Megszűnik az óraátállítás hamarosan, de bejelentettek egy fontos változást és a dátumot is!
Megszűnik az óraátállítás hamarosan, de bejelentettek egy fontos változást és a dátumot is! Megszűnik az óraátállítás, de bejelentettek egy fontos változást is!Ezt lehet tudni.
A Pénzcentrum ősszel egy kérdőíves felmérést készített, és nem volt nagy meglepetés a magyarok 88%-a már szeretne megszabadulni tőle. Sokan állítják a szervezetükre nagyon negatívan hat az óraátállítás, hetekig nem tudják kiheverni, a testi tüneteket.Évek óta téma, hogy mikor szabadulunk meg az óraátállítástól és hogy melyik időszámítás maradjon. A covid-járvány előtt eredetileg az uniós tagállamok 2021-ig kaptak időt, hogy döntsenek, téli vagy nyári időszámítást fognak-e használni, de a határidőt kitolták 2024-ig.
Azóta az orosz–ukrán háború miatt újra eltolták ezt. A legjobb tudomásunk szerint legkorábban 2025-ben van arra kilátás, hogy a következő elnökség újra elővegye és hogy végre döntsön az óraátállításról az EU – írja a penzcentrum.hu.
Hatással van ránk!
Minden emberi szervezet működését a saját belső órája határozza meg. Ettől függ a napi ritmus, ez szabályozza a biológiai funkciókat, amelyek napszakos változást mutatnak.
De mi történik, ha megszűnik az összhang a belső és a külső óra között?
A nap folyamán változó értékek közé tartozik például a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet és a glükokortikoid hormonok szintje, melyek hat és kilenc óra között vannak jelen legnagyobb mennyiségben a vérben, éjfélkor pedig a legalacsonyabb a koncentrációjuk.
A belső órára a nap járásának, a napsütésnek, valamint az éjszaka és a nappal váltakozásának van a legnagyobb befolyása. Utóbbi hatással van a melatonintermelésre is.
A szervezet biológiai órájának legkisebb ingadozása is felboríthatja az alvás-ébrenlét egyensúlyt, és hatással lehet az egészségre is, mindaddig, amíg a szervezet nem alkalmazkodik a változásokhoz.
A tavaszi átállásnál az órát egy órával előre állítjuk. Ez azt jelenti, ha óraátállítás előtt és után is hét órakor kelünk fel az óra szerint, valójában egy órával korábban kelünk, mint előző nap.
A melatonintermelés ilyenkor nem áll át, a glükokortikoidszint még alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő. Vagyis hiányzik a kimaradt egy óra alvás. Fáradtak, dekoncetráltak, levertek vagyunk.
Az téli időszámításra való átállás főleg az időseket, gyermekeket és a betegeket viseli meg
Az őszi átállás során sokan korábban kelnek reggel, és hamarabb fáradtnak érzik magukat.
A szervezet átállásra adott reakciója egyénenként változó lehet, ám a csecsemők, a gyerekek és az idősek sokkal érzékenyebbek, nehezebben alkalmazkodnak az óraátállításhoz.
Különösen megterhelő az évi kétszeri átállás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek.