Gázóra változások 2024-től: Íme a pontos összegek, ennyit fizetünk!

Gázóra változások 2024-től: Íme a pontos összegek, ennyit fizetünk!

Gázóra változások 2024-től: Íme a pontos összegek, ennyit fizetünk! A pontos összegekről és hatásokról szólva, tekintsük meg a 2024. április 15-től érvénybe lépő változásokat. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) új, szabályozott rendszerhasználati díjakat hirdetett meg a gázévre. Összességében ezek mérsékelt növekedést jeleznek. Ezen felül a szállítói, elosztói és tárolói rendszerhasználati díjak, valamint a szállítórendszer rövidtávú kapacitásainak díjszorzói is módosulnak, hasonlóan az elmúlt évekhez.

( Friss hírek 0-24 )

A következőkben a legfontosabb változásokat gyűjtöttük össze, amelyeket érdemes a fogyasztóknak áttekinteni – legyen szó már aláírt szerződésekről, vagy a tendereztetés előtt álló projektekről.



Főbb változások

Árban elsősorban a forgalmi díjakban tapasztalható mérsékelt módosulás. Előző év drasztikus növekedése után, idén elsősorban a díjak kiegyensúlyozása volt a cél. A 20 m3/h alatti felhasználók forgalmi díjai emelkedtek, míg a 20 m3/h-nál nagyobb órával rendelkezők díjai csökkentek.

Az elosztói kapacitásdíjakban is hasonlóan kis változás tapasztalható, ahol a nagyobb fogyasztók jártak rosszabbul. Az őszi 20 m3/h alatti órával rendelkező fogyasztók kapacitásdíja jegyezte meg a legkisebb emelkedést.

Fontos változás, hogy az összes FGSZ (szállítórendszeri) kapacitás rendszerhasználati díja is változik, beleértve a hazai kiadási pontokat és a határkeresztező kapacitásokat, valamint a forgalmi díjat is. A betáplálási pontokon 10%, a kiadási pontokon 5%-al nő a kapacitás költsége. A legnagyobb változást a Szagosítási díjban tapasztalhatjuk, ez 36%-al nő. Ez általánosságban 10% körüli változást jelent.

Új törvényt hoztak Orbán Viktorék – Korlátozhatja a kormány a magántulajdonunkat! >>>

Az elosztóhálózati díjak is módosulnak. A kapacitás költségek növekszenek, viszont a forgalmi díjak nagy része csökken. A 20 m3/h alattit mérővel rendelkezőkkel kapcsolatban lehet a legtöbbet beszélni, ugyanis az ő forgalmi díjuk az egyetlen, ami nő, viszont a kapacitásdíjuk a legkevésbé nőtt. A 500 m3/h feletti mérővel rendelkezők az előző év óriási emelkedése után mérsékelt csökkenést tapasztalhatnak a forgalmi díjukban, de a kapacitásdíj náluk nőtt a legtöbbet.

A szállítási rendszeren a rövidtávú kapacitások szorzói a Q1 és Q2 időszakban csökkentek, viszont a Q3 és Q4-es időszakokban hasonló mértékben nőttek az értékek.



Pontosan milyen változások fognak bekövetkezni?

Ha az elosztói és szállítói kiadási ponti díjak összegét nézzük, a m3/óra mérő névleges teljesítmény és elosztói terület alapján csoportosítva az alábbi százalékos változással szembesülnek a végfelhasználók:

Az aktuális adatokra alapozva azt mondhatjuk, hogy a jó kapacitás kihasználtsággal rendelkező felhasználók járhatnak a legjobban. A forgalomarányos díjak csökkenése mellett a kapacitásdíjak nőnek, ami még nagyobb szerepet ad a megfelelő kapacitásmenedzsmentnek.

error: Content is protected !!