Ha a bankszámlád kimerült, így tudsz utalni!

Ha a bankszámlád kimerült, így tudsz utalni!

Ha a bankszámlád kimerült, így tudsz utalni! A bankok elég kiterjedt ATM-hálózatokkal rendelkeztek szerte az országban. Ezeknél a masináknál, 1994-től hosszú ideig, csak borítékos befizetéssel juttathattunk pénzt a bankszámlánkra. Ez viszont azzal a hátránnyal járt, hogy meg kellett várni, míg az ATM-et felnyitja a bank és elkönyveli a befizetést. Amennyiben hétvége következett, akár több nap türelemre is szükség volt.

( Friss híreink )




Persze az ATM-es befizetés alternatívájaként mindig elérhető volt a bankpénztári befizetés. De a pénztár sem jelentett korábban feltétlenül azonnali jóváírást, és csak munkaidőben volt nyitva. Gyakran pénteken is rövidített műszak volt, és akkor még nem is beszéltünk az ebédszünetről.

Szűk három évtized kellett  ahhoz, hogy a kifizetés és az átutalás mellett a befizetés is azonnali tranzakcióvá váljon. „Az, hogy a befizetést azonnal jóváírják-e a bankkártya mögötti bankszámlán, talán elsőre nem annyira izgalmas” – mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. „Ellenben rögtön az lesz, amint valaki olyan helyzetbe kerül, hogy a lemerült bankszámlájára éjszaka vagy hétvégén kellene pénzt feltöltenie” – tette hozzá.

Az azonnali jóváírású befizetős ATM praktikus, gyors és kényelmes. De több olyan pontja is van, amelyekre kiemelten figyelni kell a készpénz befizetése során – sorolta kérdésünkre Gergely Péter.


    • A legfontosabb, hogy a bankjegyek között, a behelyezésükkor ne legyen kapocs, gumi, kötegelő vagy más idegen tárgy, például boríték, cetli, blokk. Ha a gép ilyet talál, visszaadja azokat.
    • A bankjegyek ne legyenek hiányosak, gyűröttek, szamárfülesek, szakadtak, sérültek, szennyezettek, megragasztottak vagy összefirkáltak. Az ATM a gyanús bankjegyeket bevonja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) később megvizsgálhassa azokat. Amennyiben a jegybank a vizsgálata során rendben találja azokat, később jóváírja a számlán.A fel nem ismerhető bankjegyeket a gép ellenben visszaadja, de nem érdemes többször próbálkozni, mert a következő lépésben ugyanazt a bankót az ATM akár be is vonhatja.
    • A befizetés összegét minden esetben jóvá kell hagyni az ATM-en, ezt követően a pénz a bankkártya mögötti számlára kerül, több számla esetén az elsőként beállított forint bankszámlára. Ugyanis csak forint bankjegyeket lehet befizetni, más pénznemű bankjegyet vagy érmét nem.




  • Az MNB által a forgalomból bevont, törvényes fizetőeszköznek már nem minősülő bankjegyeket viszont jó eséllyel még elfogadja az automata.
  • Egyszerre általában maximum 50 és 200 darab közötti bankjegyet lehet befizetni, amelyek – 20 ezer forintos bankjegyekkel – több millió forintot is kitehetnek. A befizetés szükség esetén ismételhető, de vannak bankok, ahol nem lehet egy bizonyos összegnél többet befizetni ismételt befizetésekkel sem.
  • A korlátozások más jellegűek is lehetnek: vannak olyan bankok, amelyeknél hitelkártyával nem lehet befizetni az ATM-be.

Több készpénzkiadó és befogadó automatánál van lehetőség más számlájára befizetni a bankon belül, sőt még meg is lehet osztani az összeget a saját és az idegen számla között. Mi több, ha az ügyfél kívánja, még közleményt is adhat hozzá. A befizetés általában ingyenes, de egy-két számlánál vannak kivételek. Érdemes befizetés előtt tájékozódni a művelet díjáról a bank honlapján vagy ügyfélszolgálatánál. Egy biztos: 5 másodpercen belül átér a kívánt összeg az ország egyik pontjáról a másikra, a lényeg, hogy ezek belföldön legyenek.



error: Content is protected !!