Fontos szabályok lépnek életbe szilveszterkor Magyarországon!

Fontos szabályok lépnek életbe szilveszterkor Magyarországon!

Fontos szabályok lépnek életbe szilveszterkor Magyarországon! Szilveszterkor általában nem a pezsgő az egyetlen, ami durran: kisebb-nagyobb tűzijátékok is szórakoztatják az ünneplőket. Összegyűjtöttük, mire kell odafigyelni, hogy biztonságosan ünnepelhessük az újévet, anélkül, hogy bírságot kapnánk.

( Friss híreink )

A pirotechnikai eszközök használatát a hazai jogszabályok szigorúan szabályozzák, mivel ezek egyáltalán nem veszélytelenek. A tűzijátékokat négy kategóriába sorolják Magyarországon, attól függően, hogy milyen kockázattal jár a használatuk. Minden pirotechnikai termék csomagolásán kötelezően megjelenítik az osztályjelzést (F1, F2, F3, F4), amely segít eligazodni a használati szabályokban.

Magyarországon 2024-ben az F1 és F2 kategóriás tűzijátékok egész évben, míg az F3 kategóriásak csak szilveszterkor használhatók. A tűzijátékok tárolása és használata is szigorú szabályozás alá esik a biztonság és a köznyugalom érdekében. Az F1 és F2 kategóriás eszközök egész évben birtokolhatók, míg az F3 kategóriások csak az engedélyezett időszakban tarthatók magunknál.

Mikor vásárolhatjuk meg?

F1 és F2 kategóriák: Ezek a termékek egész évben elérhetők és magánterületen szabadon használhatók.

F3 kategória: Ezeket viszont kizárólag december 28. és 31. között vásárolhatjuk meg, és csak magánterületen használhatóak december 31-én 18:00-tól január 1-jén 6:00-ig.

F4 kategória: nagy kockázattal jár, kizárólag szakember által használható és kezelhető, de zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.

A vásárlást korhatárhoz is kötik:

az F1 kategóriát 14 éves kortól, az F2 kategóriát 16 éves kortól, az F3 kategóriát pedig 18 éves kortól lehet megvenni.

Ezek a szabályok biztosítják, hogy mindenki csak olyan eszközökhöz férjen hozzá, amelyet biztonságosan használhat. A petárda birtoklása és használata viszont továbbra is tilos! Aki a tiltás ellenére mégis petárdázik, szabálysértést követ el, és akár 150 ezer forintos pénzbírsággal is büntethető.

A tűzijátékokat tárolni kizárólag gyermekektől és háziállatoktól elzárva, hűvös, száraz helyen tárolhatjuk, távol minden hőforrástól és nyílt lángtól. Birtoklásuk nem engedélyezett iskolák, kórházak, óvodák és közintézmények közelében, valamint forgalmas közterületeken sem.

Illegális helyen sose vegyünk tűzijátékot!

Pirotechnikai terméket kizárólag működési engedéllyel rendelkező árustól vásároljunk, mivel ez biztosíték arra, hogy az árusító hely megfelel az előírt személyi és tárgyi követelményeknek, valamint a termék minőségi ellenőrzésen átesett. Ne vásároljunk illegális forrásból, mivel ez saját és mások biztonságát is veszélyeztetheti!

A fel nem használt, 3. pirotechnikai osztályba tartozó, illetve bármely hibás vagy lejárt szavatosságú terméket szilvesztert követően öt napon belül a forgalmazónak vissza kell vinni, amelyet köteles térítésmentesen visszavenni.

Biztonsági előírások, amiket be kell tartanunk

50 méteres távolságot kell tartani épületektől és emberektől. Csak szabad területen használjuk, például parkokban vagy udvarokon. Lennie kell kéznél tűzoltó készüléknek vagy vízforrásnak!

Gondoljunk a háziállatokra is

December 31. kritikus időszak a kutyák, macskák és gazdáik számára. A tűzijáték fénye és a hangos durranások megijesztik az állatokat, akik ilyenkor hajlamosak pánikba esni, és elmenekülhetnek otthonról. Milyen óvintézkedéseket tehetünk, hogy elkerüljük a bajt?

Minden kutyatulajdonos tudja, hogy 2013. január 1-je óta kötelező minden 4 hónaposnál idősebb kutyát mikrochippel megjelölni. Azonban még ezzel sem garantált, hogy a mikrochip adatbázisban is megfelelően regisztrálva van. Érdemes meggyőződni arról, hogy a beültetett mikrochip regisztrációja ténylegesen megtörtént-e. Ezt egyszerűen ellenőrizhetjük a NÉBIH honlapján található kereső használatával. Félős kutyánkat ne hagyjuk magára szilveszterkor, ha mégis muszáj, biztonságos, zárt helyre csukjuk el, és chip-en kívül mindenképpen tegyünk rá bilétával ellátott nyakörvet is!