Most érkezett: Az évközi nyugdíj-és minimálbér emelés-kompenzációról!

Az év elején vártnál magasabb idei infláció miatt a minimálbérek és a nyugdíjak utólagos korrekciója is felmerült, de egyelőre mindkét ügyben nagy a bizonytalanság.

Mi történt? Varga Mihály pénzügyminiszter válaszolt a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (Nyuszet) augusztusi levelére, melyben a nyugdíjak mielőbbi 3 százalékos, januárig visszamenőleges emelését és az ellátások éves növelésének átalakításáról szóló egyeztetést kérték Orbán Viktor miniszterelnöktől.

  • Az emelés módszeréről szóló egyeztetésre Varga nem tért ki, és csak annyit írt, hogy ha az évközi adatok alapján a becsültnél magasabb lesz az éves infláció értéke, januárig visszamenőleg novemberben lesz nyugdíjkorrekció, a törvényben előírtaknak megfelelően.

Miért fontos ez? A novemberi korrekciót becslés alapján végzik, ám nincs következménye, ha ez a becslés nem jó, és ez a korrekció az év közbeni hatásoktól nem védi a nyugdíjasokat – mondta a Népszavának Juhász László, a Nyuszet elnöke.

Számokban: idén januártól 15 százalékos nyugdíjemelés volt a kormány idei inflációs előrejelzése alapján, azonban az év közben megjelenő újabb előrejelzések magasabb inflációt valószínűsítenek. Az MNB júniusi Inflációs jelentése szerint az egész éves infláció 16,5-18 százalék körül alakul majd.

Felülnézet: a törvényi keretek mellett a kormánynak a költségvetés nehéz helyzete miatt sem sietős utólagos kompenzációról dönteni. Ahogy arról részletesebben is írtunk, a beeső fogyasztással összefüggésben apadó bevételek miatt a kormány kiadáscsökkentésekre és adóemelésekre is kényszerült.

  • A minimálbér és a garantált bérminimum utólagos kompenzációjával a nyugdíjakéhoz hasonló a helyzet: a Napi.hu értesülései szerint július közepéig befagytak az erről szóló tárgyalások, és döntés legkorábban augusztus végén lehet az ügyben.

Tágabb kontextus: májusban a nettó reálkeresetek reálértéke kilencedik hónapja csökkent, az MNB előrejelzése szerint az év egészében a lakossági reáljövedelmek 1,3-0,5 százalékos visszaesésére lehet számítani.

Mi várható? A legalacsonyabb fizetések kompenzációja egy hajszálon múlhat majd, ugyanis a korrekció egyik feltétele, hogy az infláció éves átlagban meghaladja a 18 százalékot. A minimálbér az év elején 16, a garantált bérminimum 14 százalékkal nőtt.

  • Van rá esély, hogy nem lesz kiegészítő nyugdíjemelés, de valószínűbb, hogy novemberben legalább 1,5, de legfeljebb 3 százalékos kiegészítő emelésről döntenek Farkas András nyugdíjszakértő szerint.
error: Content is protected !!