S.O.S! IRGALMATLANUL ÁTVERTE A FŐNÖKE A FIAMAT, ELKÉPESZTŐ AMIT VELE TETT..! EMBEREK, KÖNYÖRGÖK SEGÍTSETEK! MIT ÉRDEMES ILYENKOR LÉPNI?! TELJESEN KÉTSÉGBE VAGYOK ESVE..!

S.O.S! IRGALMATLANUL ÁTVERTE A FŐNÖKE A FIAMAT, ELKÉPESZTŐ AMIT VELE TETT..! EMBEREK, KÖNYÖRGÖK SEGÍTSETEK! MIT ÉRDEMES ILYENKOR LÉPNI?! TELJESEN KÉTSÉGBE VAGYOK ESVE..!

A következő történetet egy kétségbeesett olvasónk küldte el hozzánk, mellékelve levelezését is az ügyvédével.

“Kedves mindenki, nagyon felháborított az alábbi eset, természetesen a dolog súlyossága miatt ügyvédhez is fordultam, amit lentebb be is másolok ide. Az említett levelezés óta hiába kerestem fel ügyvéddel a munkáltatót, azóta már hónapok teltek el, és semmi nem történt..Sehogyan sem reagálnak felém! A fiam teljesen kivan készülve.. és lassan én is..anyagi helyzetünk miatt nagyon számított erre az összegre..!”
Segítsetek..! Mégis, mit érdemes ilyenkor tenni?
K. Márta, édesanya

T. Ügyvéd úr!

Egy kisvárosban lakunk és egy helyi rendezvényszervező cég felvette a 16 éves fiamat nyári munkára. Júliusban és augusztusban majdnem minden éjszaka 10-12 órákat dolgozott a különböző esküvőkön, születésnapi eseményeken stb. Úgy állapodtak meg a főnökkel, hogy augusztus végén kapja meg a két hónapra a pénzét, megközelítőleg háromszázezer forintot. Végül kapott 50 ezer forintot és a főnöke elhajtotta azzal, hogy ennek is örüljön, úgysem volt közöttük semmilyen írásbeli megállapodás. A fiam teljesen kikészülve. Mit tehetnénk?

Kedves K. Márta!

Még nincs minden veszve, csak azért, mert esetleg nem írtak munkaszerződést, bár ez szabálytalannak tűnik így. Akármilyen jogviszonynak is minősítjük a fia nyári tevékenységét, ahhoz nem férhet kétség, hogy őt a nyár folyamán a rendezvényszervező cég foglalkoztatta, ebben az esetben pedig – akár munkaviszonyról, akár nem munkaviszonyról van szó – alkalmazni kell a Munka Törvénykönyvének fiatal munkavállalókra vonatkozó rendelkezéseit is. Ez azonban rögtön elvezet egy következő problémához. Hogyan dolgozhatot a fia éjszaka, ráadásul több mint 8 órát? Az Mt. 114. §-a szerint a fiatal munkavállaló számára éjszakai munkavégzés nem rendelhető el, mint ahogyan a napi munkaideje sem lehet több 8 óránál. Még ha a fia nem is tudja bizonyítani egy esetleges perben, hogy pontosan milyen összegben állapodtak meg, akkor is legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összege jár neki, ami 2018. évre bruttó 138 000,- Ft. És ha már túlórázott a fia, azt is ki kell hogy fizessék, sőt az éjszakai pótlékot is. Ha a munkáltató nem akar fizetni, a megyeszékhelyen lévő közigazgatási és munkaügyi bíróságon be kell perelni, de különböző panaszokat is be lehet nyújtani a megyeszékhelyen működő kormányhivatal járási hivatalának munkaügyi ellenőrzést végző hatóságánál vagy a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályánál.

error: Content is protected !!