Tucker Carlson két év után készített újra interjút Orbán Viktorral, ami most megjelent a miniszterelnök Youtube csatornáján.
Tucker Carlson Orbán Viktor bemutatásával kezdte. Mint mondta, Orbán egész életében ismerte az oroszokat, az orosz megszállás alatt nőtt fel, le is tartóztatták fiatalon, amiért fel akarta szabadítani az országot. Ezt fotón is bevágták az interjúba.
A politikai műsorvezető elsőként azt vetette fel a magyar kormányfőnek, hogy Amerikában az emberek azt gondolják, hogy Ukrajna nyerésre áll az Oroszországgal vívott háborúban.
„Ez egy hazugság. Ez nem csak egy félreértés, ez egy hazugság, és lehetetlen. Mindenki, aki politikával foglalkozik és érti a logikát, a számokat, az adatokat, az tudja, hogy ez kizárt” – jegyezte meg Orbán Viktor, aki hozzátette, hogy mélységesen együtt érez Ukrajnával.
„Az ukrán katonák hamarabb fognak elfogyni, mint az oroszoké, a harctéren pedig végül a katonák száma fog számítani” – fejtette ki azt a kérdést, hogy miért lehetetlen Ukrajna győzelme.
„Az oroszok ebben sokkal erősebbek, jóval többen, sokkal többen vannak, mint az ukránok” − emelte ki. Éppen ezért ezzel a mostani „rosszul összeállított stratégiával”, amit a Nyugat követ, ezzel nem lehet legyőzni Oroszországot.
A kormányfő ezután kifejtette, hogy mi a különbség a Nyugati és Oroszország politikai gondolkodása között: A Nyugat által elsődlegesként kezelt szabadságnál az oroszoknál sokkal fontosabb az ország egyben tartásának kérdése. Ez az elsődleges, a szabadság kérdésköre csak ezután jön. Ez a politikai kultúra hozta létre a katonai megközelítést, amellyel ők operálnak. Ez más mint nálunk, de az ő történelmük miatt ez egy legitim módszer.
„Meg kell értenünk, hogy nem tudjuk legyőzni őket a jelenlegi módszerrel. Lehetetlen. Nem fogják meggyilkolni a vezetőjüket. Sosem fogják feladni. Egyben fogják tartani az országot és meg fogják védeni” – emelte ki Orbán.
Carlson ezután azt kérdezte, mi történne Oroszországgal és az orosz nukleáris arzenáljával, ha a Nyugat kiiktatná Putyint?
Orbán a válaszában felidézte, hogy ő miniszterelnök volt abban az időben, amikor bekövetkezett a változás Oroszországban. Borisz Jelcin regnálásának végén, már komoly fejfájást okozott a gyengekezű vezetés, ugyanis félő volt, hogy anarchikus állapotok alakulnak ki a nukleáris arzenállal rendelkező országban.
„Megfeledkeztünk arról, hogy milyen veszélyes egy erős vezetés nélküli vagy interregnum alatt álló Oroszország. Az interregnum a legrosszabb lehetőség ” – emelte ki Orbán Viktor, majd pedig Tucker Carlson arra a felvetésére, hogy úgy tűnik, hogy mégis ez az amerikai külügyminisztérium célja, azt válaszolta:
„Ha ez a cél, akkor az hiba”
Hozzátette, hogy ez a helyzet rendkívül veszélyes, a hatásokat pedig Washingtonban a nagy távolság miatt később érzik meg, Budapesten viszont 24 órán belül, hiszen Magyarország szomszédos Ukrajnával, ezt Csernobil katasztrófával példázta, ez pedig meghatározza a magyar megközelítést.
Orbán Viktor ezután a magyarok háború miatti kitettségéről beszélt, illetve a kárpátaljai magyarság helyzetéről.
„Van egy erős kisebbségünk, több mint 150 ezer ember Ukrajna területén, egy olyan helyen, ami korábban Magyarországhoz tartozott. Tehát egy történelmi kisebbség, közösség él ott. Ők az ukrán állam részei, és most besorozzák őket a hadseregbe, ahol meghalnak. Ukrajnáért harcolnak, és magyar katonák ukrán állampolgárként halnak meg Ukrajnáért” – mondta el a miniszterelnök, aki arra figyelmeztetett, hogy egy ponton az ukrán hadsereg ki fog fogyni az emberekből, és további egységekre lesz szüksége, amit, ha a nyugati országok biztosítanak neki, az egy közvetlen háború kirobbanását jelentené Oroszország és a Nyugat között.
Az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásával kapcsolatban Tucker Carlson kérdésére válaszolva a miniszterelnök elmondta, hogy a vezeték felrobbantását követően a szerb miniszterelnökkel és a szerb elnökkel közösen elmondták, hogy ha bárki egy ehhez hasonló támadást hajtana végre a déli folyosó ellen, azt a régió országai háborús oknak vagy terrortámadásnak fogják tekinteni.
Az Egyesült Államokkal kapcsán Orbán Viktor elmondta, hogy a jelenlegi helyzetből az egyetlen kiút az, hogyha Donald Trump egykori elnök visszatér és a korábbihoz hasonló külpolitikát folytat, mert a miniszterelnök szerint:
„Az elmúlt évtizedek legjobb külpolitikája az övé volt. Nem kezdeményezett újabb háborút. Jól kezelte az észak-koreaiakat és Oroszországot, még a kínaiakat is, és olyan politikát folytatott, amely a legjobb volt a Közel-Kelet, számára” – mondta Orbán Viktor, majd hozzátette, hogy ha ő lett volna az elnök abban a pillanatban, amikor az orosz invázió elkezdődött, akkor ezt az oroszok nem tudták volna megtenni.
