Itt valaki nem mond igazat! Megnézte már figyelmesen a gázszámláját? Más áll a papíron, és mást mond a kormány: mi folyik itt?

Ha volt már a kezében gázszámla, kedves olvasó, vagy bármilyen közüzemi számla, bizonyára tudja: az azon lévő adatok között lehetetlen kiigazodni. Egyetlen dolog van rajta, olyan biztosan, mint a halál: ez pedig a rezsicsökkentés sikeréről szóló számítás egy szép nagy, narancssárga téglalapban.

Megvan, ugye? „A rezsidíj csökkentése nélkül ebben az elszámolt időszakban önt a következő fizetési kötelezettség terhelte volna…”, satöbbi, satöbbi. Aztán jön az összegzés, ennyit spórolt neked az állam, 2013 óta pedig tényleg baromi sokat.




Csakhogy van itt egy kis gond.

Tegnap a Kormányinfón megtudtuk, mennyivel számol az állam, ha piaci áron adnák a gázt és az áramot.

Az áramra piaci áron kilowattonként nagyjából 242 forint, a gázra közel 910 forint köbméterenként ár jött ki most nekik, július közepén.

Szóval lesz, akire rázuhan a betontömb a százezres gázár képében. Pontos infónk a számolás alapjáról nincs, kénytelenek vagyunk Németh Szilárd rezsibiztos tegnapi szavaira hivatkozni, abból pedig ez a két fenti ár következik.




De vissza a lényegre, íme, egy vadonatúj, júniusi gázszámla.

Itt egy júniusi gázszámla, rajta a rezsicsökkentési adatokkal - amik nagyon nem stimmelnek /Fotó: Blikk Itt egy júniusi gázszámla, rajta a rezsicsökkentési adatokkal – amik nagyon nem stimmelnek /Fotó: Blikk

A példánkban szereplő 12967 forint fizetendő összeg 117 köbméter fogyasztott gáz ára. Ez idáig oké is, a számla a rezsicsökkentett árral való elszámolást mutatja (engedjenek meg nekünk néhány fillérnyi kerekítést az egyszerűség kedvéért): 117×110,8 forint=12967.




Csakhogy ott van alatta az a szép narancssárga téglalap, abban meg az áll, hogy rezsicsökkentés nélkül 17346 forint lett volna a fizetendő. Egy köbméter gáz ára így 148 forintra jön ki, plusz némi apró.

És hát, ez az: ez a 148 forint köszönő viszonyban sincs a Németh Szilárd által emlegetett nagyságrenddel, a több mint 900 forintos köbméterenkénti piaci árral. Tehát vagy Németh Szilárd nincs képben az aktuális árakkal, vagy a számlán szereplő összeg kamu, és – mondjuk így – nem pontos tájékoztatási, hanem csak és kizárólag politikai haszonszerzési célokat szolgál. Mert ebben az esetben a szolgáltatók közel egy évtizedig magasról tojtak arra, mit nyomtatnak ki az Önök részletes tájékoztatására szolgáló papírra (vö: számla).




Gyanítjuk, nem az előbbiről van szó.

Ez egy gyorsan változó világ, és a földgáz ára valóban sokat nőtt egy hónap alatt: az ár ugyan az egekben, de egyetlen hónap alatt nagyságrendnyit nem növekedett.

Marad az egyetlen kézenfekvő válasz: annyira nagyon magasról tettek a szolgáltatók évek óta a rezsicsökkenetéses szövegre, hogy még most is a régi képlet meg a ki tudja, milyen régi adatok szerint számol mindenki. Valaki valamit beleírt ebbe a sorba, aztán úgy maradt.




Jólvanazúgy.

És ezt nem vette észre éveken át senki. Mint ahogyan az átkosban is a sportrovattal kezdte az újságolvasást minden épeszű ember, ezen is átsiklik a szem, és egyből az összegre fókuszál.

error: Content is protected !!