Friss bejelentés!!! Változik a szabadság kiadása, mostantól pénzt kaphatsz szabadság helyett!!! Ezt kell tudnod…

Friss bejelentés!!! Változik a szabadság kiadása, mostantól pénzt kaphatsz szabadság helyett!!!

2020-ban is jár:

Ezt kell tudnod…

a munkaviszony megszűnésekor fizetheti ki a munkaadó pénzben a dolgozónak a még esedékes szabadságát.

A munkavállaló a munkaviszony megszűnésekor több pénzt is kaphat, mint ami az elszámolt időszakra vonatkozó rendes bére alapján járna neki. Ez akkor fordulhat elő például, ha a munkaviszony megszűnéséig a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot a munkavállaló nem vette ki, vagy a munkáltató nem adta ki.

Az új Munka törvénykönyve (Mt.) szerint a munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt pénzben meg kell váltani. A szabadságot más esetben megváltani nem lehet, ilyen tartalmú megállapodást a felek sem köthetnek.

A régi törvénykönyvben még az állt, hogy amennyiben a munkaviszony megszűnéséig több szabadságot vett valaki igénybe, mint amennyi a munkáltatónál töltött időre arányosan megillette volna, a különbözetre kifizetett munkabért köteles volt visszafizetni. A túlfizetés nem volt visszakövetelhető, ha a munkaviszony a munkavállaló nyugdíjazása vagy halála, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnt meg – hívta fel a figyelmet Pentz Edina, az RSM DTM Hungary Zrt. bérszámfejtési vezetője.

2013. január 1. óta azonban hatályos az a változás, hogy ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig a részére járó szabadságnál többet vett igénybe, akkor az erre az időre kifizetett munkabért a munkáltató már nem követelheti vissza.

Dolgozók most figyeljetek! Így járhat évente 42 nap, vagyis több mint 8 hét fizetett szabadság Nektek is!!! Mutatjuk pontosan hogyan lehet kivenni ennyi szabadnapot!ÚJ SZABÁLYOK LÉPTEK ÉLETBE, AMIRŐL KEVESEN TUDNAK! FONTOS TUDNIVALÓK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉBŐL! >>>

ÍGY JÁRHAT ÉVENTE 42 NAP, AZAZ TÖBB MINT 8 HÉT FIZETETT SZABADSÁG ÖNNEK IS! MEGMUTATJUK PONTOSAN MI KELL HOZZÁ! ÚJ SZABÁLYOK LÉPTEK ÉLETBE, AMIRŐL KEVESEN TUDNAK! FONTOS TUDNIVALÓK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉBŐL! >>>

“mennyi szabadság jár”
20 nap az alapszabadság Magyarországon, ehhez jón hozzá életkor és a gyerekek után járó pótszabadság. Először 25 évesen kapunk plusz egy napot, majd 28 és 31 évesen még egyet-egyet, ezután pedig két évente nő plusz egy nappal a kivehető szabadság, egészen 45 éves korig, amikor elérjük a plusz tízes szintet. A gyerekek száma alapján legfeljebb 7 nap jár (ha van legalább három gyerekünk), 2 gyerek után plusz 4 nap, 1 gyerek után pedig plusz 2 nap jár.

Vannak azonban speciális esetek is, például, ha föld alatti munkát végzünk, akkor 5 plusz nap jár. Ez alapján könnyen ki lehet számolni, hogy egy három gyerekes, 45 éves bányász, minden más körülményt figyelmen kívül hagyva, a gyerekek száma, az életkora és a föld alatti munkavégzés miatt összesen 20+10+7+5 napot lehet egy évben fizetett szabadságon, ami 42 nap, tehát hetekre lebontva, több mint 8 hét. -írja a PÉnzcentrum.

Pontosan kinek mennyi szabadság kjár? Mutatjuk!

Először 25 évesen jár egy nap pótszabadság, ez 45 éves korig 10 napra kúszik fel:

25 évesen +1 nap
28 évesen +2 nap
31 évesen +3 nap
33 évesen +4 nap
35 évesen +5 nap
37 évesen +6 nap
39 évesen +7 nap
41 évesen +8 nap
43 évesen +9 nap
45 évesen +10 nap

Gyerekek után is jár pótszabadság:

1 gyerek után +2 nap
2 gyerek után +4 nap
3 vagy több gyerek után +7 nap

Fogyatékos gyerekenként további plusz két nap jár.

Különleges esetek:

földalatti munkát végzőknek +5 nap
legalább napi 3 órát ionizáló sugárzásnak kitett munkavállalóknak +3 nap
apáknak gyermekszületés esetén +5 nap, ikreknél +7 nap (ez akkor is jár, ha az újszülött nem marad életben)
18 év alattiaknak +5 nap
fogyatékossági támogatásra, vakok személyi járadékára jogosultak, illetve akiknél legalább 50 százalékos egészségkárosodást állapítottak meg +5 nap

Az éves szabadság naptári évre szól, év közbeni munkakezdésnél csak az arra az időre eső arányos rész jár.

error: Content is protected !!