Szülők figyelem, ezzel mérgezik magukat a gyerekek! Egyre több diák használja a snüsszt!
Szülők figyelem, ezzel mérgezik magukat a gyerekek! Egyre több diák használja a snüsszt! Létezik egy svéd termék, amely jelentősen visszaszorította a hagyományos cigarettázást a skandináv államban, és amelynek használata körül vita van az Európai Unión belül. Számos egészségügyi hatóság, illetve szakértő hangoztatja, hogy a snüssz használata jóval kevésbé káros az egészségre, mint a hagyományos dohánytermékeké, unión belüli forgalmazása mégis tilos. Az Index Stockholmban járt, és betekintést nyert a „snüsszharc” kulisszái mögé.
Az északi országok a legtöbb esetben a különféle, például életszínvonalat vagy boldogságindexet bemutató felmérések élmezőnyében végeznek (hát ha még hozzávesszük az elérhető fizetéseket). Az okok megfejtéséhez az átlagembernek igencsak töprengenie kell, hiszen akár a finneknél, akár a norvégoknál, de a dánoknál és a svédeknél is az átlagosnál hidegebb van, illetve a napsütötte órák száma sem ezekben az országokban szokott rekordokat dönteni.
Valamit mégis tudnak. Ebbe a sorba illeszkedik többek között egy speciális svéd dohánytermék, a snüssz, aminek köszönhetően. Svédország már gyakorlatilag füstmentes országgá vált, a lakosság kevesebb mint 6 százaléka szív cigarettát.
De mi is az snüssz?
A snüssz egy olyan termék, amelyben őrölt dohánylevél van. Svédországban már a XVIII. század elején gyártották, ezért is ragadt rá a svéd snüssz elnevezés. A felső ajak alá, az ínyre kell felhelyezni, rágást nem igényel. A párna a nyálkahártyával érintkezve nikotint szabadít fel, ami a véráramba kerül.
Mondjuk ki az igazat: a snüssz jóval kevésbé ártalmas, mint a hagyományos dohánytermékek
– mondta Anders Milton, a svéd Snüsszbizottság elnöke azon a Stockholmban rendezett konferencián, amelyre az Index is meghívást kapott.
A svédek büszkék saját találmányukra. Stockholmban külön múzeum mutatja be a snüssz történetét (valamint a biztonsági gyufáét, ami szintén svéd találmány).
Politikai támadás?
Adódik a kérdés, hogy a mérhető „pozitív” hatások ellenére miért éktelenkedik a snüssz az Európai Unió tiltólistáján. A termék ugyanis jelenleg csak a hazájának számító Svédországban képezi a legális kereskedelmi forgalom részét. (Fogyasztása azonban legális az unión belül is, tehát máris egy anomáliával állunk szemben, miszerint terjeszteni tilos, fogyasztani nem.)
Életek millióit menthetné meg
„A snüssz használata távol áll a cigitől. A nikotin az olyan »kulturális drogok« közé tartozik, mint a kávé vagy az alkohol, utóbbinál kevésbé ártalmas” – jegyezte meg Karl Fagerström, aki kérdésre válaszolva elmondta: bár a svéd politikusok harmada snüsszhasználó, Stockholmnak nincs érdekeltsége a snüssz előtérbe helyezésében.
Egy nikotinhasználót hasonlóan nehéz leszoktatni, mint például egy narkóst, ám törekedni kell rá, hogy az igényelt mennyiségű nikotint minél kevésbé ártalmas módon és terméken keresztül vigye be a szervezetébe
– hangsúlyozta, hozzátéve: elérhetővé kell tenni a hagyományos cigaretta alternatíváját. Ezen kritériumoknak pedig a snüssz megfelel.
Tiltják a sportolók körében
A The Athletic idén márciusban arról írt, hogy a brit labdarúgók körében egyre nagyobb aggodalomra ad okot a snüsszhasználat. Több, magasabb osztályban szereplő játékost is lencsevégre kaptak, amint snüssz behelyezéséhez hasonló mozdulatokat tesz – bár az érintettek tagadták, hogy valóban snüsszt használtak volna.
A több brit együttest is irányító Lee Johnson ugyanakkor arról számolt be, hogy a játékosok 35-40 százaléka használ snüsszt. „Ez tabutéma, senki nem beszél róla. Nem szerepel a tiltott szerek listáján, így nem tudjuk megakadályozni a használatát” – mondta az edző. A The Athletic információi szerint többek között egy negyedosztályban szereplő labdarúgó ínyéből rákos daganatot kellett kiműteni, amit a snüsszhasználathoz kötnek.
James Malone, a Liverpool Hope University vezető oktatója szerint a snüssz jelentős károkat képes okozni a szervezetben. „Száj- és torokrákot okozhat, de számos egyéb, egészségre káros mellékhatása van” – mondta.