Hatalmas élelmiszer áremelés jön: Mutatjuk az árakat Október 1-től!

Hatalmas élelmiszer áremelés jön: Mutatjuk az árakat Október 1-től!

Hatalmas élelmiszer áremelés jön: Mutatjuk az árakat Október 1-től! Az egy évvel korábbihoz képest majdnem 20 százalékos az élelmiszerár-emelkedés.

Újra drágultak az élelmiszerek augusztusban, négy hónap után. Másfél hónapja még 249 forint volt a cukor, amelynek egészen elszállt az ára a hatósági árak kivezetése miatt.

( Friss hírek 0-24 )

A KSH szerint a cukor közel 68%-kal, a büféáruk 30%-kal, a csokoládé és a kakaó 26%-kal, a péksütemények 20%-kal drágultak egy év alatt.

A pénzromlás mértéke egy év alatt 16,4 százalékos. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a korábbi nyilatkozataihoz képest már nem látja elérhetőnek októberre az egy számjegyű inflációt, ugyanakkor szerinte a kormány intézkedéseinek köszönhetően folyamatos a csökkenés.

Az RTL Híradójának nyilatkozó szakértő szerint mivel tavaly ilyenkor indult el meredeken felfelé az infláció, az ahhoz viszonyított csökkenésnek nagyobbnak kellett volna lennie.


Melyek a legfontosabb élelmiszer árak?

Eleminek számítanak az olyan, a mezőgazdasági termelésből közvetlenül származtatható élelmiszer alapanyag árak, mint a gabona árak, a tej ára, a csirkehús vagy a sertés ára. Ezen alapanyagok feldolgozásával az élelmiszeripar különböző szereplői további termékeket állítanak elő, amelyek ezután természetesen szintén beárazódnak a megfelelő árszintre.

Amellett, hogy a tej ára, a csirkemell ára vagy éppen a gabonaárak aktuális nagysága fontos beszédtémát képvisel az emberek számára, a mezőgazdasági és az élelmiszeripari szektorok egyes gazdasági egységeinek is kritikus fontossággal bír egy-egy élelmiszertermék aktuális árszintje.

Portálunkon nyomon követheted az alapvető élelmiszer árak változását heti, havi és éves bontásban. Az élelmiszer ár adatokból ezáltal mindenki számára kibontakoznak a hazai piac éppen aktuális trendjei.

A tej árát leginkább a nyerstej ára határozza meg, ahogyan ez a tétel az egyéb tejtermékek (például a trappista sajt árát is befolyásolja). A hazai húsipar vonatkozásában a legfontosabbnak a sertés és a csirkehús ára számít. Természetesen ezeken a kategóriákon belül is eltérő áron kerülnek értékesítésre a különböző állati részek, így csirkemell ár és a csirkecomb ár korántsem azonos. A sertés esetében sem mindegy, hogy a lapocka vagy sertéscomb ár van terítéken. Ilyen módon a hústermékek vonalán a csirke esetében általában a csirkemell ára, míg a disznóhús esetében a sertéscomb ára számít a legalapvetőbb indikátornak, amely viszonyítási alapként szolgálhat a többi hústermék árának meghatározása során is.




A növényi termékek árai:

A növényi termékek esetében meghatározó termékkategóriát képviselnek a gabonafélék, így a gabona tőzsdei árak változása számos piaci szereplő érdeklődésének homlokterében szerepel. Ahogyan az állati termékek esetében is láttuk, a mezőgazdasági termelésből kikerülő gabona árak meghatározó erővel bírnak a feldolgozott gabonatermékek ármeghatározására is. Így a finomliszt és a kenyérliszt ára erős korrelációt mutat az egyes gabonafélék (főleg a búza) árának változásával.

A hazai szőlőtermelés és borágazat számára legalább ekkora jelentőséggel bír az eltérő fajtájú szőlőből készült bor árak monitorozása. Ilyen módon a hústermékek mintájára általában a vörösbor, rosé bor és fehérbor árak is eltérést mutatnak egymáshoz képest.