Orosz kémbank – Nemzetközi Beruházási Bank (International Investment Bank, IIB)

Nemzetközi Beruházási Bank International Investment Bank Kém Bank

Orosz kémbank

Orosz kémbankPutyin és a részben orosz tulajdonban lévő, a köznyelvben csak „kémbanknak” nevezett NBB ellen tüntet, az Ukrajnából menekülőknek pedig adományt gyűjt ma este hat órától az ellenzék Budapesten.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ reagált a tüntetésre: azt írják, a Nemzetközi Beruházási Bank kiutasítása hazánkból nem szerepel egyetlen szankciós listán sem.

A Nemzetközi Beruházási Bankot (International Investment Bank, IIB) nem érintik az amerikai és a nyugat-európai gazdasági szankciók. Az IIB az ENSZ titkárságán bejegyzett nemzetközi pénzügyi szervezetként mindig is kívül állt, áll és fog állni a politikán – közölte a napi.hu-val a pénzintézet.

 

Szerinte a „közelmúlt geopolitikai eseményei semmilyen módon nem befolyásolják a bank működését, stratégiájának végrehajtását, a befektetőkkel, partnerekkel és ügyfelekkel szembeni kötelezettségeinek teljesítését.”

Az IIB még 2019-ben költözött Budapestre és ezzel létre jött az első kelet-közép-európai központú fejlesztési bankja. Akkor sokan – köztük az Egyesült Államok is – kritizálta a pénzintézet magyarországi megjelenését, mivel korábban a KGST-országok fejlesztési bankja volt a hidegháborúban, Oroszország bír benne a legnagyobb részesedéssel. A szervezet 2012-es induláskor még a befizetett tőke 60 százaléka volt orosz, mostanra viszont ez már 45 százalék köré csökkent, a szervezetnek tagja Bulgária, Kuba, Mongólia és Magyarország is más keleti országok mellett. Sőt, mostanra a magyar az egyik legaktívabb tag lett a hálózaton belül – emlékeztetett a lap.

Az Egyesült Államok helyi nagykövetségének a szervezet Budapestre költözésével kapcsolatos aggályainak alapja az volt, hogy a bank szerepelt az orosz állami intézmények hivatalos regiszterében. Valamint kifogásolták, hogy a diplomatákéhoz hasonló jogokat ígért a szervezet alkalmazottainak az Orbán-kormány. A bank azonban többször is tagadta ezt az állítást. Az elmúlt időszakban nemzetközi és hazai kritikák sem érték a pénzintézetet.

„Az IIB nem rendelkezik olyan anyavállalati struktúrával, amely befolyásolná működését, és tevékenységének minden vonatkozásában kizárólag a multilaterális fejlesztési intézményként vállalt küldetésének végrehajtása vezérli” – tették hozzá válaszukban.

A bank működése teljesen átlátható és nyílt, a tagállamok közvetlenül részt vesznek az IIB irányításában az intézmény legfőbb irányító testületeiben – a Kormányzótanácsban és az Igazgatótanácsban – lévő képviselőik révén – idézte a bank válaszát a portál.

error: Content is protected !!