséget, megoldást jelenthetnek, de ugyanúgy szeretnék majd az egészségügy, a szociális szféra, a kulturális, valamint a környezetvédelem területét is aktívan képviselni. Ez egy lehetőség arra, hogy a demokratikus erők összefogjanak.

Az oktatás területén évek óta forrnak az indulatok, kevés a tanár, alacsonyak a pedagógus fizetések, ráadásul a parlamentben nem régen rábólintottak a státusztörvényre is.


Ez az öt dolog foglalkoztatja a tanárokat

Egy nemrégiben megjelent pedagógusok körében készült reprezentatív kutatásból, amit a Társadalomtudományi Kutatóközpont készített, az derült ki, hogy a tanárok szerint ma a legfontosabb öt problémát:

  • az alacsony bérek (92 százalék);
  • a magas munkaterhek (62 százalék);
  • a tanári autonómia hiánya (61 százalék);
  • a tananyag nem megfelelő összetétele (59 százalék);
  • valamint a rengeteg adminisztrációs teher jelentik (46 százalék).

A pedagógus megélhetésére feltett kérdésre pedig azt válaszolták:

  • 44 százalékuk „kijön” a jövedelméből,
  • 45 százalékuk nagyon nehezen él meg,
  • 3 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy háztartásuk anyagi helyzete jó, vagy kiváló.





A válaszadók 86 százaléka egyetért a tiltakozási formákkal, 12 százalékuk nem ért egyet, 2 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.

Az eddigi tiltakozásokban a pedagógusok kétötöde (42 százaléka) passzív volt, és közel három ötöde (58 százaléka) részt vett valamilyen formában – derül ki a kutatás adataiból.

Egyharmaduk választotta a petíció aláírását, és egyharmaduk pedig sztrájkolt. A pedagógusok egynegyede részt vett tüntetésen, és körülbelül egytizedük polgári engedetlenségben is.

A magániskolák és a gimis tanárok voltak a legaktívabbak

A részvételi aktivitást fenntartó és iskolatípus szerint vizsgálva szignifikáns különbségek tapasztalhatóak – írják. A magán fenntartású iskolákban voltak a legaktívabbak a pedagógusok. Az állami és egyházi intézményekben alacsonyabb volt az aktivitás, a gimnáziumokban szignifikánsan magasabb volt a részvételi arány, mint az általános iskolákban és a szakképző intézményekben.  A tanárok egyharmada részt vett a sztrájkban és körülbelül egytizedük pedig polgári engedetlenségben is. És körülbelül ugyanilyen arányban hajlandóak lennének a közeljövőben is részt venni tiltakozásokban.




Az oktatásért folytatott harc nem ismer oldalakat és megosztottságot, ezért az Egységes Diákfront három plusz egy pontban fogalmazta meg az oktatással kapcsolatos követeléseit, mondta Perlaki-Borsos Noel elnökségi tag.

Jön a káosz, Szeptemberben késhet az iskolakezdés!

A 3+1 pont:

  • azonnali 50 százalékos béremelést követelnek a pedagógusoknak;
  • legyen a sztrájk alapjog;
  • új, esélyteremtő nemzeti alaptantervre van szükség;
  • valamint a státusztörvény azonnali eltörlését követelik.

Kiemelte: kértük már szépen, kértük már csúnyán, hogy vegyenek minket emberszámba, de a kormánynak nem érdeke hogy gondolkodó ifjúságot neveljen, mert egy összeszerelő országnak összeszerelő népre van szüksége.

Magyarország egy összeszerelő műhely lett, erről pár hete Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) elnöke beszélt a Napi.hu-nak. Kiemelte: ha egy tollvonással rendbe tennék az oktatást, akkor is 8-10 évre lenne szükség, hogy még több mérnök legyen a magyar munkaerőpiacon.

Országjárásra indulnak

Az EDF a társszervezeteivel együtt országjárásra indul és körülbelül 40 városban tartanak majd nyilvános fórumokat – jelentett be Mészáros Bence, az EDF elnökségi tagja.




Az országbérlet segítségével pedig lehetőséget biztosítanak mindenki számára, hogy eljöjjön szeptemberben Budapestre és részt tudjon venni a szolidaritási akciókban. Ezt közösségi finanszírozásból fogják megvalósítani, a finanszírozás minden egyes forintjával nyilvánosan elszámolnak majd.

Elhangzott, hogy szeptember 1-re országos tanévnyitót hirdetnek a diákmozgalmak, a pedagógus szakszervezetek és az oktatás ügyéért aggódó civilek. Ez egy felkészítő demonstráció lesz a szeptember 15-i nagy megmozdulásra, ami egy demokrácia napi tüntetés lesz. Szeptember 22-én pedig országszerte tartanak majd tiltakozó akciókat.

Szeptember 1-je és 15-között sem maradnak csendben, lesznek tüntetések Budapest-szerte, kevesebb beszéd és több hídfoglalás lesz

– mondta Perlaki-Boros Noel.

A státusztörvényt a végrehajtási rendeletekkel együtt kellett volna beterjeszteni, mert mindig a rendeletekben szokták elrejteni a bombákat – mondta Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. A szakszervezeteknek tudomása van arról, hogy a rendelet elkészült, és szeretnék látni mielőtt megjelenik a Magyar Közlönyben, de egyelőre Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkár nem reagált a megkeresésükre. Az elnök elmondta: azok közül a pedagógusok közül, aki rendkívüli felmondással a ki nem fizetett túl munkák miatt hagyják el a pályát már 30 per elindult – tette hozzá az elnök.


Napok óta nem érhető el a portál

Szeptembertől még nagyobb pedagógushiány lesz, a munkaterhek tovább nőnek. Egyre több tanár mond le, mert nem fogadja el a státusztörvényt, mondta Ravasz Ágnes, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányának tagja. Arra kérdésre, hogy mit tudnak arról, hogy miért nem érhető el napok óta a közszolgállás.ksz.gov.hu, azt válaszolták, hogy nincs pontos információjuk.

Már július 19-e óta nem érhető el a tanári állásokat is hirdető felület. Július 15-én a weboldalon 1061 tanító keresőszóra kiadott álláshirdetés volt fenn, az összes pedagógusi állásra pedig 1176 tanárt kerestek.

Július 11-én még több mint 500 matematika tanárt, 300 körüli angoltanárt, 800 óvoda pedagógust kerestek a különböző álláshelyekre.

error: Content is protected !!