Nyugdíjemelés-2022: a „14. havi nyugdíj” sem elég, akár jöhet a 15. havi nyugdíj is!! Ezért van rá szükség >>

Nyugdíjemelés-2022: a „14. havi nyugdíj” sem elég, akár jöhet a 15. havi nyugdíj is!! Ezért van rá szükség >>

Megeszi a nyugdíjakat az infláció és a rezsiemelés:





Mit érdemes tudni a nyugdíjról?

A nyugdíj az éppen aktív munkavállalók járulékaiból kerül finanszírozásra, így amíg elegendő aktív korú van, addig a befizetések eltartják az idős embereket. Ezzel szemben, ha fogy az aktív korúak száma, esetleg sokan inkább külföldön vállalnak munkát, akkor a rendszer fenntarthatatlanná válik. Magyarországon a nyugdíjasok aránya évről évre nagyobb lesz, míg a munkaképes fiatalok száma jóval kevesebb, ezért az állam a nyugdíjkorhatár növelésével reagál az előre.


Nyugdíjkorhatár:

A 2014 óta zajló fokozatos korhatáremelés alapján az egyes születési évjáratok küszöbértékei évről-évre sávosan emelkedtek. A nyugdíjba vonulás feltétele:

1952. január 1-je előtt született: a betöltött 62. életév;
1952-ben született: a 62. életév betöltését követő 183. nap;
1953-ban született: a betöltött 63. életév;
1954-ben született: a 63. életév betöltését követő 183. nap;
1955-ben született: a betöltött 64. életév;
1956-ban született: a 64. életév betöltését


  • Mekkora nyugdíjprémiumra számíthatnak a nyugdíjasok?

A KSH legfrissebb GDP-jelentése szerint 2022. második negyedévében a GDP 6,5%-kal magasabb volt, mint 2021. második negyedévében, míg 2022. első félévében a GDP 7,3%-kal volt magasabb, mint 2021. első félévében.

A 2022. HARMADIK ÉS NEGYEDIK NEGYEDÉVÉBEN VÁRHATÓ JELENTŐS LASSULÁS ELLENÉRE A TELJES ÉVI GDP-NÖVEKEDÉST A SZAKÉRTŐK TÖBBSÉGE 6%-RA VÁRJA.

Ebben az esetben a nyugdíjasok 50 ezer forint maximális összegű nyugdíjprémiumra számíthatnak a novemberi nyugellátásuk mellett. (A nyugdíjprémium két tényező szorzata: a tényleges GDP-növekedés és a törvényi 3,5% küszöbérték különbségével mint szorzószámmal kell megszorozni a novemberi nyugellátás egynegyedét, de legfeljebb 20 ezer forintot.)




A nyugdíjtörvény szerinti pótlólagos nyugdíjemelés

A novemberi nyugdíj összegét meg kell növelni a 2022. január-augusztus hónapokban mért inflációs tényadatok alapján becsült éves inflációs mérték és az eddigi, összesen 8,9%-os nyugdíjemelés különbözetével.

Mekkora lehet az együttes nyugdíjjuttatás novemberben?

Ha a GDP éves növekedése valóban 6%-os lesz és a január-augusztus hónapokban mért tényleges inflációból következtetett éves infláció mértéke valóban 15% lesz, akkor a nyugdíjprémium és a nyugdíjnövelési korrekció eredményeként az átlagos nyugdíjas 160 ezer forintos egyösszegű juttatásban részesülhet, miközben a novemberi nyugdíja 10 ezer forinttal emelkedhet.




ez azt jelenti, hogy EGY HAVI PLUSZ NYUGDÍJ, vagyis egy kvázi „14. havi nyugdíj” TELJES KÖLTSÉGÉT IGÉNYELHETI A NYUGDÍJEMELÉSI KORREKCIÓ ÉS A NYUGDÍJPRÉMIUM.

Nyugdíjasoknak járó rezsitámogatás Budapesten

A Fővárosi Önkormányzat rezsitámogatási rendszerében a rászoruló gyermekesek, az ápolási díjon lévők vagy más nehéz helyzetben lévő családok, illetve a létminimumnál kevesebbet kapó nyugdíjasok évi 48 ezer forint támogatást kaphatnak, amelyet a villany, a gáz, a víz és a távhő számlájukról írnak majd le. A valódi átlagnyugdíjnál kevesebbet kapók pedig 24 ezer forint támogatásra jogosultak.




További korrekciókat sürget a nyugdíjszakértő

Farkas András nyugdíjszakértő szerint a novemberi dupla juttatás ellenére elkerülhetetlennek látszik egy év végi, decemberi rendkívüli nyugdíjemelési korrekció beiktatása. Szükség lehet az úgynevezett 14-15.ik havi plusz pénzre is.

 

error: Content is protected !!