Orbán Viktor leszögezte: az egyetlen megoldás a béke.
Ha az Egyesült Államok békét szeretne, már másnap reggel béke lenne. Ha nem jön pénz és felszerelés Nyugatról, különösen az Egyesült Államokból, akkor a háborúnak vége van – mondta a kormányfő, nyomatékosítva: „a megoldás az Önök kezében van”; csak az Egyesült Államok képes erre, senki más, az ukránok ezt nem tudják megoldani. Persze, mindez az ukránokról szól, nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, be kell őket vonni, de az igazi tényező nem Ukrajna, hanem az Egyesült Államok akarata – hangsúlyozta a miniszterelnök.
„Hívjuk vissza Trumpot! Ez az egyetlen kiút” – jelentette ki Orbán Viktor, összehasonlítva Joe Biden, valamint elődje és kihívója, Donald Trump külpolitikáját.
– Ez, ez az én személyes meggyőződésem – jelentette ki.
Pár gondolat erejéig visszatért még a riporter Ukrajna NATO-csatlakozásához, illetve ahhoz, mennyi ennek most az esélye. Orbán felidézte 2007-2008-as időszakot, amikor ez a katonai szervezetben felmerült. „Akkor az oroszok még nem voltak elég erősek, hogy ezt megakadályozzák, de tiltakoztak. Mostanra ezt a történelmi esélyt elszalasztottuk, és már nem tehetjük meg ,mert az oroszok nagyon megerősödtek” – jelentette ki.
A miniszterelnök azt is kijelentette: a magyar gazdaság elég erős ahhoz, hogy túlélje a jelenlegi nehéz időszakot, és növekedjen is.
„Nem könnyű a helyzet, mivel sokkal könnyebb lenne együttműködni az Egyesült Államok kormányával. Sokkal szebbek a kilátások, ha jók a kapcsolatok, de ezek nélkül is megvagyunk, túl tudjuk élni ezt az időszakot, és nőni is tudunk” – fogalmazott.
Megemlítette, hogy miközben az amerikai kormány felmondta a Magyarország és az Egyesült Államok között meglévő, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást, az Oroszország és az Egyesült Államok közötti egyezmény továbbra is életben van. Vagyis „bár NATO-tagok vagyunk és az Egyesült Államok szövetségesei, mégis rosszabbul bánnak velünk, mint az oroszokkal” – húzta alá.
Arra a kérdésre, hogy a Biden-kormányzat az amerikai adófizetők dollárjait a legutóbbi választás során a magyar kormány elleni kampányra használta fel, Orbán Viktor kijelentette, „nagy összeget fizettek”. Arra a felvetésre pedig, hogy „a legtöbb amerikai nem tud róla, hogy az általuk befizetett adódollárokat arra költötték, hogy Önöket legyőzzék Magyarországon”, a miniszterelnök azt válaszolta: „Pontosan így van”.
A kormányfő beszélt arról is, hogy a liberális szó eredetileg szabadságot jelentett. „De jelenleg Európában a liberális szó azt jelenti, hogy a szabadság ellensége vagy, mert hegemonikus elvárásokat támasztasz a társadalommal szemben az emberrel kapcsolatos értékeket és koncepciót illetően is. Tehát a liberálisok ellenzik a szabadságot”.
Hozzátette: a magyar alkotmány a közösségre koncentrál, arra, hogy miként tartozik össze család, nemzet, Isten. Magyarországon a társadalom többsége ilyen emberekből tevődik össze, de ez a szemlélet „a nyugat-európai társadalmakban már teljesen kiment a divatból” – vélte. „Magyarországon mi még mindig nagyon hazafiasak és keresztények vagyunk, és egyben elkötelezettek ezen értékek mellett. Nem ideológiai szinten, hanem napi szinten, a mindennapi életünkben” – mondta.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok még mindig a világ első számú nagyhatalma. „Ha Önök valakit kritizálnak, akkor az embernek nagyon óvatosnak kell lennie azt illetően, hogy azt miként kezeli” – fogalmazott, hozzátéve: a jelenlegi demokrata kormányzat „rendszeresen ezt teszi” Magyarországgal. Ez azonban „nem Amerika hangja, hanem az Egyesült Államok kormányának hangja, nem minden amerikai ítéli meg úgy a helyzetet, mint a kormány” – szögezte le.
Kijelentette, hogy „a republikánusok sokkal közelebb állnak hozzánk az értékeket illetően”, az előző elnök, Donald Trump „értékalapon Magyarország barátja, történelmileg és teljes szívvel”.
A Trump ellen folyó jogi eljárásról szólva hangoztatta: „Magyarországon elképzelhetetlen az, (…) hogy az igazságszolgáltatást a politikai ellenfeleikkel szemben használják fel”. Úgy vélte, „ha elindulunk ezen az úton, nincs esély a nemzet egyesítésére. Ha a nemzet nem egységes, akkor nem lehet nagy célokat kitűzni”.
A politikai „versengés rendben van, de tisztességesnek kell lennie, jogilag megkérdőjelezhetetlennek. Ellenkező esetben az ember a hazáját, a hazája jövőjét áldozza fel a személyes sikerért, ami nem elfogadható, legalábbis Magyarországon nem” – hangsúlyozta Orbán Viktor.